تعمیرگاه ستفیکس

امكان مشاهده 5 سیاره منظومه شمسی با چشم غیرمسلح در این هفته

امكان مشاهده 5 سیاره منظومه شمسی با چشم غیرمسلح در این هفته

این هفته هفت سیاره منظومه شمسی در آسمان شب قابل مشاهده خواهند بود و افراد می توانند پنج سیاره را با چشم غیرمسلح مشاهده كنند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، منظومه شمسی این هفته نمایشگاهی را برای ناظران آسمان به نمایش می گذارد و در هفت روز آینده هفت سیاره در نقاط مختلف آسمان شب قابل مشاهده هستند.
زهره درخشان ترین سیاره خواهد بود. عطارد، مریخ، مشتری و زحل با چشم غیرمسلح و اورانوس و نپتون با دوربین شکاری/دوچشمی قابل مشاهده خواهند بود. مریخ، زحل و مشتری به سادگی در عصرها قابل مشاهده خواهند بود و با فرض اینکه ابرها آسمان را نپوشانند و آسمان صاف باشد، زهره در آسمان بامداد هم قابل مشاهده خواهد بود. همه سیارات به غیر از نپتون و اورانوس بدون تلسکوپ یا دوربین شکاری، به صورت ستاره یا نقاط نوری در آسمان تاریک شب یا در ساعات اولیه آسمان بامداد قابل مشاهده خواهند بود.
نپتون با دوربین شکاری یا یک تلسکوپ کوچک تقریباً ۹ ساعت بعد از غروب آفتاب به سختی قابل مشاهده خواهد بود، اورانوس هم در آسمان بسیار تاریک شب با چشم غیرمسلح قابل مشاهده خواهد بود.
سیارات زهره و عطارد در آسمان بامداد و درست پیش از طلوع خورشید بهتر دیده می شوند و زهره پس از خورشید و ماه سومین جرم آسمانی درخشان خواهد بود. برای یافتن سیاره عطارد ابتدا باید به دنبال سیاره زهره باشید چون که این سیاره یکی از درخشانترین سیارات خواهد بود.
درخشش سیاره زهره ۷۰ برابر سیاره عطارد خواهد بود ازاین رو نور عطارد به صورت قابل توجهی ضعیف تر از سیاره زهره خواهد بود و عموما در نیمکره شمالی قابل مشاهده می باشد. بنابر گفته سایت ارث اسکای بهترین زمان مشاهده سیاره عطارد یک ساعت پیش از طلوع خورشید است و با چشم غیر مسلح یا دوربین دو چشمی قابل مشاهده خواهد بود. نزدیکترین سیاره به خورشید یعنی عطارد به تدریج در روز روشن تر خواهد شد و مدت بیشتری پیش از غروب خورشید در آسمان باقی خواهد ماند. مریخ و مشتری با شروع شب پدیدار خواهند شد. مریخ بعنوان درخشان ترین ستاره در نیمه شرقی آسمان و مشتری بعنوان درخشان ترین سیاره در نیمه غربی ظاهر خواهد شد. هلال ماه شکارچی، مکان یابی سیارات غول پیکر گازی مشتری و زحل را آسان تر خواهد نمود. این ماه به سبب این زمان از سال و ارتباط آن با قبایل بومی آمریکا که با بهره گیری از ماه کامل در اکتبر / نوامبر برای جمع آوری غذا اقدام میکنند، ماه شکارچی نامگذاری شده است. هنگامی که آسمان درشب تاریکتر می شود، می توانید زحل را ببینید. هر دو سیاره (زحل و مشتری) درست بعد از غروب خورشید در آسمان جنوب غربی قابل مشاهده خواهند بود و باآنکه میلیون ها مایل از یکدیگر فاصله دارندنسبتاً نزدیک به هم ظاهر خواهند شد. بین حالا و انقلاب زمستانی، مشتری و زحل به تدریج به یکدیگر نزدیکتر می شوند، تا اینکه در ۲۱ دسامبر در یک راستا قرار می گیرند. دفعه بعدی که این دو سیاره بسیار نزدیک به هم در آسمان زمین ظاهر می شوند، مارس ۲۰۸۰ خواهد بود. در ماه نوامبر سیارات روشن مریخ، مشتری، زحل، زهره و عطارد در آسمان زمین دیده خواهند شد. سه تای اول عصرها و بقیه بامداد ها قابل مشاهده خواهند بود.


منبع:

1399/08/15
23:23:31
5.0 / 5
1530
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار