تعمیرگاه ستفیکس
با تلاش پژوهشگران دانشگاه استنفورد صورت گرفت

ابداع یك روش مبتنی بر كریسپر برای كمك به درمان سرطان

ابداع یك روش مبتنی بر كریسپر برای كمك به درمان سرطان

تعمیركار: پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ در بررسی جدید خود، نوعی ابزار مبتنی بر روش اصلاح ژن ˮكریسپرˮ ابداع نموده اند كه می تواند به بررسی سلول های سرطانی و حذف آنها كمك نماید.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه استنفورد، هر كدام از سلول های بدن، یك سیستم كنترل مانند كامپیوتر دارند كه سیگنال های زیستی را به واسطه هزاران مدار، جهت بررسی نیازهای سلول و تنظیم واكنش های آن ارسال می كند.
در هر حال، هنگام بروز بیماری هایی مانند سرطان، این مدارهای نظارتی مختل می شوند و سیگنال ها و واكنش های غیرطبیعی را پدید می آورند. توانایی تشخیص دقیق این سیگنال های غیرعادی، می تواند روش های احتمالی جدیدی برای درمان های دقیق تر عرضه نماید.
پژوهشگران "دانشگاه استنفورد"(Stanford University)، نوعی ابزار زیستی ابداع نموده اند كه نه تنها می تواند مدارهای معیوب ژنتیكی را تشخیص دهد، بلكه با برطرف نمودن مشكلات آنها امكان حذف سلول های سرطانی را نیز فراهم آورد.
"استنلی كی"(Stanley Qi)، پژوهشگر دانشگاه استنفورد و گروهش در مقاله خود، نحوه ساخت این سیستم اصلاح ژن كریسپر مبتنی بر احساس و واكنش را توضیح دادند كه عملكرد آن شبیه به یك كلید مولكولی برای ترمیم ژن های معیوب است.
استنلی كی قبل از این، ابزاری ابداع كرده بود كه می توانست از عهده انجام وظایف گوناگونی مانند فعال یا غیرفعال كردن ژن های مورد نظر برآید. وی در جدیدترین پژوهش خود به همراه "هانا كمپتون"(Hannah Kempton)، دانشجوی دانشگاه استنفورد، مفهومی را برای ابداع یك ابزار مبتنی بر روش اصلاح ژن كریسپر توضیح داد كه این گونه وظایف را با ادغام سیگنال های زیستی متفاوتی انجام می دهد.


این مفهوم، از اهمیت بالایی برخوردارست برای اینكه بیماری های پیچیده ای مانند سرطان، به ندرت به وسیله یك عیب ژنتیكی شناسایی می شوند. این بیماری ها اغلب، نتیجه لطمه دیدن چندین ژن هستند و یا فعال و غیرفعال شدن در زمان نامناسب هستند. كمپتون در این پژوهش، پروتئینی موسوم به "Cas12" را معرفی نمود كه می توان با تغییر دادن آن، به شناسایی چندین سیگنال معیوب و یا شناسایی نواقصی كه عامل عملكرد اشتباه سلول هستند، كمك كرد.
كی اظهار داشت: پژوهش های كمی، این میزان كنترل را در سلول های انسان نشان داده اند. تشخیص سیگنال ها در آغاز می تواند به تشخیص دقیق بیماری و ایمنی بیشتر درمان كمك نماید. ما دریافتیم كه این نوع كنترل مدار، نقش مهمی در ارائه درمان در آینده دارد.
پژوهشگران باور دارند كه كاربردهای این فناوری می تواند فراتر از درمان بیماری هایی مانند سرطان عمل كند. بدن ما بجای حذف سلول های بیمار، نیاز به تولید سلول های جدید و سالم دارد تا جایگزین سلول های لطمه دیده شوند. دانشمندان بالینی می توانند با برنامه ریزی و مهندسی این ابزار، مدارهای ژنتیكی مناسب را در سلول های بنیادی راه اندازی كنند تا امكان ترمیم اندام های لطمه دیده فراهم گردد.
كمپتون اظهار داشت: ما یك ابزار چندكاره ابداع كرده ایم كه می تواند چندین مدار ژنتیكی را بررسی و كنترل كند.
این پژوهش، در مجله "Molecular Cell" به چاپ رسید.
منبع:

1398/11/26
21:02:22
5.0 / 5
4800
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار