تعمیرگاه ستفیکس
برمبنای اطلاعات مسیریاب بومی؛

حركت ویروس كرونا روی نقشه های آنلاین

حركت ویروس كرونا روی نقشه های آنلاین

تعمیركار: بررسی حركت ویروس كرونا روی نقشه های آنلاین بر اساس اطلاعات مسیریاب بومی بلد از تغییرات الگوهای تردد افراد در فضای عمومی حكایت دارد.


به گزارش تعمیركار به نقل از مهر، آمارهای مسیریاب بومی «بلد» نشان میدهد كه تحت تاثیر گسترش ویروس كرونا، الگوهای تردد افراد در فضای عمومی با تغییرات بسیاری همراه بوده است. بر طبق این ارزیابی بنظر می رسد سیاست فاصله گذاری اجتماعی از شروع اسفند تا انتهای تعطیلات فروردین سبب شده تا رفت وآمد افراد به سمت رستوران ها و كافه ها ۹۱ درصد كمتر شود. اطلاعات نقشه آنلاین «بلد» نمایش دهنده این است كه جستجو و مسیریابی مراكز خرید و سینماها در این مدت تا ۹۶ درصد كاهش یافته است. اگر شروع قرنطینه را همزمان با تعطیلی مدارس درنظر بگیریم، حدودا از شروع اسفندماه جمعیت زیادی از افراد خانه نشین شدند. در این مدت مسیریابی پارك ها، رستوران ها و كافه ها و جایگاه های سوخت هم به ترتیب ۸۶، ۹۱ و ۸۶ درصد كمتر شده است. گزارش این مسیریاب كه با هدف اقدامات پیشگیرانه در مقابل ویروس كرونا پخش شده، نشان میدهد سیاست فاصله گذاری اجتماعی برای كاهش تردد افراد در شهرها به ترتیب ۹۳ و ۹۲ درصد موجب كاهش مسیریابی آنها به سمت مساجد و ایستگاه های مترو شده است. همین طور بر طبق این گزارش كه الگوهای حركتی افراد را در دسته بندی های مختلف نمایش می دهد، میزان جستجو و مسیریابی سوپرماركت ها در میان كاربران این نرم افزار با ۶۳ درصد كاهش همراه بوده است. بر طبق این اطلاعات كه می تواند برای بازنگری در سیاست های اجتماعی دستگاه های دولتی و سازمان های فعال بهداشتی مفید باشد، می توان اظهار داشت كه با وجود كاهش كلی تردد به سمت سوپرماركت ها، رفت وآمد شهروندان به این اماكن بیشتر از مكان های عمومی دیگر بوده است. روند كاهشی در تردد افراد به شعب بانك در ایام كاری هم حاكی از این است كه بطور كلی مسیریابی افراد به بانك ها سیر نزولی داشته اما تا پیش از تعطیلات نوروز با سرعت كمتری نسبت به مكان های عمومی دیگر خلوت شده است. یعنی بااینكه افراد رفت وآمد به رستوران ها، پارك ها و سینماها را كاهش دادند اما همچنان برای انجام كارهای بانكی وارد فضای عمومی شده اند. آمار جستجوی مراكز درمانی هم در این مدت نوسان های زیادی را نمایش می دهد. بطور كلی مراجعه به مراكز درمانی و داروخانه ها در این مدت نسبت به قبل كاهش یافته اما تطبیق این نقشه با آمار انتشار یافته وزارت بهداشت حاكی از این است كه هر زمان در «بلد» مراجعه به بیمارستان ها افزایش یافته، نمودار شناسایی بیماران در آن روز هم بیشتر شده است.
هم زمان با انتشار این آمار، سایت گوگل مپس هم اطلاعات مشابهی از نحوه مسیریابی افراد در كشورهای مختلف منتشر نمود كه نام ایران در بین اطلاعات آن دیده نمی شد. با این وجود حتی روی نقشه های آنلاین بلد و گوگل مپ هم می توان شاهد مسیر حركت ویروس كرونا در میان كشورهای درگیر این بیماری بود. برمبنای مقایسه الگوی مسیریابی افراد دوران قرنطینه بین ایران و ایتالیا می توان اظهار داشت كه حدودا یك هفته پس از گسترش ویروس در ایران، رفت وآمدها در ایتالیا هم كاهش یافته است. آمار گوگل مپس از ۲۷ بهمن تا دهم فروردین حاكی از این است كه تردد افراد در این كشور حدودا از نوزدهم اسفند روند كاهشی پیدا كرده است. یعنی اتفاقی كه برمبنای نقشه «بلد» در ایران حدودا از ششم اسفند خیابان ها را به مرور خلوت كرد، در ایتالیا از نیمه اسفندماه آغاز شد. همین طور گزارش گوگل مپ درباره آمریكا می گوید كه تردد افراد در فضاهای عمومی این كشور از بیست و سوم اسفند به مرور كاهش یافته است. در این ۴۰ روز محاسبه شده گوگل مپ، تردد افراد در ایتالیا و آمریكا به رستوران ها، كافه ها، مراكز خرید، سینما، موزه و كتابخانه به ترتیب ۹۶ و ۴۶ درصد كاهش یافته است. رفت و آمد به خواروبار فروشی، داروخانه، همین طور مسیریابی به پارك ها و باغ های عمومی هم بین ایتالیایی ها و آمریكایی ها با ۹۰ و ۲۲ درصد كاهش همراه بوده است.


منبع:

1399/01/19
23:16:53
5.0 / 5
3276
تگهای خبر: خرید , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار