تعمیرگاه ستفیکس

استارتاپی كه برای بردن گردشگران به فضا بالن می سازد!

استارتاپی كه برای بردن گردشگران به فضا بالن می سازد!

تعمیركار: یك شركت استارتاپی موسوم به ˮSpace Perspectiveˮ به مدلول ˮچشم انداز فضاˮ در حال ساخت یك بالن است كه می تواند گردشگران و تجهیزات تحقیقاتی را به لبه فضا ببرد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از بیزنس اینسایدر، استارتاپ "Space Perspective" در حال ساخت یک بالن است که بتواند مسافران و تجهیزات تحقیقاتی را به "لبه فضا" که به ارتفاع حدود صد کیلومتری زمین گفته می شود، منتقل کند.
هم اکنون چندین شرکت به دنبال ورود به بازار "گردشگری فضایی" هستند، اما این شرکت، خودرا با طراحی یک بالن خاص موسوم به "Spaceship Neptune" از بقیه جدا کرده است.
طبق گفته این شرکت، این بالن دارای یک کابین تحت فشار و جادار خواهد بود که تجربه سفر راحتی را برای مسافران خود رقم می زند.
هدف نهایی این شرکت، حمل مسافر و تجهیزات تحقیقاتی به لبه فضا و بازگرداندن بالن از آنجا است، اما نخستین پرواز آن در سال ۲۰۲۱ از مرکز فضایی کندی در فلوریدا بدون سرنشین خواهد بود.
قابل ذکر است که کل سازه بالن "Space Neptune" به اندازه یک زمین فوتبال خواهد بود و بگفته سازنده آن، حدودا بدون آلایندگی است و هیچ آلاینده ای منتشر نمی کند.
کابین این سفینه فضایی به اندازه حمل هشت مسافر در یک سفر شش ساعته ساخته خواهد شد.
سفر این بالن فضایی با یک صعود دو ساعته و ۱۰۰ هزار پایی شروع می شود و بر طبق اظهارات شرکت سازنده در ارتفاع نهایی، انحنای زمین و تاریکی فضا برای افراد حاضر در این بالن قابل رویت خواهد بود.
سپس این فضاپیما دو ساعت در آنجا می ماند تا مسافران بتوانند پیش از بازگشت به زمین، از پنجره های کف و سقف کابین از منظره زمین و فضا لذت ببرند.
در نهایت هم در یک سفر دو ساعته به زمین باز خواهند گشت و فرود می آیند.
فرود این بالن بر روی آب خواهد بود و یک کشتی مسافران، بالن و کابین را از آب خواهد گرفت.
همانطور که گفته شد، یک سفر با این سفینه فضایی در کل حدود شش ساعت طول خواهد کشید که چهار ساعت از آن برای صعود و فرود و دو ساعت نیز به توقف در لبه فضا و لذت از منظره زمین و فضا سپری خواهد شد.
لبه فضا یا "خط کارمان" خطی فرضی در آسمان در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح دریاهای آزاد زمین است. این خط از دیدگاه هوانوردی، نشان دهنده مرز میان اتمسفر زمین و فضای بیرونی آن است. این تعریف توسط فدراسیون بین المللی هوانوردی(FAI) پذیرفته شده و این فدراسیون عهده دار تنظیم استانداردها و نگهداری و ثبت رکوردهای بین المللی برای مکانیک پرواز و امور هوانوردی است.
این خط برای قدردانی از "تئودوره فون کارمان" مهندس و فیزیک دان مجارستانی ـ آمریکایی که پیش از هر چیز یک هوانورد و فضانورد فعال بود، «خط کارمان» نامیده می شود. او برای اولین بار از راه محاسبه به این نتیجه رسیده بود که در حدود چنین ارتفاعی جو زمین برای پشتیبانی از پرواز و هوانوردی، بیش از اندازه نازک می شود.
یک وسیله نقلیه هوایی در این ارتفاع ناچار است که سریع تر از سرعت مداری پرواز کند تا بتواند به اندازه کافی نیروی برا یا برداشت آیرودینامیکی و صرف نظر از نیروی گریز از مرکز برای نگهداری خود تولید نماید. افزایش ناگهانی دما و تعامل با تابش پرتوهای خورشیدی درست در زیر این خط قرار دارد که خود خط را در درون ترموسفر قرار می دهد.
اولین سفر این بالن فضایی در اوایل سال ۲۰۲۱ صورت خواهد گرفت و مقرر است از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدای آمریکا صورت گیرد که بدون سرنشین خواهد بود.
منبع:

1399/04/30
23:04:08
5.0 / 5
2445
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار