تعمیرگاه ستفیکس

شناسایی تومورهای سرطانی با كمك اسكن ام آر آی

شناسایی تومورهای سرطانی با كمك اسكن ام آر آی

به گزارش تعمیركار محققان ˮموسسه تحقیقات سرطانˮ در لندن به تازگی اظهار كرده اند اسكن ام.آر.آی كه برای بیماری های قلبی استفاده می شود، می تواند تومورهای تهاجمی را هم شناسایی كند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از یورک الرت، یک تحقیق جدید نشان داده است که یک نوع اسکن هوشمند ام.آر.آی که در افراد مبتلا به بیماری قلبی مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند به ارزیابی اینکه سرطان های کودکان تهاجمی هستند یا خیر کمک نماید و علایم اولیه را تشخیص دهد. محققان نشان دادند که تکنیک تصویربرداری ام.آر.آی، معروف به "نقشه برداری تی وان"(T۱-mapping) می تواند بینش مهمی در مورد زیست شناسی سرطان های کودکان عرضه نماید.
اسکن های نقشه برداری تی وان چگونگی تعامل مولکول های آب در سطح میکروسکوپی در داخل سلول ها را برای درک نوع آرایش سلولی بافت اندازه گیری می کنند و در بیماری های قلبی هم برای ارزیابی صدمه وارده به بافت عضله قلب مورد استفاده قرار می گیرند.
حالا دانشمندان موسسه تحقیقات سرطان لندن در مطالعه خود نشان داده اند که تکنیک اسکن غیرتهاجمی این امکان را دارد که کودکانی که دارای اشکال پرخطر نوروبلاستوما هستند را شناسایی کنند.
نوروبلاستوما(Neuroblastoma) یکی از شایع ترین تومورهای بدخیم دوران کودکی است که در کلیه بوجود آمده و بیش ترین احتمال بروز آن در کودکان وجود دارد.
محققان معتقدند که اسکن نقشه برداری تی وان نه تنها می تواند اثر بخشی داروهای استفاده شده توسط کودکان مبتلا به نوروبلاستوما را بهبود ببخشد بلکه به صورت بالقوه می تواند روند درمان بیماران را هم بهبود دهد.
محققان اثر نقشه برداری تی وان را در موش هایی که مبتلا به شکل تهاجمی نوروبلاستوما بودند، بررسی کردند تا تصویری شفاف از خصوصیات میکروسکوپی و فیزیکی تومور بدست آورند.
محققان از هوش مصنوعی برای ترسیم جمعیت سلولی مختلف در تومورها بهره برده و این نقشه ها را با نقشه های بوجود آمده با استفاده از اسکن های ام.آر.آی غیرتهاجمی تی وان مقایسه کردند. محققان دریافتند که مناطقی که مقادیر تی وان بالایی دارند-در جایی که مولکول های آب می توانند آزادانه رفتار کنند– در مقایسه با نقاط داغ سلول های سرطانی، تهاجمی تر و سریع تر گسترش یافته و رشد می کنند.
محققان همینطور بررسی کردند تا دریابند آیا این روش تصویربرداری می تواند به آنها در ارزیابی چگونگی پاسخ موش های مبتلا با نوروبلاستوما که داروهایی همانند، "علیسرتیب"(alisertib) و "ویستوسرتیب" (vistusertib) استفاده می نمایند، کمک نماید یا خیر. این داروها یک پروتئین کلیدی به نام ام. وای. سی. ان که با اشکال تهاجمی بیماری مرتبط می باشد را مورد هدف قرار می دهند.
محققان بعد از بررسی دریافتند هنگامیکه این داروها با موفقیت رشد تومورها را در موش ها متوقف کردند، کاهشی در میزان تی وان هم مشاهده شد که این نشان دهنده مرگ سلول های سرطانی تهاجمی است. محققان معتقدند سلول های سرطانی تهاجمی دارای مقادیر تی وان بالایی هستند چونکه تمایل دارند کوچک باشند، اما دارای هسته های بزرگ هستند(مراکز کنترل در هر سلول که حاوی دی. ان. ای است) که در نزدیکی آنها آب می تواند آزادانه رفتار کند.
شایع ترین علامت نوروبلاستوما، وجود یک توده یا برآمدگی غیرمعمول است که معمولاً در شکم کودک یافت می شود. سایر علایم عبارتند از تب، اسهال مقاوم، فشارخون بالا(به دلیل تحریک پذیری)، ضربان سریع قلب، سرخی پوست، گر گرفتگی و تعریق. گاه چشمان کودک به شکلی غیرطبیعی حرکت می کنند. این وضعیت با نام نشانگان اپسوکلونوس – میوکلونوس شناخته می شود.
پزشکان با ارزیابی آرایش سلولی تومورها با اسکن ام.آر آی تی وان می توانند درک دقیقی از مرحله و میزان تهاجمی بودن این بیماری در کودکان مبتلا به نوروبلاستوما به دست آورند.
یافته های این مطالعه در مجله Cancer Research منتشر گردید.1399/04/09
22:08:24
5.0 / 5
3100
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار