تعمیرگاه ستفیکس
با تلاش محققان كشور محقق شد؛

تولید نیمه صنعتی مكمل غذایی طیور با استفاده از گیاهان دارویی

تولید نیمه صنعتی مكمل غذایی طیور با استفاده از گیاهان دارویی

تعمیركار: محققان كشور در موسسه واكسن و سرم سازی رازی موفق به تولید نیمه صنعتی مكمل غذایی طیور با استفاده از سویه های پروبیوتیكی و گیاهان دارویی شدند.به گزارش تعمیركار به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با عنایت به نگرانی های عمومی در ارتباط با مصرف آنتی بیوتیك ها بعنوان محرك رشد و در نتیجه بروز مقاومت آنتی بیوتیكی فلور دستگاه گوارش، یافتن جایگزین های مناسب از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از طرف دیگر، افزایش روز افزون نیاز به مواد غذایی در سراسر جهان سبب نگرانی در مورد آینده جوامع بشری شده است.
در راس هرم مواد غذایی، به لحاظ كیفی و ارزش غذایی، منابع پروتئین حیوانی وجود دارد. به علاوه، امروزه افق دید جوامع بشری در بعد تولید مواد غذایی پا را از حد كمیت فراتر نهاده و بر دغدغه‌ی همیشگی مقدار تولید، بیشتر از پیش نگرانی در مورد كیفیت و سلامت تولید و محصول را افزوده است.

با عنایت به تاثیرات ضد میكروبی میكروارگانیسم های پروبیوتیكی و گیاهان دارویی و همین طور تاثیرات بهبوددهندگی عملكرد سیستم گوارش، استفاده از مكمل های غذایی حاوی این تركیبات غذایی سبب میگردد تا علاوه بر بهره گیری از اثرات مفید باكتریهای پروبیوتیك بعنوان یك افزودنی مناسب چند منظوره در خوراك طیور، یك منبع ارزان، كارآمد و سهل الاستفاده جهت بهبود بازده غذایی و سیستم ایمنی در اختیار قرار گیرد.
در این راستا محققان موسسه واكسن و سرم سازی رازی با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی طرح «تولید نیمه صنعتی مكمل غذایی طیور با استفاده از سویه های پروبیوتیكی و گیاهان داروئی» را انجام دادند.
تهیه كلكسیون میكروبی پروبیوتیك بومی و تولید و صنعتی سازی مكمل پروبیوتیكی جهت كاربرد در جیره غذایی طیور از فایده های انجام این طرح است.
همچنین انجام این پژوهش دستاوردهای دیگری همچون كاهش هزینه های تولیدی طیور با تولید تجاری این محصول و خودكفایی كشور و عدم واردات محصول فوق به كشور و در نتیجه كاهش خروج ارز از كشور را به دنبال دارد.

1397/09/17
20:39:29
5.0 / 5
4470
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار