تعمیرگاه ستفیکس

روایت موفقیت آمیزترین شكست ناسا

روایت موفقیت آمیزترین شكست ناسا

تعمیركار: امروز 11 آوریل 2020 میلادی، سالگرد 50 سالگی ماموریت ˮآپولو 13ˮ(Apollo 13) است. ماموریتی كه ناتمام ماند و فضانوردان آن مجبور به بازگشت به زمین شدند.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، ماموریت "آپولو ۱۳" یكی از برجسته ترین داستان های نجات، شجاعت و شانس در تاریخ زندگی بشریت است.
در یازدهم آوریل سال ۱۹۷۰ میلادی و در ساعت ۲: ۱۳ پس از ظهر به وقت شرقی ایالات متحده، سفینه آپولو ۱۳، سومین ماموریت از ماموریت های پروژه آپولو كه به قصد فرود انسان به ماه می رفت، از مركز فضایی "كندی" پرتاب شد.


سرنشینان محموله، شامل سه فضانورد به اسامی "جیمز اِی لاول"(James A. Lovell) و "جان اِل سوئیگرت"(John L. Swigert) از خلبانان ماژول كنترل و "فرد هیز"(Fred.Haise) خلبان ماژول ماه نشین بود. یكی از فضانوردان اصلی ماموریت آپولو ۱۳، "كن متینگلی"(ken Mattingly) خلبان ماژول بود؛ اما در آخرین دقایق ماموریت به خاطر اطلاع پزشكان از مبتلاشدن نشدن وی در گذشته به بیماری سرخك و احتمال لطمه پذیری وی در شرایط خاص از ماموریت حذف شد.


ماموریت آپولو۱۳، جهت فرود بر روی ماه برنامه ریزی شده بود؛ اما ۵۶ ساعت بعد از آغاز ماموریت و در هنگام سفر رفت، بدلیل بروز حادثه ای در ماژول اكسیژن مایع و به دنبال آن عدم قابلیت تولید نیروی الكتریسیته جهت تولید آب و اكسیژن مورد نیاز فضانوردان برای ادامه سفر، این ماموریت ناتمام ماند و فضانوردان مجبور به بازگشت فوری به زمین شدند. بعد از گذشت دو روز از پرتاب، فضانوردان ماموریت مجبور شدند برنامه های خودرا رها كنند ولی پیش از این كار ویدئویی خیره كننده از ماه به ثبت رساندند.
اطلاعات به دست آمده از " مدارگرد شناسایی ماه" دیدگاه این فضانوردان از نیمه تاریك ماه را با وضوح ۴K بازسازی كرده است.
این ویدئوی دو دقیقه ای، به افتخار فضانوردانی تولید شده كه به مدت هشت دقیقه در تاریكی مطلق بودند.
پس از گذشت این زمان، با تابش نور خورشید، دهانه های برخوردی و سطح ماه نمایان شد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1399/01/23
20:22:19
5.0 / 5
3378
تگهای خبر: دانلود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار