تعمیرگاه ستفیکس
در دانشگاه ایلینویز انجام شد

ضدعفونی كامل ماسك با پلوپز

ضدعفونی كامل ماسك با پلوپز

تعمیركار: این روزها زدن ماسك بسیار مهم می باشد، اما زدن ماسك تمیز و ضد عفونی شده بیشتر از آن اهمیت دارد و پژوهشگران اخیرا دریافته اند كه پلوپزهای برقی می توانند كارایی بسیار مناسبی در ضدعفونی كردن ماسك های N95 استفاده شده داشته باشند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تمام دنیا به این نتیجه رسیده اند که زدن ماسک بهترین راه برای پیش گیری از بیماری همه گیر کووید-۱۹ است. اما فقط زدن ماسک کافی نیست، بلکه باید ماسک های تمیز و ضد عفونی به صورت زد.
دانشمندان معتقدند که عوامل بیماری زا می توانند ۸ تا ۱۲ ساعت بر روی ماسک زنده بمانند. پزشکان راهکارهای مفیدی را در مورد نحوه تمیز کردن ماسک ها (به خصوص ماسک های N۹۵) عرضه کرده اند، اما پژوهشگران حالا به یک چاره جدید رسیده ایم.
یک مطالعه جدید از پژوهشگران دانشگاه ایلینویز که در مجله Environmental Science and Technology انتشار یافته است، یک روش جایگزین آلودگی زدایی و ضد عفونی را برای ماسک ها ارائه می دهد. این مطالعه نشان میدهد که ۵۰ دقیقه قرار گرفتن ماسک N۹۵ در حرارت خشک غذاپزهای برقی همچون پلوپزها می تواند بطور موثر آنرا ضد عفونی کند. وقتی پلوپز روشن میشود ظرف چند دقیقه حرارت داخل آن به ۱۷۰ درجه سانتی گراد می رسد و این حرارت می تواند دمای ماسک ها را به حدود ۱۰۰ درجه برساند که برای ضدعفونی کردن آنها کافی است. با توجه به این که حرارت سطح داخل دستگاه بالاتر از درجه ذوب شدن ماسک است، پروسه ضد عفونی به این صورت است که برای جلوگیری از سوختن ماسکها ابتدا باید یک حوله تا شده کف دستگاه گذاشته شود و ماسکها روی آن قرار گیرند و به مدت ۵۰ دقیقه حرارت ببینند.
همانطور که ممکنست شنیده باشید، تقاضا برای ماسک های با کارایی بالا همیشه زیاد است و عرضه نمی تواند تقاضا را برآورده کند. این مساله کادر درمان را به خطر می اندازد، برای اینکه آنها بیشترین میزان از قرار گرفتن در معرض کروناویروس را دارند. بدین سبب یک راه سهل الوصل، در دسترس، مفید و ارزان ضروری بود.
"ویشال ورما" و "تان گوین" به ایجاد یک روش آلودگی زدایی که نیازی به آماده سازی نداشته باشد و دارای مؤلفه هایی با دسترسی سهل باشد، فکر کردند. چیزی که سریع و در دسترس باشد.
آنها در نهایت به این نتیجه رسیدند که یک اجاق برقی ممکنست بتواند پاسخ این معما باشد. آنها آغاز به آزمایش کردند و آزمایش های اولیه که انجام شد، نتایج مطلوبی به دست آمد و مشخص شد که یک غذاپز برقی در خلاص شدن از دست چهار طبقه مختلف از ویروس ها که یکی از آنها نوعی از کروناویروس بود، کارآمد است.
آنچه تعجب آورتر است این است که این روش نسبت به تاباندن نور ماوراء بنفش نیز کارآمدتر نشان داد.
این دو محقق بعد از آزمایشات گسترده با اطمینان خاطر گفتند: ما یک اتاقک را در آزمایشگاه آزمایش هوازی ساختیم تا به بررسی فیلتراسیون ماسک های تنفسی N۹۵ بپردازیم و ذرات عبوری از فیلتر آنرا اندازه گیری نماییم. در نهایت مشخص شد که این ماسک ظرفیت تصفیه خودرا بعد از درنوردیدن پروسه ضدعفونی در پلوپز برقی حفظ می نماید.
آنها افزودند: ماسک ها حتی بعد از ۲۰ بار ضد عفونی شدن در پلوپز، همچنان بیش از ۹۵ درصد کارایی خودرا حفظ کردند و هنوز هم به درستی بر روی صورت می نشینند و تغییر شکل نداده اند.
منبع:

1399/05/21
14:47:16
5.0 / 5
2114
تگهای خبر: برقی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار