تعمیرگاه ستفیکس

عملكرد 100 درصدی ماسك جراحی در پیشگیری از ورود ذرات آلوده به هوا

عملكرد 100 درصدی ماسك جراحی در پیشگیری از ورود ذرات آلوده به هوا

تعمیركار: محققان ˮدانشگاه ادینبروˮ در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند ماسك های پنبه ای/نخی دست ساز می توانند در صورت سرفه یا صحبت كردن از ورود ۹۹.۹ درصد قطرات كروناویروس به هوا جلوگیری نمایند اما ماسك های جراحی ۱۰۰ درصد در پیشگیری از ورود قطرات به هوا در صورت سرفه یا صحبت كردن موثر هستند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، شواهد زیادی نشان داده است که استفاده از ماسک می تواند از انتقال ویروس کرونا افراد آلوده به دیگران جلوگیری کند. حال یک مطالعه جدید نشان داده که ماسک های نخی دست ساز/خانگی می توانند تا حدود ۹۹.۹ درصد از ورود قطرات دهان در هنگام سرفه یا صحبت کردن جلوگیری نمایند که این میزان در ماسک های جراحی به ۱۰۰ درصد هم می رسد.
آزمایشات نشان داد فردی که ۶ فوت(۱.۸ متر) دور از شخصی است که بدون ماسک ایستاده است در معرض خطر بسیار بسیار زیادی برای مبتلا شدن نسبت به ایستادن کنار شخصی با فاصله۱.۵ فوت (۰.۴ متر) که ماسک دارد، قرار دارد.
طی این مطالعه محققان دو نوع ماسک (ماسک های جراحی و ماسک های تک لایه پنبه ای) را بررسی کردند.
محققان دو نوع شبیه سازی را اجرا کردند. نخستین مورد با مانکن خارج کننده قطرات فلورسنت و دومی با بررسی داوطلبان در شرایط صحبت کردن و سرفه بود.
آنها برای تعیین کمیت تعداد قطرات در هوا از نور صفحه لیزر و نور فرابنفش برای آنهایی که روی یک سطح قرار گرفتند، استفاده کردند. هنگامی که مانکن از هر دو ماسک صورت استفاده می کرد، کمتر از یک در ۱۰۰۰ ذره از قطرات دهان هنگام صحبت یا سرفه به بیرون پاشیده می شد، اما هنگامی که ۶ داوطلب بدون ماسک صحبت و سرفه کردن، بین ده ها و هزاران ذره در هوا پاشیده می شد. عملکرد ماسک جراحی کمی بیشتر از ماسک خانگی بود؛ چونکه سبب می شد هیچ ذره ای به هوا وارد نشود. این ذرات برخلاف ذرات بزرگتری که در عرض چند ثانیه می توانند روی یک سطح قرار گیرند، می توانند ساعت ها در هوا بمانند.
منبع:

1399/06/08
14:10:53
5.0 / 5
2108
تگهای خبر: خانگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار