تعمیرگاه ستفیکس

هوش مصنوعی، آرتروز را 3 سال زودتر از مبتلاشدن پیش بینی می كند

هوش مصنوعی، آرتروز را 3 سال زودتر از مبتلاشدن پیش بینی می كند

تعمیركار: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، یك مدل مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع نموده اند كه می تواند مبتلاشدن به آرتروز را سه سال قبل از بروز آن پیش بینی نماید.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بررسی جدید پژوهشگران "بیمارستان جانز هاپکینز"(Johns Hopkins Hospital) نشان میدهد که می توان از هوش مصنوعی برای تشخیص این مساله بهره برد که آیا شخصی به آرتروز مبتلا می شود یا خیر. این کار که با ارزیابی بافت غضروف انجام می شود، می تواند امکان مبتلاشدن به آرتروز را سه سال قبل از بروز آن پیش بینی نماید.
پژوهشگران در این پروژه، یک مدل هوش مصنوعی را جهت بررسی اسکن بیش از ۸۶ نفر به کار بردند که هیچ نشانه ای از آرتروز نداشتند. این مدل یادگیری ماشینی توانست مراحل آغازین آرتروز را تا سه سال قبل از آغاز بروز نشانه های آن، با ۷۸ درصد دقت تشخیص دهد.
اگر پژوهشگران بتوانند آرتروز را با این روش پیش بینی کنند، این امکان وجود دارد که با کاهش وزن و ورزش کردن بتوان شدت آنرا کم کرد و یا آغاز آنرا به تاخیر انداخت.
برخی از بیماری ها همچون آرتروز، سرنخ واضحی در مراحل آغازین ندارند و معمولا به کمک تصویربرداری با اشعه ایکس یا ام آرآی تشخیص داده می شوند. هنگامی که آرتروز تشخیص داده می شود، در مرحله برگشت ناپذیری قرار دارد و معمولا به استخوان لطمه رسانده است.
درمان های کنونی، بر جراحی های تهاجمی و پرهزینه تمرکز دارند. از آنجائیکه آرتروز معمولا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد و جمعیت خیلی از کشورها نیز به سمت پیر شدن پیش می رود، هزینه درمان آرتروز در دهه آینده با هزینه شایان توجهی همراه خواهد بود.
حتی بعد از شروع نشانه های آرتروز و لطمه برگشت ناپذیر استخوان، استفاده از تصویربرداری پزشکی برای مشخص کردن ارتباط میان نشانه های درد با پیشرفت بیماری هنوز دشوار است اما شواهدی وجود دارند که نشان می دهند ممکنست این بیماری در آینده با کمک درمان های مناسب، برگشت پذیر باشد.
تغییرات بیوشیمیایی که در غضروف رخ می دهند، اغلب به درد و لطمه استخوان منجر می شوند. این مدل مبتنی بر هوش مصنوعی، چنین تغییراتی را جست و جو می کند.
پژوهشگران باور دارند که شاید این روش بتواند امکان ارزیابی های دقیق تر را بر اساس تصاویر ثبت شده فراهم آورد و مبتلاشدن به آرتروز را در مراحل آغازین آن اعلام کند. این روش جدید، به پزشکان امکان خواهد داد تا نشانه های بیماری را قبل از برگشت ناپذیر شدن آن کشف کنند.
این پژوهش، در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/01
15:06:43
5.0 / 5
2195
تگهای خبر: تشخیص , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار