تعمیرگاه ستفیکس

زنبورهای عسل می توانند بشمارند!

زنبورهای عسل می توانند بشمارند!

تعمیركار: پژوهشگران انگلیسی در بررسی مغز زنبورهای عسل نشان دادند كه این موجودات با كمك چهار سلول مغزی می توانند بشمارند.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مغز زنبورهای عسل طوری تكامل یافته كه می تواند با كمك چهار سلول عصبی بشمارند.
دانشمندان "دانشگاه كوئین مری لندن"(QMUL)، با شبیه سازی یك مدل مغزی با چهار سلول عصبی، دریافتند كه مغز این موجودات می تواند تا پنج بشمارد!
تعداد كم سلول های عصبی مورد نیاز برای شمارش نشان داده است كه اهمیت اندازه مغز، مانند سازماندهی آن نیست.
پژوهشگران برای درك بهتر توانایی زنبورها در شمارش، یك مدل ساده كامپیوتری از مغز آنها طراحی كردند كه تنها چهار سلول عصبی را شامل میگردد.
شبیه سازی ها حاكی از این هستند كه مغز معمولی می تواند اعداد كوچك را با مطالعه دقیق آنها بشمارد. پژوهش های پیشین نشان داده بودند كه زنبورهای عسل با شیوه مشابهی، اعداد را شمارش می كنند اما انسان ها روش متفاوتی را به كار می برند و قبل از شمارش چیزی، مجموعه آنها را مورد بررسی قرار می دهد.
در بررسی های آزمایشگاهی مشخص شد كه زنبورها می توانند اعداد را تا پنج بشمارند و سپس آموزش، قادر به مقایسه دو عدد و حتی درك عدد صفر باز هستند.


بررسی های جدید نشان می دهند زنبورها برای انجام این كار، به درك مفاهیم پیچیده ریاضی نیازی ندارند. آنها با شمارش هر عدد در یك زمان می توانند این مقایسه ها را با استفاده از حداقل توان مغزی انجام دهند.
بر طبق این بررسی ها، هوش موجودات زنده لزوما به تعداد نورون ها متكی نیست. بلكه تعداد اندكی از نورون ها باز با برقراری ارتباط مناسب قادر به ایجاد قابلیت های هوشمندانه هستند.
"ورا وساس"(Vera Vasas)، پژوهشگر دانشگاه كوئین مری لندن اظهار داشت: مدل كامپیوتری ما نشان داده است كه بااینكه شمارش به هوش بالا و مغز بزرگ نیاز دارد اما با كمك كوچكترین مدارهای سلول عصبی متصل به رفتار، به سادگی می تواند این كار را انجام دهد. توانایی شمارش زنبورها، علاوه بر مفاهیم شمارشی، با استفاده از حركات پرواز به خصوص جهت بررسی هدف ممكن میگردد.
این پژوهش، در مجله "iScience" به چاپ رسید.1397/10/05
14:07:12
5.0 / 5
4761
تگهای خبر: هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار