تعمیرگاه ستفیکس
عكس روز آژانس فضایی اروپا؛

آغاز یك سفر هیجان انگیز به زهره

آغاز یك سفر هیجان انگیز به زهره

به گزارش تعمیركار آژانس فضایی اروپا به تازگی با انتشار تصویری از آغاز یك سفر هیجان انگیز اطلاع داد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، آژانس فضایی اروپا در حساب کاربری خود در اینستاگرام اعلام نمود مأموریت مشترک آنها همراه با آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن معروف به "بپی کلمبو" آماده پرواز به سمت سیاره زهره است. بپی کلمبو ۱۵ اکتبر ساعت ۰۳: ۵۸ به وقت گرینویچ (۷: ۲۸ بامداد به وقت تهران) با فاصله تقریبی ۱۰ هزار و ۷۲۰ کیلومتر به سیاره زهره نزدیک خواهد شد. برای تنظیم فضاپیما در راه مدار عطارد به پروازهای کمک گرانشی نیاز است.
در مکانیک مداری و مهندسی هوافضا کمک گرانشی به استفاده از حرکت نسبی و گرانشی سیاره یا دیگر ساختارهای آسمانی برای تغییر مسیر و تغییر سرعت فضاپیما گفته می شود. به صورت معمول این کار برای صرفه جویی در سوخت، زمان و هزینه انجام می شود. از کمک گرانشی می توان برای افزایش یا کاهش شتاب و برنامه ریزی برای تغییر مسیر فضاپیما بهره برد.
بپی کلمبو ۲۰ اکتبر ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد و در ۱۰ آوریل ۲۰۲۰ یک پرواز نزدیک به سیاره زمین داشت. بپی کلمبو پیش از ورود به مدار اطراف سیاره منظومه شمسی در سال ۲۰۲۵، دو پرواز به سمت سیاره زهره و شش پرواز به سمت سیاره عطارد انجام خواهد داد. حتی اگر فضاپیما در نخستین پرواز بسیار دور از سیاره زهره باشد، با کمک دو ماهواره "مدارگرد سیاره ای عطارد" و "مدارگرد مگنتوسفری عطارد" می تواند بررسی خوبی بر روی این سیاره داشته باشد چونکه در آن زمان این دو ابزار برای مطالعه جو و محیط فضایی سیاره فعال خواهند شد. در حین پرواز نمی توان از دوربین اصلی علمی مدارگرد سیاره ای عطارد بهره برد اما دوربین های نظارت یا "دوربین های سلفی" تعبیه شده بر روی ماژول انتقال تلاش خواهند کرد بسیار سریع تصاویری را از سیاره زهره ثبت کنند. مدارگرد آب و هوایی زهره آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن و رصدخانه سیاره طیف سنجی هیساکی همراه با رصدخانه های زمینی هم اندازه گیری های دقیقی از این سیاره انجام خواهند داد.1399/07/19
11:16:30
5.0 / 5
1706
تگهای خبر: تنظیم , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار