تعمیرگاه ستفیکس

ناسا سرانجام نخستین سیگنال را از مدارگرد ماه دریافت كرد

ناسا سرانجام نخستین سیگنال را از مدارگرد ماه دریافت كرد

تعمیركار: مدارگرد شناسایی ماه(Lunar Reconnaissance Orbiter‎) یك فضاپیمای رباتیك ناسا است كه از سال 2009 در مدار قطب آهنگ در حال گردش در مدار ماه و مطالعه ماه است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، یکی از دلایلی که مهندسان بازتابنده را روی مدارگرد شناسایی ماه تعبیه کردند این بود که بعنوان یک جستجوگر جدید برای آنها خدمت کند تا آنها با کمک آن بتوانند قدرت بازتابنده پنل های باقی مانده در سطح ماه که از حدود ۵۰ سال پیش مانده را آزمایش نمایند.
از زمان ورود مدارگرد شناسایی ماه به مدار، دانشمندان بلافاصله آغاز به شلیک لیزر به یک بازتابنده کوچک روی آن که اندازه یک کتاب رمان است، کردند. ناسا با همکاری پژوهشگران فرانسوی اعلام نمود که حالا برای نخستین بار از این مدارگرد سیگنال دریافت کرده اند. برای نخستین بار، پرتوهای لیزر با موفقیت از مدار ماه بازتاب یافته است. این کار می تواند سطح آزمایش های لیزری را که برای مطالعه فیزیک جهان استفاده می شود، تقویت کند.
"اروان مازاریکو"(Erwan Mazarico) یک دانشمند علوم سیاره ای از مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا در گرین بولت، مریلند، اظهار داشت: علم فاصله یابی لیزری یک بازی طولانی است.
بازتابنده های لیزر می توانند به دانشمندان در شناسایی موضوعات جدید کمک کنند. پژوهشگران با کمک آنها می توانند فاصله بین ایستگاه های لیزر زمینی و بازتابنده های ماه را در فاصله کمتر از یک اینچ یا چند میلی متر محاسبه کنند و این می تواند تصویری از چگونگی حرکت ماه برای دانشمندان به وجود آورد و به خاطر همین اندازه گیری ها است که حالا می دانیم ماه به آرامی و با سرعت حدود ۳.۸ سانتی متر(۱.۵ اینچ) در سال در حال دور شدن از زمین است. چنین اندازه گیری هایی طی یک دوره طولانی و در چندین بازتابنده نشان داده است که ماه دارای هسته سیال است. به عبارت دیگر، اندازه گیری مسافت می تواند اطلاعات زیادی را در اختیار دانشمندان قرار دهد.
"شیائولی سان"(Xiaoli Sun) دانشمند علوم سیاره ای مرکز فضایی گادرد که به طراحی بازتابنده مدارگرد شناسایی ماه کمک کرده است، اظهار داشت: برای کسب اطلاعات بیشتر، ابتدا باید فاصله ایستگاه های زمین و دقت بازتابنده ماه را بدانیم. دقت این اندازه گیری می تواند به درک ما از گرانش و تکامل منظومه شمسی کمک نماید.
بازتابنده مدارگرد شناسایی ماه یک دهم اندازه پنل های کوچک آپولو ۱۱ و آپولو ۱۴ است و دارای ۱۲ آینه مکعبی گوشه ای است. ماموریت این مدارگرد تسهیل ماموریت های انسانی و رباتیک آینده بر روی ماه توسط ناسا است. هدف نهایی آن تهیه نقشه تفصیلی بمنظور تعیین موقعیت های فرود ایمن و منابع بالقوه در سطح ماه، تشریح محیط تابشی و نشان دادن فناوریهای جدید است.
به رغم چندین مرتبه تلاش در طول دهه گذشته، دانشمندان مرکز فضایی گادرد ناسا تا زمانی که با دانشمندان فرانسوی همکاری نکرده بودند نتوانستند به بازتابنده سیگنال مدارگرد شناسایی ماه برسند. حالا پژوهشگران ناسا با همکاری پژوهشگران دانشگاه "Côte d’Azur" فرانسه یک فناوری پیشرفته را توسعه داده اند که می تواند طول موج مادون قرمز نور را در مدارگرد شناسایی ماه ثبت کند.
یکی از مزایای استفاده از نور مادون قرمز این است که بهتر از طول موج سبز مرئی نور که دانشمندان به طور سنتی از آن استفاده می نمایند، در جو زمین نفوذ می کند. اما حتی با وجود نور مادون قرمز، تلسکوپ گراسه(Grasse telescope) تنها در حدود چند هزار فوتون از ده ها هزار پالس وارد شده در مدارگرد شناسایی ماه طی چند تاریخ در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ دریافت کرد اما حال با کمک این فناوری ناسا سرانجام نخستین سیگنال را از مدارگرد ماه دریافت کرد.
دانشمندان خاطرنشان کردند: این آزمایش روش جدیدی برای تایید نظریه های تجمع گرد و غبار(dust accumulation theories) در طول دهه ها بر روی سطح ماه ارائه می دهد.

منبع:

1399/05/22
22:22:38
5.0 / 5
2175
تگهای خبر: ربات , فناوری , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار