تعمیرگاه ستفیکس
توسط محققان كشور تهیه شد؛

طراحی اولین آزمون بالینی تشخیصی فارسی قبل از جراحی مغز بیماران

طراحی اولین آزمون بالینی تشخیصی فارسی قبل از جراحی مغز بیماران

پژوهشگران كشور موفق به تهیه اولین آزمون بالینی تشخیص فارسی  برای جراحی مغز بیماران شدند. این آزمون به تیم جراحی مغز كمك می نماید قبل از جراحی مغز  مناطق حساس زبانی در مغز بیمار را شناسایی كنند.دکتر رضا نیلی پور مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان و مجری طرح «نخستین آزمون بالینی تشخیصی پیش ازجراحی مغز» برای بیماران مبتلا به صرع مقاوم به درمان دارویی به خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی ازحوزه های توانبخشی شناختی، کاربرد آزمون های زبان شناسی بالینی قبل از جراحی مغز و استفاده از آزمون های زبانی تشخیصی بجای آزمون تهاجمی معروف به تست وادا (WADA) است.
وی اضافه کرد: با گسترش یافته های علوم شناختی جدید و کاربرد آزمون های بالینی زبان برای کمک به جراحان مغز و اعصاب در سایر کشورها توانستیم در ایران امکان کاربرد این آزمون را برای جراحی بیماران مبتلا به صرع مقاوم به درمان دارویی و بیماران دارای تومورمغزی فراهم نماییم.
نیلی پور اشاره کرد: در همین راستا، اولین آزمون بالینی فارسی برای کاربرد قبل از جراحی مغز بیماران ایرانی بعد از مطالعات میدانی درباره خاصیت های آزمون های تشخیصی قبل از جراحی مغز در سایر زبان ها ابتدا نسخه مقدماتی آن با بهره گیری از آزمون های بومی از نظر زبانی و فرهنگی را طراحی وسپس در ۴۰ نفر از گویندگان سالم فارسی زبان استاندارد سازی کردیم.
وی افزود: در مرحله بعد آزمایه های زبانی بالینی این آزمون برای ثبت نگاشت های زبانی «اف ام آر آی» قبل از کاربرد در جراحی بیماران داوطلب صرع مقاوم به درمان دارویی در ۱۵ نفر از گویندگان سالم گروه کنترل در اسکنر مرکز ملی نقشه برداری مغز ایران تصویر برداری کردیم.
استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اعلان اینکه طراحی و تدوین نسخه نهایی این آزمون تشخیصی بالینی – شناختی زیر نظر پنج تن از استادان پیشکسوت ایرانی از حوزه های مختلف بالینی و با همراهی علمی پروفسور گایارد رئیس بخش نورولوژیوی مطالعات صرع شناسی دانشگاه جورج واشنگتن تدوین شده است، اظهار داشت: طراحی و کار پژوهشی این آزمون بیش از چهار سال به طول انجامید و محصول علمی قسمتی از مطالعات علمی دانشجوی علوم شناختی زبان است.
وی افزود: کاربرد این آزمون بالینی زبانی به تیم جراحی مغز کمک خواهدنمود قبل از جراحی مغز مناطق حساس زبانی در مغز بیمار را شناسایی کند به طوریکه بعد از جراحی مغز کمترین لطمه به توانایی های زبانی و شناختی بیمار می رسد.
نیلی پور تصریح کرد: الان آزمایه های طراحی شده این آزمون که از نظر زبانی و فرهنگی برای جراحی مغز بیماران ایرانی فارسی زبان داوطلبان جراحی مغز با هدف توانبخشی شناختی طراحی شده و آماده بهره برداری های علمی و توانبخشی شناختی است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: این آزمون توسط این شرکت به جامعه علمی جراحان مغز و اعصاب ایران برای کاربرد در توانبخشی شناختی بیماران داوطلب جراحی مغز و همین طور برای کاربرد در پژوهشی های علوم اعصاب ارائه می شود.
نیلی پور اظهار داشت: اخیرا برخی از همکاران بالینی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی امکان استفاده از این آزمون را در یک طرح پژوهشی علوم شناختی در مرکز ملی نقشه برداری مغز ایران درخواست کرده اند.
به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، تصویر برداری های «اف ام آر آی» و ثبت نگاشت های زبانی این آزمون در مرکز ملی نقشه برداری مغز ایران انجام و در مراحل مختلف پژوهشی از حمایت های مالی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی بهره مند شده است. همین طور این طرح قسمتی از مطالعات علمی دانشجوی علوم شناختی زبان دکتر مهدیه کرمی بوده است.

1399/07/12
13:52:25
5.0 / 5
1664
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار