تعمیرگاه ستفیکس
با معرفی یك خودروی الكتریكی با شارژ كامل ۱۰ دقیقه ای در سال ۲۰۲۱

تویوتا در فكر سبقت گرفتن از تسلا

تویوتا در فكر سبقت گرفتن از تسلا

شرکت خودروسازی ˮتویوتاˮ به منظور رقابت با شرکت موفق ˮتسلاˮ در حوزه خودرو های برقی، در سال ۲۰۲۱ یک خودروی الکتریکی را که از باتری های حالت جامد جدید و ایمن تر استفاده می نماید و می تواند تنها در عرض ۱۰ دقیقه کاملا شارژ شود، رونمایی خواهد نمود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گزارش جدیدی که توسط پایگاه "Nikkei Asia" انتشار یافته است، نشان داده است که شرکت خودروسازی "تویوتا" می خواهد تا سال ۲۰۲۱ از یک وسیله نقلیه الکتریکی با یک باتری حالت جامد جدید رونمایی کند.
به نظر می آید که این خودرو با باتری هایش یک تغییر دهنده بازی باشد، چون که نوید بُرد ۵۰۰ کیلومتری با یک مرتبه شارژ و همینطور شارژ سریع از صفر تا ۱۰۰ درصد را در تنها ظرف ۱۰ دقیقه می دهد.
در گزارش مذکور آمده است: این فناوری یک چاره بالقوه برای همه معایبی است که خودرو های برقی با باتری های لیتیوم-یونی با آن مواجهند که همچون آنها می توان به برد نسبتاً کوتاه با یک مرتبه شارژ و همینطور زمان شارژ طولانی اشاره نمود. حالا "تویوتا" می خواهد نخستین شرکتی باشد که در اوایل دهه ۲۰۲۰ میلادی یک خودروی الکتریکی مجهز به باتری حالت جامد به جهان معرفی می کند. "تویوتا" که بزرگترین خودروساز جهان است، سال آینده از نمونه اولیه خود رونمایی خواهد نمود.
اعتقاد بر این است که باتری های حالت جامد بسیار ایمن تر از باتری های لیتیوم-یون هستند. این باتری ها همینطور پتانسیل بیشتری برای تراکم انرژی بالاتر و ظرفیت بیشتر دارند. یعنی این باتری ها می توانند در مقایسه با وزن خود انرژی بیشتری عرضه کنند. با این وجود این نوع باتری ها تابحال در مقیاس بزرگ و با قیمت مناسب برای رقابت در بازاری که تحت سلطه باتری های لیتیوم-یون است، تولید نشده اند. حالا باید دید که آیا "تویوتا" می تواند به این هدف دست یابد؟
هم اکنون پاسخ به این پرسش، دشوار است، چونکه هنوز در مورد تعداد چرخه هایی(حداکثر تعداد شارژ و تخلیه) که باتری های حالت جامد می توانند به آن دست یابند و همینطور چگونگی تحمل ظرفیت آنها در دماهای مختلف چیزی نشنیده ایم. این دو مشکل همیشه مانعی بر سر راه توسعه باتری های جدید بوده اند.
پایگاه "Nikkei Asia" اشاره می کند که "تویوتا" دارای بیشتر از ۱۰۰۰ حق ثبت اختراع شامل باتری های حالت جامد است.
وسایل نقلیه الکتریکی در یک گذار جهانی به سمت گزینه های سازگار با محیط زیست، بزودی پا را از یک گزینه جذاب فراتر خواهند گذاشت و تبدیل به یک لزوم خواهند شد. هم اکنون شرکت "تسلا" در این حوزه پیشتاز است، اما این روند امکان دارد با گذشت زمان تغییر کند.
به نظر می آید که "تویوتا" بعنوان بزرگترین خودروساز جهان سخت تلاش می کند تا در صحنه خودرو های برقی هم رقابت کند. اگر این خودروساز واقعاً بر باتری های حالت جامد مسلط شود، به احتمال زیاد خویش را در عرصه خودرو های برقی هم به سودآوری بی نظیری خواهد رساند.
منبع:

1399/09/23
14:06:20
5.0 / 5
1295
تگهای خبر: باتری , برقی , خودرو , شارژ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار