تعمیرگاه ستفیکس

تأثیر چاقی بر حملات میگرنی بیشتر در كودكان

تأثیر چاقی بر حملات میگرنی بیشتر در كودكان

تعمیركار: خراسان رضوی نتایج یك مطالعه آینده نگر نشان داده است كه در بین كودكان و نوجوانان مبتلا به میگرن، اضافه وزن با تعداد بیشتری از حملات میگرن و علایم اضطراب جدایی (واكنش اضطرابی در كودكی كه از مادر خود جدا می شود) مرتبط می باشد.


به گزارش ای جی ام سی، میگرن و چاقی از موارد شایع بین جمعیت کودکان است، چونکه مطالعات همه گیری شناختی (اپیدمیولوژیکی) نشان داده است که شیوع میگرن از سه درصد تا هشت درصد در کودکان سنین پیش دبستانی نسبت به ۲۳ درصد در بزرگسالان است. به قول محققان چاقی و میگرن بیماری های چندعاملی هستند که تحت تأثیر عوامل ژنتیکی، محیطی و روانی قرار دارند و باکیفیت پایین زندگی، هزینه های بالای مراقبت های بهداشتی و افزایش ریسک مبتلا شدن به اختلالات روان شناختی همراه هستند.
شواهد قبلی اثر مفیدی از کاهش وزن برشدت سردرد را نشان داده اند درحالی که مطالعات بیشتر، ارتباط اضافه وزن و تبدیل میگرن عارضی به میگرن مزمن را اثبات نموده اند. بااین حال، تحقیقات در ارتباط با انجمن ها بی نتیجه است.
محققان توضیح دادند: "در مورد مشخصات روان شناختی بیماران مبتلا به سردرد که از اضافه وزن رنج می برند، اطلاعات کمی در دست است. اطلاعات در ارتباط با ارتباط احتمالی بین وزن بدن، عوامل روان شناختی و سردرد هم اندک است و فقط بیماران بزرگسال را شامل می شود. "
در مطالعه حاضر، محققان با بررسی ارتباط بین دو بیماری، تفاوت های احتمالی در علایم اضطراب و افسردگی و نقش واسطه ای و بالقوه اضطراب و افسردگی در ارتباط بین وزن بدن و دفعات حملات میگرن، نقش وزن و علایم روان شناختی در کودکان مبتلابه میگرن را کشف کردند. این نخستین تحقیقی است که ارتباط بین وزن بدن و افسردگی و اضطراب در کودکان مبتلابه میگرن را بررسی کردند.
درمجموع ۱۱۱ بیمار با میانگین سنی ۱۱.۷ که از ژانویه ۲۰۱۵ تا آوریل ۲۰۱۷ به یک مرکز سردرد در شهر رم مراجعه نموده بودند، در این تحقیق شرکت کردند. درحالی که اغلب بیماران (۶۴ نفر) مونث بودند. در نخستین ویزیت کلینیکی، همه شرکت کنندگان تحت معاینه عصب شناختی و معاینه عمومی قرار گرفتند. بر مبنای معیارهای طبقه بندی بین المللی اختلالات سردرد، در این شرکت کنندگان میگرن بدون حالت عصبی تشخیص داده شد.
شرکت کنندگان همینطور یک برگه یادداشت در مورد سردرد را بین بازدید اول و دوم از کلینیک، با ثبت مستندات دفعات حمله، تکمیل کردند. بیماران به دو گروه بیماران با دفعات بالای حملات هفتگی تا روزانه و بیماران با دفعات پایین با سه بار یا کمتر در هرماه تقسیم شدند.


محققان برای ارزیابی علایم روان پزشکی و شرایط روانی از مقیاس روان پزشکی ایتالیایی خودکار برای کودکان و نوجوانان (SAFA) استفاده کردند؛ این موارد شامل حوزه های در ارتباط با اضطراب (SAFA-A)، حوزه های در ارتباط با افسردگی (SAFA-D)، نگرانی های جسمی (SAFA-S)، علایم وسواس فکری عملی (SAFA-O)، اختلالات خوردن روان شناختی (SAFA-P) و فوبیا (SAFA-F) است.
از میان ۱۱۱ شرکت کننده، ۵۵ نفر (۴۹.۶ درصد) دارای وزن طبیعی و ۵۶ نفر (۵۰.۴ درصد) بر مبنای اندازه گیری شاخص توده بدن (BMI) بعنوان اضافه وزن (اضافه وزن / چاقی) طبقه بندی شدند. میانگین BMI در میان این گروه ۲۹.۵ بود. علاوه بر این، ۶۰ کودک (۵۴ درصد) دفعات کم حملات و ۵۱ کودک (۴۵.۹) دفعات زیاد حملات را گزارش کردند.
نتایج تجزیه وتحلیل نشان داد:
• بیماران با دفعات بالای حمله در گروه اضافه وزن، نسبت به بیماران با وزن طبیعی، بیشتر بودند.
• ۶۱.۷درصد از بیماران با دفعات کم حمله دارای وزن طبیعی بودند، درحالی که ۳۸.۳ درصد دارای اضافه وزن بودند.
• هیچ تفاوتی از نظر جنسیت و سن بین بیماران دفعات بالا و دفعات کم حمله و همینطور بیماران با وزن طبیعی و دارای اضافه وزن مشاهده نشد.
• کودکان با دفعات بالای حمله در مقایسه با بیماران با دفعات کم حمله، سطح اضطراب بیشتری را نشان دادند.
• بیماران با دفعات بالای حمله در همه خرده مقیاس های SAFA-A نمره بالاتری را گزارش کردند که نشان داده است این بیماران در چندین زمینه اضطراب بیشتری داشتند، مانند مدرسه، روابط اجتماعی و جدایی از والدین.
• بیماران دارای اضافه وزن در زیر مقیاس "اضطراب جدایی" نمرات قابل توجه بالاتری نشان دادند.
• آزمون سوبل (آزمودن تأثیر یک متغیر میانجی) نقش واسطه ای بین اضافه وزن و دفعات بالای حملات، اضطراب اجتماعی و اضطراب کل را نشان داد.
به طورکلی، نتایج، تعامل احتمالی بین وزن و شدت میگرن را تایید می کنند و امکان دارد نتایج بالینی در مدیریت و درمان میگرن کودکان داشته باشد.
ازآنجاکه بیشتر داروهایی که برای جلوگیری از میگرن استفاده می شوند، می توانند منجر به افزایش وزن بدن شوند و ازآنجاکه افزایش BMI می تواند میگرن را بدتر کند، محققان معتقدند هنگام تجویز این داروها برای کودکان و نوجوانان، این عامل باید در نظر گرفته شود، بخصوص هنگامی که درمان با افزایش متناقض تعداد دفعات حمله همراه باشد.


محققان خاطرنشان کردند: "در تحقیق ما، ارتباط بین میگرن، اضافه وزن و علایم اضطراب جدایی امکان دارد به علت عوامل صدمه پذیری روان شناختی رایج باشد. میگرن و چاقی امکان دارد درخطر افزایش یافته برای اختلالات درونی، مشکلات در تعدیل عاطفی و تعامل ناکارآمد مادر و کودک سهیم باشند. "
کودکان چاق اغلب عزت نفس پایین، اضطراب اجتماعی و انزوای اجتماعی نشان می دهند، خصوصیت هایی که در کودکان مبتلابه میگرن هم توصیف شده است. فرضیه محققان این است که اضطراب اجتماعی امکان دارد با اضافه وزن تشدید یابد و سبب شود کودکان کمتر بتوانند انتظارات اجتماعی را برآورده کنند و به صورت بالقوه شروع میگرن را ترغیب یا حملات آنرا تشدید کند.
برای پیشگیری از چرخه بین وزن، اضطراب و میگرن، محققان پیشنهاد می کنند که علایم اضطراب، بخصوص اضطراب اجتماعی، بتواند اثر وزن برشدت میگرن را کم کند و امکان دارد خطر وقوع میگرن را کم کند. "یک مداخله روان شناختی، مانند شناختی- رفتاری، امکان دارد به کودکان مبتلابه میگرن کمک نماید تا افکار منفی در مورد خویش را شناسایی و اصلاح کنند و شاید عزت نفس و توانایی کنار آمدن کودکان با اضطراب را بهبود بخشد. "
ازآنجاکه این تحقیق فقط شامل کودکان ارجاع شده به یک مرکز بالینی بوده است، امکان دارد نتایج نشان دهنده کل جمعیت کودکان مبتلابه میگرن نباشد و مبین محدودیت این تحقیق راست. ابزارهای روان شناختی بر مبنای پرسشنامه هایی که خود گزارشی بودند، ساخته شده اند و برای اضطراب یا افسردگی تشخیصی نیستند. مطالعات آینده همینطور باید اضافه وزن و چاقی را از هم متمایز کنند.
محققان نتیجه گیری کردند: "به دلیل تأثیر بالقوه ای که علایم روان شناختی و وزن بدن بر پیامد میگرن می توانند داشته باشند، ارزیابی سیستماتیک از کودکان و نوجوانان مبتلا به میگرن باید شامل یک غربالگری روان شناختی و اهمیت خاص در مورد وزن بدن باشد. "
یافته های این تحقیق در Frontiers in Psychology انتشار یافته است.
منبع:

1399/09/10
22:32:50
5.0 / 5
1363
تگهای خبر: تشخیص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار