تعمیرگاه ستفیکس

نخستین پرواز آزمایشی اولین هواپیمای مسافربری هیدروژنی-الكتریكی

نخستین پرواز آزمایشی اولین هواپیمای مسافربری هیدروژنی-الكتریكی

محققان و شركت های هواپیمایی پیشرو به دنبال تحقق انجام پروازهای تجاری بدون انتشار آلاینده هستند و استفاده از سوخت هیدورژن یا الكتریسیته راهكار اصلی در رسیدن به این هدف است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت "زیروآویا"(ZeroAvia) شرکتی که خویش را پیشگام در کربن زدایی پروازهای تجاری معرفی می کند، ادعا می کند که نخستین پرواز آزمایشی یک هواپیمای دارای سلول های سوخت هیدروژنی در جهان را انجام داده است. این پرواز تاریخی در مرکز تحقیق و توسعه این شرکت در "کرانفیلد" انگلیس انجام شده است.
"وال میفتاخوف" رئیس این شرکت اظهار داشت: اینکه این موفقیت به ما چه احساسی داد، در وصف نمی گنجد و همینطور برای همه علاقه مندان به پرواز با انتشار کربن صفر و بدون آلاینده لدت بخش است. در حالیکه تابحال بعضی از هواپیماهای آزمایشی با استفاده از پیل های سوختی هیدروژن بعنوان منبع تغذیه خود پرواز کرده اند، اما اندازه این هواپیمای مسافربری که الان در بازار موجود است، نشان داده است که مسافران بزودی خواهند توانست در یک پرواز با میزان انتشار کربن صفر مسافرت کنند.
این موفقیت با یک هواپیمای ۶ نفره به نام "Piper" کلاس M حاصل شد که ابتدا از زمین برخاست، یک الگوی مداری کامل را پرواز کرد و در نهایت با موفقیت فرود آمد.
این شرکت ادعا می کند که این پرواز آزمایشی نخستین گام برای انتقال از سوخت های فسیلی آلوده، به هیدروژن با انتشار کربن صفر بعنوان منبع اصلی انرژی هواپیماهای تجاری است.
"رابرت کورتز" وزیر هوانوردی انگلیس اظهار داشت: هوانوردی کانون نوآوری است و فناوری خارق العاده "زیروآویا" همه ما را یک قدم به آینده ای پایدار برای سفرهای هوایی نزدیک می کند و این نه تنها برای این شرکت خوب است، بلکه برای انگلیس و همه جهان هم مفید می باشد.
"ندیم زهاوی" وزیر تجارت و صنعت انگلیس اظهار داشت: توسعه هواپیماهایی که آلودگی کمتری ایجاد کنند به انگلستان کمک می نماید تا سال ۲۰۵۰ در دستیابی به انتشار کربن صفر پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشد.
"زیروآویا" علاوه بر نخستین پرواز هیدروژنی موفق، در حال کار بر روی "اکوسیستم سوخت رسانی هیدروژن به فرودگاه"(HARE) در فرودگاه کرانفیلد است. "HARE" یک برنامه کوچک است که افق اکوسیستم های آینده فرودگاه های هیدروژنی آینده را نشان داده است.
منبع:

1399/07/06
15:06:57
5.0 / 5
1784
تگهای خبر: شركت , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار