تعمیرگاه ستفیکس

متد جدیدی برای محافظت از زنبورهای عسل در مقابل آفت كش ها

متد جدیدی برای محافظت از زنبورهای عسل در مقابل آفت كش ها

پژوهشگران كانادایی، متد جدیدی را برای یافتن آفت كش ها در عسل عرضه كرده اند كه می تواند به محافظت كردن از زنبورهای عسل كمك نماید.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، باآنکه "اختلال فروپاشی کلونی زنبورها"(CCD) تابحال به درستی درک نشده است اما به نظر می آید که آفت کش های معروف به "پیرتروئید"(Pyrethroid)، یکی از مقصرهای اصلی باشند. شاید شناسایی این مواد شیمیایی در عسل کندوهای صدمه دیده با کمک یک روش جدید، ساده تر از پیش باشد.
اختلال فروپاشی کلونی زنبورها، هنگامی رخ می دهد که بیشتر زنبورهای کارگر ناپدید می شوند و تنها ملکه و تعداد کمی از زنبورها باقی می مانند. آنها نهایتا نمی توانند از عهده حفظ گروه برآیند.
علل احتمالی این اختلال، آلودگی آن به شکلی از کنه سانان معروف به "مایت ها"(Mites)، از بین رفتن زیستگاه و سوءتغذیه است اما احیانا پیرتروئیدها نقش اصلی را بر عهده دارند. باآنکه بدیهی است که پیرتروئیدها برای از بین بردن زنبورهای عسل که نقش مهمی در گرده افشانی محصولات بر عهده دارند، طراحی نشده اند اما تفاوتی قائل نمی شوند و آفت ها و حشرات مفید را از بین می برند.
یکی از طریق های تشخیص آلوده شدن زنبورهای عسل نزدیک مزارع، بررسی این مورد است که آیا این حشرات، آفت کش ها را به عسل خود منتقل کرده اند یا خیر. در هر حال، این کار ساده ای نیست چونکه جداسازی پیرتروئیدها از عسل برای تشخیص و تعیین مقدار آنها دشوار است.
دانشمندان "دانشگاه واترلو"(UWaterloo) کانادا، یک روش خودکار را طراحی نموده اند که ابتدا مقدار کمی الکل به عسل اضافه می کند تا پیرتروئیدهایی که امکان دارد در آن وجود داشته باشند، حل شوند. سپس، روشی معروف به "میکرو استخراج فاز جامد"(SPME) را به کار می گیرند تا آفت کش های سمی را با سرعت و به آسانی خارج کنند. بدین ترتیب، وجود این مواد، قابل تایید و میزان آنها قابل اندازه گیری خواهد بود.
"جانوش پاولیشاین"(Janusz Pawliszyn)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: ما امیدواریم که این روش بسیار ساده کمک نماید تا مقامات مربوطه متوجه شوند که به کار بردن این آفت کش ها در چه محلی، ایمن نیست تا بدین ترتیب از زنبورهای عسل محافظت گردد.
این پژوهش، در مجله "Food Chemistry" به چاپ رسید.
منبع:

1399/09/08
21:37:14
5.0 / 5
1286
تگهای خبر: تشخیص , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار