تعمیرگاه ستفیکس
با تلاش پژوهشگران سنگاپور صورت می گیرد

ابداع ربات هایی كه قابلیت استتار دارند

ابداع ربات هایی كه قابلیت استتار دارند

تعمیركار: پژوهشگران سنگاپور در بررسی جدید خود، به ابداع ربات هایی پرداخته اند كه مانند حیوانات، قابلیت استتار دارند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، قابلیت شفاف شدن، یک مزیت تکاملی قابل توجه است که به حیوانات امکان می دهد تا با محیط اطراف خود ادغام شوند، از خطر شکارچیان در امان بمانند و حرکات خودرا پنهان کنند. ربات هایی که چنین قابلیتی را داشته باشند، ارزش قابل توجهی در کاربردهای گوناگون خواهند داشت. برای مثال، از این ربات ها می توان برای جست و جو و نظارت بر حیوانات در سکونتگاه های طبیعی آنها بهره برد.
پژوهشگران "دانشگاه ملی سنگاپور" (NUS)، یک عضله مصنوعی شفاف ابداع نموده اند که به ربات های مبتنی بر بیولوژی امکان می دهد تا خودرا استتار کنند. آنها در ساخت این تکنولوژی جدید، گروهی از پلیمرها موسوم به "DEAs" را به کار برده اند که از آنها معمولا برای ساخت ربات های نرم، عضلات مصنوعی و ابزار انعطاف پذیر استفاده می شود.
پلیمرهای DEAs با وجود مزایایی مانند انعطاف پذیری و رسانایی الکتریکی، نمی توانند ظاهر شفافی را که حیوانات هنگام استتار به خود می گیرند، داشته باشند. در واقع، بیشتر این پلیمرها از مواد تیره چسبناکی ساخته شده اند که نمی توانند شفاف شوند. پژوهشگران در این پروژه، عضلات مصنوعی را با بهره گیری از پلیمرهایی ساختند که با تلفیقی از مواد شفاف تر ادغام شده بودند.
پژوهشگران در بررسی های خود توانستند راه هایی پیدا کنند تا دوام و قدرت ربات را بالا برند. این هدف را می توان با روش هایی مانند استفاده از الکترودهای شفاف و به کار بردن لایه های محافظتی بیشتر روی عضلات ربات تحقق بخشید.
پژوهشگران در نظر دارند تا عناصر الکترونیکی بیشتری همچون منبع انرژی، مدار و واحدهای کنترل را به ربات های نرم شفاف اضافه کنند و بدن ربات را با این عناصر تطبیق دهند. این کار نهایتا کمک می نماید تا ربات ها، کار خودرا به صورت خودکار و بدون نیاز به منبع خارجی انرژی و برای مدت بیشتری انجام دهند.
منبع:

1399/04/26
21:46:03
5.0 / 5
2562
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار