تعمیرگاه ستفیکس
گزارش فناوری مهر؛

مهمترین خطاهای ماهواره ای دنیا، شركتهایی كه در پرتاب شكست خوردند

مهمترین خطاهای ماهواره ای دنیا، شركتهایی كه در پرتاب شكست خوردند

تعمیركار: در قرن بیست و یكم با وجود پیشرفت فناوری های فضایی، هنوز هم اختلالات و اشتباهاتی به شكست پرتاب ماهواره ها به فضا منجر می شوند.به گزارش تعمیركار به نقل از مهر، ارسال ماهواره به فضا ریسك بزرگی است. در قرن بیست و یكم با پیشرفت فناوری و سرمایه گذاری در این امر، شركت های خصوصی در سراسر جهان هم وارد حوزه ارسال ماهواره و موشك به فضا شده اند. با این وجود تلاش های آنان همیشه موفقیت آمیز نبوده است. احتمال موفقیت و شكست ماموریت های فضایی به مویی بند است. گاهی اوقات كوچكترین مسائل سبب می گردد محموله هیچ گاه به مقصد نرسد.
در همین راستا به بعضی از پرتاب های شكست خورده در قرن بیست و یكم اشاره می كنیم:
شكست اولین شركت خصوصی چین برای پرتاب ماهواره به فضا
در ۲۸اكتبر ۲۰۱۸ میلادی یك شركت خصوصی چینی تلاش كرد موشكی را از مقر ارسال ماهواره Jiuquan به فضا بفرستد. اما تلاش این شركت برای رقابت با اسپیس ایكس به شكست انجامید.
موشك ۳ قسمتی Zhuque-۱ توسط شركت Landspace طراحی شده بود. به قول این شركت به علت اختلالی در قسمت سوم موشك، بخش های دوم و اول آن هم نتوانستند به مدار زمین برسند.
این شركت خصوصی در سال ۲۰۱۵ میلادی تاسیس شد و اولین شركت خصوصی چینی بود كه قصد داشت ماهواره به مدار زمین برسد. موشك مذكور ماهواره «Future» را حمل می كرد كه به تلویزیون رسمی دولت چین تعلق داشت.

شكست ارتش روسیه در پرتاب ماهواره
در دسامبر ۲۰۱۵ میلادی، ارتش روسیه تصمیم داشت ماهوارهKanopus-ST را به مدار زمین پرتاب كند. هدف این ماهواره ۳۵۰ پوندی انجام تحقیقات آب و هوایی بود. به نظر می رسید فرایند پرتاب در نهایت دقت و به صورت صحیح در حال اجرا می باشد اما هنگام جدا شدن ماهواره اختلالی به وجود آمد. به نظر می رسید از چهار گیره كه ماهواره را به قسمت بالایی موشك نگه داشته بودند، فقط سه مورد باز شده بود.
همین امر سبب شد ماهواره و قسمت اول موشك چند روز دور زمین مدار بزنند. آنها به تدریج وارد اتمسفر زمین شدند و سوختند. قطعه های سوخته ماهواره در اقیانوس آتلانتیك رها گردید.

موفق ترین شركت ها هم اشتباه می كنند
شركت «آریان اسپیس» تابحال سابقه پرتاب های موفقیت آمیزی را در كارنامه خود داشته است. اما این شركت تلاش كرد در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۸ میلادی دو ماهوارهGlobal-scale و Observations را به مدار زمین بفرستد كه با مشكلی روبرو شد.
این ماهواره ها از مقری فضایی در گینه فرانسه به آسمان پرتاب شدند. اما بعد از پرتاب موشك، اتاق كنترل اطلاعات تله متری آنرا از دست داد. این امر نشان می داد ماهواره در مكان دقیق خود نیستند. ازاین رو مسیر آنها درست نبود و ایستگاه های مسیریابی در سراسر جهان نمی توانند ماهواره ها را بیابند. اما همان شب سیگنال هایی از هر دو ماهواره رصد شد.هر دو ماهواره در مدار بودند اما مشكلی وجود داشت. تحقیقات نشان داد جهت یابی نادرستی در سیستم مسیریابی موشك وارد شده بوده است.

اشتباه تكنسین های روس ماهواره ها و موشك را به اقیانوس فرستاد
در دسامبر ۲۰۱۰ میلادی روسیه اعلام نمود شبكه ماهواره های خویش را در مدار زمین گسترش خواهد داد و در همین راستا ۳ ماهواره GLONASS درون یك موشك «پروتون ام» به فضا ارسال می شوند. همینطور موشك مذكور نسبت به نسخه قبلی ارتقا یافته بود.
فاجعه پرتاب زمانی شروع شد كه تكنسین هایی كه سوختگیری موشك را انجام می دادند، نمی دانستند مخزن سوخت این نسخه از موشك بزرگتر از نمونه قبلی است. ازاین رو در قسمت اول موشك ۱.۵ تن اكسیژن مایع بارگیری كردند. این اشتباه زمانی خطرناك شد كه قسمت اول قرار بود ماهواره ها را در مدار زمین رها كند. به علت وزن سوخت این قسمت سنگین شده بود. در نتیجه قسمت اول موشك و بار آن در اقیانوس آرام سقوط كردند.

محموله ای كه هیچ گاه به ایستگاه فضایی بین المللی نرسید
پرتاب موشك فالكون ۹ توسط شركت بزرگ و معروف اسپیس ایكس، در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۵ میلادی در ۱۳۹ دقیقه نرمال بود. این موشك حامل كپسول دراگون بود كه ذخایری برای فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی را در برداشت. اما حدود ۱۴۰ ثانیه بعد از پرتاب جریان های اطلاعاتی به اتاق كنترل ماموریت اخطار دادند اشتباهی رخ داده است. قسمت دوم موشك كه هنوز روشن نشده بود، با كاهش فشار اكسیژن مایع روبرو شده بود. به قول ناظران انبوهی از بخار سفید از این قسمت موشك بیرون می آمد كه نشانه بد یمن دیگری بود. طی ۱۰ ثانیه موشك منفجر شد. كپسول دراگون هم در اقیانوس سقوط كرد. این شكست به خطای سخت افزاری مربوط می شد.

تلاش برزیل برای ارسال موشك به فضا ناكام ماند
در سال ۲۰۰۳ میلادی برزیل تصمیم داشت به یك قدرت فضایی تبدیل گردد. اما سه روز پیش از پرتاب موشك در ماه آگوست، شهر آلكانتارا با یك انفجار عظیم روبرو شد كه ۲۱ نفر را قربانی خود كرد.
در مقر فضایی دودی سیاه از محلی بر می خاست كه زمانی موشك سوخت جامد VLS-۱ در آنجا قرار داشت. تحقیقات نشان داد تجمع گازهای متلاطم و خاموش شدن حسگرها همزمان اتفاق افتاده است. ازسوی دیگر موشك هم با یك تداخل الكترومغناطیسی روبرو شده بود.
نخستین شركت خصوصی فضایی ژاپن با دوشكست در كارنامه
در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ میلادی یك شركت خصوصی ژاپنی تلاش كرد موشكی همراه ماهواره به مدار زمین رسال كند. اما این موشك چند ثانیه بعد از بلند شدن از مقر پرواز آزمایشی دوباره سقوط كرد و منفجر شد. موشك MOMO-۲ فقط اندكی از سكوی پرتاب فاصله گرفت اما در نهایت سقوط كرد و در اثر برخورد با زمین آتش گرفت.
این دومین تلاش شكست خورده شركت Interstellar Technologies بود. Interstellar Technologiesنخستین شركت خصوصی فضایی ژاپن بشمار می رود. اولین پرتاب ناموفق این شركت هم به ۲۰۱۷ میلادی مربوط می گردد.
در ۳۰ جولای ۲۰۱۷ میلادی MOMO-۱ اولین موشك این شركت ۷۰ ثانیه بعد از بلند شدن از زمین و از قطع ارتباط با مركز كنترل پرواز در اقیانوس سقوط كرد. دومین ماموریت این شركت هم با شكست روبرو شد.
ارسال موشك سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی یك موشك روسی سایوز حامل فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی از مقر پرتابی در قزاقستان به آسمان پرتاب شد. اما چند دقیقه بعد، به علت یك اختلال، موشك دوباره به سمت زمین بازگشت و كپسول حامل فضانوردان در منطقه ای نزدیك محل پرتاب فرود آمد.


1397/10/25
16:22:35
5.0 / 5
5061
تگهای خبر: تلویزیون , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار