تعمیرگاه ستفیکس

مهندسی تركیبات ضدویروس برای درمان كووید-۱۹

مهندسی تركیبات ضدویروس برای درمان كووید-۱۹

پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، به مهندسی تركیبات ضد ویروس پرداختند تا از آنها برای درمان بیماری كووید-19 استفاده كنند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از سایت رسمی انجمن پیشبرد علوم آمریکا، گروهی از دانشمندان، گونه هایی از ترکیبات ضدویروس را مهندسی کرده اند تا بتوانند به از بین بردن کروناویروس کمک کنند.
این ترکیبات طی آزمایش های انجام شده، ویروس هایی را که در سلول های راه هوایی انسان وجود دارند، خنثی کردند و توانستند موش های مبتلا به ویروس کشنده عامل بیماری "مرس"(MERS) را نجات دهند.
فعالیت گسترده این ترکیبات جدید نشان میدهد که می توان از آنها برای درمان عفونت های ناشی از کروناویروس بهره برد که هم اکنون هیچ واکسن یا درمان تایید شده ای برای آنها وجود ندارد.
گسترش کروناویروس، یک خطر جدی برای سلامتی و ایمنی جهانی بشمار می رود و به یکی از خطرناک ترین بیماری های همه گیر در این دوره تبدیل گشته است.
"آثری راثنایاک"(Athri Rathnayake)، سرپرست این پروژه و همکارانش در پروژه پیشین خود، مجموعه ای از ترکیبات ضدویروسی موسوم به "3C-like protease" را ابداع کردند که آنزیم ضروری برای تکثیر کروناویروس را هدف قرار می دهند.
آنها در این پژوهش جدید نشان دادند که یکی از این ترکیبات موسوم به "6e"، فعالیت قابل توجهی در مقابل کروناویروس دارد و تکثیر ویروس را مهار می کند.
بررسی ها نشان داد که ترکیب دیگری موسوم به "6j" امکان نجات موش های مبتلا به کووید-۱۹ را افزایش دهد و از بروز نتایج خطرناک آن پیشگیری کند.
راثنایاک و همکارانش در نظر دارند تا بررسی های بیشتری را در مورد تاثیر ترکیبات خود بر درمان بیماری های مرس و کووید-۱۹ در انسان ها انجام دهند.
این پژوهش، در مجله "Science Translational Medicine" به چاپ رسید.1399/05/14
23:05:02
5.0 / 5
2466
تگهای خبر: سایت , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار