تعمیرگاه ستفیکس
با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

كشف ارتباط میان كمبود خواب و اضافه وزن

كشف ارتباط میان كمبود خواب و اضافه وزن

تعمیركار: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود روی كرم ها دریافتند كه كمبود خواب و اضافه وزن با یكدیگر در ارتباط هستند.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، خیلی از پژوهش ها نشان داده اند كه كیفیت ضعیف خواب می تواند با به هم ریختن تنظیمات اشتها و ترغیب به مصرف كالری بیشتر، خطر اضافه وزن را افزایش دهد اما بررسی جدید پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا" (UPenn) و "دانشگاه نوادا در رینو" (UNR) نشان داده است كه كمبود خواب، به اضافه وزن منجر نمی گردد بلكه اضافه وزن می تواند عامل كم خوابی باشد. پژوهشگران با آزمایش های جدیدی كه روی كرم های الگانس انجام داده اند، به این یافته ها رسیده اند.
دكتر "دیوید ریزن" (David Raizen)، استادیار علوم اعصاب دانشگاه پنسیلوانیا و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما باور داریم كه خواب، یكی از عملكردهای بدن برای ذخیره انرژی در هنگامی است كه سطح انرژی كاسته می شود. یافته های ما نشان می دهند كه اگر سرعت كار كردن در هنگام روز زیاد باشد، امكان دارد به خواب آلودگی منجر شود برای اینكه ذخیره انرژی تمام می شود.
ریزن تصریح كرد كه یافته های این پژوهش لزوما در مورد انسان صدق نمی كنند اما كرم های الگانس، نمونه خوبی جهت بررسی خواب پستانداران هستند. این كرم ها مانند بقیه حیواناتی كه سیستم عصبی دارند، به خواب نیازمند هستند اما برخلاف انسان ها كه مدارهای عصبی پیچیده آنها به دشواری بررسی منجر می شود، كرم های الگانس فقط 302 نورون دارند كه پژوهشگران، یكی از آنها را قطعا تنظیم كننده خواب می دانند.
اختلال در خواب انسان ها می تواند به افزایش اشتها و مقاومت انسولینی منجر شود؛ بنابراین افرادی كه خواب آنها كمتر از شش ساعت در شب است، بیشتر در معرض مبتلاشدن به اضافه ورن و دیابت قرار می گیرند.
از طرفی، پژوهش ها نشان می دهند كه سوءتغذیه در انسان ها، موش ها، مگس های میوه و كرم ها می تواند خواب آنها را تحت تاثیر قرار دهد. نتایج پژوهش ها حاكی از این هستند كه شاید بتوان خواب را با مواد مغذی تنظیم كرد اما روش هایی كه می توانند به عملكرد خواب و غذا خوردن در كنار هم كمك كنند، نامشخص باقی مانده اند.
دكتر "الكساندر ون در لیندن" (Alexander van der Linden)، استادیار زیست شناسی دانشگاه نوادا و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هدف ما این بود كه بدانیم خواب در واقع چه كاری انجام می دهد. خواب كوتاه با بیماری های مزمنی مانند دیابت در ارتباط می باشد اما این فقط یك ارتباط نیست برای اینكه این مورد مشخص نشده كه آیا خواب كوتاه، عامل اضافه وزن است یا اضافه وزن، عامل خواب كوتاه است.
پژوهشگران جهت بررسی ارتباط میان سوخت و ساز بدن و خواب، كرم الگانس را را مورد اصلاح ژنتیكی قرار دادند تا نورونی كه مسئولیت كنترل خواب را بر عهده دارد، كنترل كنند. كرم های الگانس در این آزمایش توانستند غذا بخورند، نفس بكشند و به تولید مثل بپردازند اما توانایی خوابیدن را از دست دادند. پژوهشگران دریافتند كه با غیرفعال كردن نورون مورد نظر، سطح "آدنوزین تری فسفات" (ATP) را كه یك حامل انرژی است، به شدت می كاهد. ریزن اضافه كرد: خواب، تلاشی برای ذخیره انرژی است و طبیعتا نمی تواند عامل از دست رفتن انرژی باشد.
ون در لیندن و گروهش در پژوهش پیشین خود، ژنی معروف به " KIN-29" را در كرم الگانس بررسی كردند. این ژن مشابه ژن معروف به " SIK-3" در انسان است كه سیگنال های مربوط به فشار خواب را ارسال می كند. هنگامی كه پژوهشگران، ژن KIN-29 را غیرفعال كردند تا كرم ها توانایی خوابیدن را از دست بدهند، افزایش چربی را در آنها مشاهده نمودند كه مشابه شرایط اضافه وزن در انسان است.
ریزن اظهار داشت: شاید یافته های این پژوهش بتوانند یكی از دلیلهای مشكلات خواب را در افراد مبتلا به اضافه وزن توضیح دهند. شاید دلیل این موضوع، مشكل سیگنال دهی میان ذخایر چربی و سلول های مغز باشد كه خواب را كنترل می كنند.
این پژوهش، در مجله " PLOS Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/03
13:24:44
5.0 / 5
2928
تگهای خبر: تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار