تعمیرگاه ستفیکس

تاثیر كووید-19 بر زندگی افراد مبتلا به ام اس پیشرونده

تاثیر كووید-19 بر زندگی افراد مبتلا به ام اس پیشرونده

تعمیركار: پژوهشگران آمریكایی یك مطالعه بین المللی بزرگ انجام داده اند و در آن به بررسی تاثیر بیماری همه گیر كووید-19 بر افراد مبتلا به ام اس پیشرونده(MS) پرداخته اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، پژوهشگران "بنیاد کسلر"(Kessler Foundation) آمریکا در مطالعه اخیرشان که بر روی ۱۳۱ فرد مبتلا به این بیماری از شش کشور کانادا، ایالات متحده، ایتالیا، انگلیس، دانمارک و بلژیک انجام دادند، دریافتند در مقایسه با دوران قبل از شیوع ویروس کرونا افراد مبتلا به بیماری ام اس در دوران همه گیری این بیماری و قرنطینه گرفتار تغییرات اندکی شده و علایم افسردگی و اضطراب کمی داشته اند که این مساله تاثیر کمی بر کیفیت زندگی آنها گذاشته است.
بیماری همه گیر کووید-۱۹ تأثیر قابل توجهی بر جمعیت عمومی داشته است و سبب نگرانی افراد سراسر جهان شده است که البته این نگرانی در بعضی افراد بیشتر بوده چونکه آنها بیش از سایرین در معرض مبتلاشدن به این بیماری قرار دارند. طی این مطالعه پژوهشگران از این فرصت استفاده کردند تا بتوانند تأثیر همه گیری این بیماری را بر روی جمعیت افراد مبتلا به ام اس پیشرونده ارزیابی کنند.
ام اس یا گرفتگی بافت های گوناگون(Encephalomyelitis Disseminata یا Multiple Sclerosis) که با نام اختصاریِ اِم اِس یا MS شناخته می شود، یک بیماری التهابی است که در آن غلاف های میلین سلول های عصبی در مغز و نخاع لطمه می بینند. این لطمه دیدگی می تواند در توانایی بخش هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند اختلال ایجاد کند و موجب به وجود آمدنِ علایم و نشانه های زیادِ جسمی شود. ام اس به چند شکل ظاهر می شود و علایم جدید آن یا به صورت عودِ مرحله ای(به شکل برگشتی) یا در طولِ زمان(به شکل متناوب) اتفاق می افتد.
شرکت کنندگان این مطالعه از ماه مه ۲۰۲۰ تا ژوئیه ۲۰۲۰ به سبب بیماری مذکور در قرنطینه بودند و تعامل اجتماعی خودرا کاهش داده بودند و بگفته پژوهشگران تنها چهار درصد از آنها به کووید-۱۹ مبتلا شده بودند.
نتایج مطالعه پژوهشگران نشان داد که این افراد در این زمان گرفتار اندکی افسردگی و اضطراب شده اند و این مساله کیفیت زندگی آنها را بسیار کم تحت تاثیر قرار داده است. تأثیر علامت شناسی ام اس بر عملکردهای زندگی روزمره نیز به میزان قابل توجهی کم بود.
پژوهشگران طی این مطالعه اظهار کردند: بنظر می رسد باتوجه به تغییرات اندکی که در وضعیت روحی افراد مبتلا به ام اس طی این دوران مشاهده شده می توان گفت افراد مبتلا به ام اس پیشرونده بطور موثرتری با شرایط قرنطینه سازگار شده اند برای اینکه این افراد با آگاهی از افزایش ریسک، احتمالاً آنها اقدامات احتیاطی ایمنی اولیه را انجام داده اند و یک حس کنترل در آنها به وجود امده که توانسته اند با احساسات منفی مقابله کنند. یافته ها نشان داد که بیشتر شرکت کنندگان این مطالعه در حین قرنطینه فعالانه مشغول کارهای ذهنی و جسمی بودند.
منبع:

1399/06/17
12:34:49
5.0 / 5
1898
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار