تعمیرگاه ستفیکس

فرهنگ سازی به یاری توسعه حوزه گیاهان دارویی می آید

فرهنگ سازی به یاری توسعه حوزه گیاهان دارویی می آید

به گزارش تعمیركار كارگروهی در جهت فرهنگ سازی گیاهان دارویی در ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی تشكیل شد.به گزارش تعمیرکار به نقل از معاونت علمی و فناوری، فرهنگ سازی از موضوعات مهم در گسترش مصرف گیاهان دارویی و داروهای تهیه شده از فرآورده های گیاهی است. ستاد توسعه علوم فناوری و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با تشکیل کارگروهی این مورد را مورد توجه قرار داده است تا سیاست های ترویجی این حوزه در ۴ گروه گوناگون پیگیری شود.
کارگروه تشکیل شده در این ستاد بر مبنای راهبرد ترویج و فرهنگ سازی سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی به ترویج و اطلاع رسانی عمومی و تخصصی در صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی توجه دارد.
مخاطبان این کارگروه را طیف وسیعی از مردم می سازند. به صورت کلی می توان این مخاطبان را به چهار دسته دانش آموزان، دانشجویان، مدیران و عموم مردم تقسیم بندی کرد.
ستاد توسعه علوم فناوری و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اهداف و وظایف مختلفی برای این کارگروه تعریف کرده است. استفاده از ظرفیت رسانه ملی و پشتیبانی از اطلاع رسانی در رسانه های عمومی و تخصصی و برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های ملی و بین المللی در حوزه گیاهان دارویی، یکی از این اهداف است.
کارگروه ترویج و فرهنگ سازی در حوزه گیاهان دارویی، همینطور استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش برای ترویج اهمیت گیاهان دارویی در سطح آموزش ابتدایی تا متوسطه را مورد توجه قرار داده است و در این راستا برنامه های گسترده ای با همکاری این نهاد اجرایی شده است. برگزاری مسابقات دانش آموزی یکی از این برنامه ها است.
ترویج روش زندگی و تغذیه سالم
فرهنگ سازی و اصلاح نگرش جامعه نسبت به جایگاه طب سنتی و استقرار و ترویج روش زندگی و تغذیه سالم بر مبنای آموزه های این طب، هم یکی دیگر از محورهای است که بر مبنای آن فرهنگ سازی انجام می شود.
تهیه و تدوین بخش هایی در مورد مبانی، ارزش ها، فرهنگ، آداب و میراث پزشکی سنتی به کتاب های درسی آموزش و پرورش هم یکی دیگر از فعالیتهای این کارگروه را شامل می شود.
طراحی، تدوین و اجرای برنامه توانمندسازی گروه های شاخص و مرجع در زمینه های طب سنتی و داروسازی سنتی به منظور ایفای نقش برای آگاه سازی عمومی و ترویج و ترویج سبک زندگی سالم بر اساس تعالیم اسلامی منطبق بر طب سنتی، هم برخی دیگر از اهدافی است که کارگروه در جهت تحقق سیاست های ستاد توسعه علوم فناوری و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی دنبال می کند.
در برنامه های آموزش عمومی مردم هم با استفاده از ظرفیت های رسانه ملی، مطبوعات، مساجد، اماکن مذهبی، مراکز سلامتی و سایر اماکن عمومی و با استفاده از روش های اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی، برنامه های ترویجی در جهت فرهنگ سازی انجام می شود.
رعایت اصول شش گانه سلامت مکتب طب سنتی
ترویج رعایت اصول شش گانه سلامت مکتب طب سنتی در بین آحاد جامعه، طراحی و استقرار و ترویج الگوی سلامت مادر و کودک بر مبنای آموزه ها و تعالیم اسلامی منطبق بر طب سنتی، مطالعه و ترویج مبانی سلامت جنسی و اجتماعی بر مبنای آموزه های اسلامی منطبق بر طب سنتی و تشکیل بانک اطلاعاتی داروهای سنتی در دسترس و ایجاد سامانه ثبت داروهای سنتی و طبیعی و عرضه اطلاعات دارویی، هم بخش دیگری از برنامه های این کارگروه را شامل می شود.
ستاد توسعه علوم فناوری و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا کنون طرح های فناورانه پر تعدادی را در این عرصه در سرتاسر کشور اجرایی کرده است. هم اکنون صدها شرکت دانش بنیان، خلاق، فناور و استارت اپی در صنعت گیاهان دارویی مشغول به کار هستند.

1399/08/18
20:31:21
5.0 / 5
1488
تگهای خبر: شركت , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار