تعمیرگاه ستفیکس

كرونا صدای زمین را كم كرد!

كرونا صدای زمین را كم كرد!

تعمیركار: زمین شناسان بتازگی اعلام نموده اند به سبب كاهش فعالیت انسان ها در كره زمین حالا آنها راحت تر می توانند بر سیگنال های زمین نظارت كنند چونكه به سبب شیوع ویروس كرونا دیگر انسان ها همانند گذشته فعالیت ندارند.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از نیچر، بیماری همه گیر كووید-۱۹ به گونه ای در سراسر جهان شیوع پیدا كرده است كه نه فقط زندگی افراد بلكه اقتصاد جهان را نیز تحت تاثیر قرار داده است. محققانی كه حركت زمین را بررسی می كنند، اعلام نموده اند كه كاهش "صدای لرزه ای"(seismic noise) - لرزش در پوسته سیاره - كه می تواند نتیجه شبكه های حمل و نقل و سایر كارهای انسانی باشد، با آمدن ویروس كرونا بسیار كمتر شده است كه این می تواند به آشكارسازها امكان پیش بینی زمین لرزه های با ریشتر بسیار پایین را بدهد كه در این صورت نظارت بر كارهای آتشفشانی نیز آسان تر خواهد بود.
داده های لرزه سنج یك رصدخانه نشان میدهد كه اقدامات برای جلوگیری از انتشار بیماری كووید-۱۹ در بروكسل سبب شده است كه سر و صدای لرزه ای ناشی از كارهای انسان در حدود یك سوم كم شود. این اقدامات شامل تعطیلی مدارس، رستورانها و سایر مكانهای عمومی بوده است. افت فعلی صدا موجب افزایش حساسیت تجهیزات رصدخانه شده و توانایی آنها را در تشخیص امواج در محدوده فركانس بالا و با سر و صدا را بهبود بخشیده است.
بگفته زمین شناسان اگر قرنطینه افراد جهان و كاهش فعالیت آنها در ماه های آینده نیز ادامه یابد، عملكرد آشكارسازهای مستقر در سطح شهر در سراسر جهان در تشخیص مكان پس لرزه های زلزله ارتقا خواهد یافت و بهتر از حد معمول خواهد شد. پَس لَرزه به زمین لرزه كوچك تری گفته می شود كه بعد از یك زمین لرزه بزرگ تر قبلی و در همان منطقه روی می دهد. اگر یك پس لرزه از زمین لرزه قبل از خود بزرگ تر باشد، نام پس لرزه به زمین لرزه اصلی تغییر می كند و زمین لرزه اولیه، پیش لرزه نام می گیرد.
منبع:

1399/01/15
21:25:58
5.0 / 5
3430
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار