تعمیرگاه ستفیکس

ساخت رنگ فوق سفید با نرخ دفع نود و پنج و نیم درصدی نور خورشید

ساخت رنگ فوق سفید با نرخ دفع نود و پنج و نیم درصدی نور خورشید

تعمیركار: پژوهشگران دانشگاه ˮپردوˮ موفق به ساخت یك رنگ فوق العاده سفید شده اند كه 95.5 درصد از نور خورشید را منعكس می كند و به خنك شدن ساختمان ها كمك شایانی می كند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، پژوهشگران دانشگاه "پردو"(Purdue) یک رنگ سفید جدید ساخته اند که می تواند بیش از 95 درصد نور خورشید را منعکس کند که سبب خنک شدن سطحی که روی آن قرار گرفته می شود و می تواند حتی دمای آنرا به کمتر از دمای محیط برساند.
رنگ آمیزی یک ساختمان با این رنگ جدید می تواند به کاهش هزینه های دستگاه های خنک کننده و کاهش مصرف انرژی کمک نماید.
این یک واقعیت در فیزیک است که سطوح و اشیای سفید رنگ، نور بیشتری را منعکس می کنند و بدین سبب خنک تر می مانند. از لحاظ تئوریک، می توان از این امر برای خنک نگه داشتن ساختمان ها استفاده نمود. به هر حال، سیستم های تهویه مطبوع یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی به خصوص در فصل تابستان هستند و تحقیقات نشان می دهد که رنگ آمیزی ساختمان ها با رنگ های سفید می تواند دمای کل شهر را پایین بیاورد و به کاهش مصرف انرژی کمک قابل توجهی کند.
در طول سالیان دراز، خیلی از رنگ های مختلف خنک کننده تابشی به وجود آمده است که با بهره گیری از شیشه، تفلون یا غالبا تیتانیوم دی اکسید، نور خورشید را منعکس کرده اند، اما همه آنها دارای اشکالاتی بوده اند.
پژوهشگران دانشگاه "پردو" برای این مطالعه جدید، دستورالعمل جدیدی تهیه کردند. آنها بجای تیتانیوم دی اکسید، از فیلرهای کلسیم کربنات استفاده کردند که بسیار فراوان تر و ارزان تر هستند و نور ماوراء بنفش کمتری را جذب می کنند، بدین سبب خنک تر می مانند. این رنگ همین طور حاوی غلظت ذرات 60 درصدی است و از ذرات با اندازه های متنوعی استفاده می نماید که به پراکنده شدن بیشتر نور خورشید کمک می کنند.


در کل این رنگ خنک کننده تابشی جدید می تواند 95.5 درصد از نوری را که به آن تابیده می شود، منعکس کند. این آمار از بسیاری دیگر از رنگ های در حال توسعه که بین 80 تا 90 درصد کارایی دارند، بهتر است. بااینکه از رنگ رکورددار با پوشش تفلون که 98 درصد نور خورشید را منعکس می کند، بازدهی کمتری دارد.
این تیم این رنگ جدید را در مدت دو روز در فضای باز آزمایش کرد و نشان داد که در زیر نور مستقیم خورشید 1.7 درجه سانتیگراد خنک تر از دمای محیط می ماند و دارای قدرت خنک کننده 37 وات بر متر مربع است.
این رنگ در شب نیز تا 10 درجه سانتیگراد پایین تر از دمای محیط خنک می ماند.
پژوهشگران در مجموعه ای دیگر از آزمایشات، بعضی از قسمت های یک الگو را با این رنگ جدید و برخی دیگر را با یک رنگ سفید معمولی با ضخامت یکسان نقاشی کردند و با بهره گیری از یک دوربین مادون قرمز، تفاوت دمای بین دو ماده را رصد کردند.
پژوهشگران می گویند که این رنگ جدید نه فقط می تواند به خنک سازی ساختمان کمک نماید، بلکه از گرم شدن بیش از اندازه سیستم های برقی در فضای باز نیز جلوگیری می کند. اما پژوهشگران قصد دارند برای اطمینان از دوام و قابلیت تجاری سازی آن، بررسی نمایند که دوام آن در عناصر مختلف چقدر خوب است.
"شیولین روآن" از پژوهشگران این تحقیق می گوید: رنگ ما با روند ساخت رنگ های تجاری سازگار است و هزینه آن قابل مقایسه یا حتی کمتر است. نکته اصلی، اطمینان از کارایی این رنگ در مواد مختلف است تا در کاربردهای طولانی مدت در فضای باز قابل استفاده باشد.
این تحقیق در مجله Cell Reports Physical Science انتشار یافته است.
منبع:

1399/08/03
11:04:38
5.0 / 5
1511
تگهای خبر: برقی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار