تعمیرگاه ستفیکس

استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص كووید-19

استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص كووید-19

تعمیركار: پژوهشگران آمریكایی موفق به تولید یك سیستم هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری ˮكووید-19ˮ شدند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از انگجت، تابحال شاهد تولید سیستم های هوش مصنوعی بوده ایم که توانایی تشخیص سرطان های مختلف، بیماری های کلیوی و تومورهای مغزی را داشته اند.
حال پژوهشگران سیستم سلامت "مانت ساینا"(Mount Sinai) معتقدند که برای نخستین بار در آمریکا توانسته اند با بهره گیری از هوش مصنوعی و ترکیب آن با تصویربرداری و اطلاعات بالینی، سیستمی برای تشخیص کووید-۱۹ بسازند.
در مقاله ای که در نشریه " Nature Medicine" به چاپ رسید، این پژوهشگران توضیح دادند که در سیستم هوش مصنوعی خود از سی تی اسکن قفسه سینه و علائمی مانند سن، آزمایش خون و برخورد احتمالی با ویروس استفاده کردند تا بیماری کووید-۱۹ را تشخیص دهند.
"زاهی فیاد"( Zahi Fayad) محقق اصلی پروژه و مدیر موسسه مهندسی زیست پزشکی و تصویربرداری (BMEII) در دانشکده پزشکی آیکان در مانت ساینای اظهار نمود: ما توانستسم نشان دهیم که مدل هوش مصنوعی در تشخیص بیماری ها مانند یک رادیولوژیست با تجربه دقیق است.
پژوهشگران پروژه خاطر نشان کردند زمانی که فرد بیمار علایم اولیه مبتلاشدن را نشان داده و جواب آزمایش ها هنوز آماده نشده است، اسکن ها همیشه بیماری های ریوی را نشان نمی دهند.
ولی هوش مصنوعی به رفع این مشکلات کمک می نماید.
فیاد افزود: حساسیت بسیار بالای مدل هوش مصنوعی ما می تواند در مواردی که سی تی اسکن مبتلاشدن به کووید-۱۹ را نشان نداده، پس از نظر پزشک نظر دوم را تعیین کند.
پژوهشگران الگوریتم هوش مصنوعی ساخت خودرا با بیش از ۹۰۰ اسکن از مراکز پزشکی در چین آموزش دادند.
این اسکن ها شامل اسکن ۴۱۹ مبتلای قطعی به کووید-۱۹ و ۴۸۶ نفر با ابتلای منفی بود.
همین طور این پژوهشگران به اطلاعاتی همچون آزمایش های خونی که در تعداد گلبول های سفید خود ناهنجاری داشتند، دسترسی پیدا کردند.
الگوریتمی که این پژوهشگران توسعه دادند، از روند کاری یک پزشک برای تشخیص کووید-۱۹ تقلید می کند و برمبنای تصاویر سی تی اسکن، احتمال های مبتلاشدن به کروناویروس را فراهم می آورد.
پژوهشگران امیدوارند در مراحل بعد سرنخهایی در مورد چگونگی عملکر بیماران برمبنای داده های سی تی اسکن پیدا کنند.
منبع:

1399/02/31
16:11:37
5.0 / 5
2903
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار