تعمیرگاه ستفیکس

اشعه های كیهانی تهدیدی برای كامپیوتر های كوانتومی

اشعه های كیهانی تهدیدی برای كامپیوتر های كوانتومی

تعمیركار: نتایج یك بررسی تازه كه در دانشگاه ام آی تی صورت گرفته نشان داده است اشعه های مختلف كیهانی تهدیدی برای كامپیوتر های كوانتومی محسوب می شوند.به گزارش تعمیرکار به نقل از نیواطلس، کامپیوتر های کوانتومی یکی از پیشرفت های مهم و بزرگ دنیای فناوری اطلاعات محسوب می شوند ولی پیشرفت این رشته علمی نوظهور با یک مانع تازه و جدی روبه رو شده است.
این مانع اشعه های کیهانی است که از فضا به سمت زمین حرکت می کنند و ممکنست با اطلاعات در حال رد و بدل شدن در کامپیوتر های کوانتومی تداخل پیدا کنند. بررسی هایی که دانشگاه ام آی تی دراین زمینه انجام داده نشان میدهد که اشعه های مورد اشاره می توانند عملکرد کامپیوتر های مذکور را مختل کنند و باید روشی برای حفاظت از کامپیوترهای کوانتومی در مقابل اشعه های کیهانی پیدا شود.
در کامپیوتر های سنتی اطلاعات در چارچوب بیت های صفر و یک ذخیره می شوند. اما در کامپیوتر های کوانتومی بیت ها که کیوبیت نامیده می شوند تنها در حالت صفر و یک موجود نیستند و می توانند در آن واحد هم صفر و هم یک باشند. در نتیجه می توان با کامپیوتر های کوانتومی کارهای متنوعی را به صورت موازی انجام داد و از همین رو این کامپیوتر ها بسیار قدرتمندتر از کامپیوتر های فعلی هستند.
اما مشکل موجود در رابطه با کیوبیت ها مدت زمان پایداری اندک آنهاست که از حساسیت آنها در قبال عوامل مداخله گری مانند گرما، میدان های مغناطیسی، میدان های الکتریسیته و حتی تشعشعات رادیویی مختصر و اندک ناشی می شود. یکی از خطرناک ترین عوامل مختل کننده کیوبیت ها از فضا می آید و ناشی از فعالیت اشعه های کیهانی است که می تواند به سرعت پایداری کیوبیت ها را مختل کند.
محققان می گویند شدت تداخل اشعه های کیهانی با کامپیوتر های کوانتومی در حدی است که تنها نصب دیوار سربی ضخیم دوتنی سبب حل این مشکل شده است و پس باید زمان زیادی برای یافتن سپرهای محافظ ارزان و غیرضخیم برای کامپیوتر های کوانتومی صرف شود.


منبع:

1399/06/11
09:59:44
5.0 / 5
2034
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار