تعمیرگاه ستفیکس

تعیین سن زیستی با اسكنر چشم

تعیین سن زیستی با اسكنر چشم

به گزارش تعمیركار محققان ˮدانشكده پزشكی دانشگاه بوستونˮ موفق به توسعه اسكنر چشمی شده اند كه می تواند با بررسی عدسی چشم افراد سن زیستی آنها را تشخیص دهد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، به قول محققان این دانشگاه هیچ ابزار تایید شده ای برای اندازه گیری سن دقیق زیستی وجود ندارد، اما با این اسکنر چشمی می توان این کار را انجام داد. این تکنولوژی جدید و غیر تهاجمی، به محققان این امکان را می دهد تا به جای اینکه مدت عمر/ میزان بقای یک فرد را دریابند، سن زیستی آنرا تشخیص دهند.
به قول محققان با دانستن سن زیستی هر شخص آنها می توانند به بهبود سلامت فرد کمک شایانی کنند. به قول محققان سن زیستی هر فرد می تواند با سن شناسنامه ای انسان متفاوت باشد؛ چونکه رژیم، میزان فعالیت و استعمال یا عدم استعمال سیگار جزو مواردی هستند که در اینباره در نظر گرفته می شوند.
این مطالعه نشان داد که یک اسکنر چشم مخصوص که سیگنال های پروتئین را در عدسی چشم اندازه گیری می کند، می تواند سن زیستی یک فرد را تشخیص داده و ردیابی کند.
پروفسور "لی گلدشتاین" (Lee Goldstein)، نویسنده این مطالعه اظهار داشت: فقدان ابزارهای بالینی برای ارزیابی چگونگی سن زیستی دقیق هر فرد، درک ما را از روند پیر شدن افراد کم کرده بود. عدسی چشم ها حاوی پروتئین هایی هستند که تغییرات مربوط به بالا رفتن سن را در طول زندگی افراد ذخیره می کنند. پروتئین های موجود در عدسی چشم سابقه ای از تاریخچه روند بالا رفتن سن هر شخص را برای ما فراهم می آورد.
"گلدشتاین" در ادامه اضافه کرد: اسکنر چشم ما می تواند این سابقه را در سطح مولکولی رمزگشایی کند.
فناوری اسکن چشم مذکور که پروتئین عدسی چشم را بررسی می کند، یک روش سریع، غیر تهاجمی و هدفمند برای اندازه گیری مستقیم پیری مولکولی است.
یافته های این مطالعه در مجله "Gerontology: Biological Sciences " منتشر گردید.1399/03/23
15:16:55
5.0 / 5
2855
تگهای خبر: تشخیص , تكنولوژی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار