تعمیرگاه ستفیکس

پروتئینی كه می تواند به درمان افسردگی كمك نماید

پروتئینی كه می تواند به درمان افسردگی كمك نماید

تعمیركار: پژوهشگران سوئدی در بررسی جدید خود، پروتئینی را كشف كرده اند كه در درمان افسردگی موثر است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "موسسه کارولینسکا" (Karolinska Institute) سوئد، پروتئینی را در مغز شناسایی کرده اند که هم برای عملکرد "سروتونین" (Serotonin) که در تنظیم حال و حوصله نقش دارد و هم برای انتشار هورمون استرس مهم می باشد. شاید یافته های این پژوهش بتوانند به ارائه داروهای جدیدی برای افسردگی و اضطراب کمک کنند.
بعضی از افراد بعد از تجربه کردن تروما و یا استرس شدید، به واکنش شدید استرس یا استرس مزمن گرفتار می شوند. این موضوع، خطر بروز افسردگی و اضطراب را بیشتر می کند اما مکانیسم های ورای این تغییرات و یا نحوه تنظیم واکنش استرس، ناشناخته مانده اند.
بررسی های پیشین این گروه پژوهشی نشان داده بود که پروتئین موسوم به "p11"، نقش مهمی در عملکرد سروتونین دارد. افراد مبتلا به افسردگی و قربانیان خودکشی، سطح پایین تری از p11 را در مغز خود دارند و بررسی ها نشان داد که موش های آزمایشگاهی با سطح پایینی از p11، رفتارهایی مشابه افسردگی و اضطراب از خود نشان می دهند. پژوهشگران دریافتند که می توان سطح این پروتئین را با برخی داروهای ضد افسردگی افزایش داد.
پژوهشگران در این پروژه دریافتند که p11 با تعدیل فعالیت نورون های خاصی در ناحیه هیپوتالاموس مغز، بر انتشار ابتدایی "کورتیزول" (cortisol) که هورمون استرس است، اثر می گذارد. p11 بواسطه یک مسیر سیگنال دهی کاملا متفاوت، انتشار دو هورمون "آدرنالین" (Adrenaline) و "نورآدرنالین" (Noradrenaline) را تحت تاثیر قرار می دهد. بررسی ها نشان داد موش هایی که با کمبود p11 مواجهند در مقایسه با موش هایی که سطح معمولی از این پروتئین دارند، واکنش های قوی تری نسبت به استرس نشان می دهند، ضربان قلب بالاتری دارند و نشانه های اضطراب در آنها بیشتر است.
"واسکو سوسا" (Vasco Sousa)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما می دانیم که یک واکنش غیرعادی استرس می تواند به بدتر شدن افسردگی منجر شود و عامل اختلال اضطرابی و بیماری قلبی- عروقی باشد. بدین ترتیب، این مساله مهمست که به ارتباط میان کمبود p11 و واکنش استرس پی ببریم.
پژوهشگران باور دارند که یافته های این پژوهش می توانند به ارائه داروهای جدید و موثرتر کمک کنند. نیاز به چنین داروهایی به شدت احساس می شود برای اینکه داروهای ضد افسردگی کنونی، تاثیر کافی را بر بیماران ندارند.
این پژوهش، در مجله "Molecular Psychiatry" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/13
21:24:28
5.0 / 5
1754
تگهای خبر: تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار