تعمیرگاه ستفیکس

ابداع پهپاد با الهام از شاهین

ابداع پهپاد با الهام از شاهین

به گزارش تعمیركار پژوهشگران سوئیسی توانسته اند با الهام از شاهین، پهپادی ابداع كنند كه می تواند با مصرف انرژی كمتر پرواز كند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، یک ربات جدید که بال های آن مانند بال های شاهین حرکت می کنند، می تواند با ثبات و چابکی بیشتری نسبت به دیگر ربات های پرنده پرواز کند، انرژی کمتری به کار ببرد و زمان بیشتری پرواز کند.
"انریکو آجانیک" (Enrico Ajanic)، پژوهشگر "موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان"(EPFL) و همکارانش با الهام گرفتن از شاهین توانسته اند پهپادی بسازند که ۲۸۴ گرم وزن دارد و طول بال های آن ۱/۰۵ متر است. پهپاد با کمک این بال ها می تواند مانند یک شاهین در آسمان پرواز کند.
هدف آجانیک و همکارانش، ابداع پهپادی است که بتواند مسافت های طولانی را در سرتاسر شهرها پرواز کند.
آجانیک اظهار داشت: ربات های چندپروانه ای می توانند به خوبی پرواز و حرکت کنند اما توانایی پرواز در مسافت های طولانی را ندارند. ربات هایی که به بال مجهز هستند، می توانند مسافت های طولانی را پرواز کنند اما چابکی کافی را ندارند.
موتورهایی که در این پهپاد به کار رفته اند، امکان جمع و باز شدن بال ها را فراهم می کنند تا پرواز پهپاد شبیه به پرواز واقعی باشد.
دم این پهپاد هم می تواند به طرف بالا و پایین و از سمتی به سمت دیگر حرکت نماید تا پهپاد بتواند ارتفاع خویش را به سرعت تغییر دهد.
"جاناتان آیتکن"(Jonathan Aitken)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ساختار بال و دم این پهپاد، جدید است و امکان پروازهایی را فراهم می آورد که به ندرت اتفاق می افتند.
آجانیک و گروهش قصد دارند در آینده، هوش مصنوعی را هم به این پهپاد اضافه کنند تا بتواند کار خویش را بدون دخالت انسان انجام دهد. وی ادامه داد: هدف ما این است که پهپاد به صورت خودکار عمل کند.
این پژوهش، در مجله "Science Robotics" به چاپ رسید.1399/08/08
14:32:50
5.0 / 5
1804
تگهای خبر: ربات , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار