تعمیرگاه ستفیکس

مشخصه یابی نانوپلاستیك ها در محیط زیست با ابزار مشخص

مشخصه یابی نانوپلاستیك ها در محیط زیست با ابزار مشخص

تعمیركار: یك شركت خارجی موفق به ارائه راهكاری برای مشخصه یابی نانوپلاستیك ها در محیط زیست شدند.به گزارش تعمیركار به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شركت «پستنوا آنالیتیكس» به تشریح توانمندی دستگاه خود در مشخصه یابی نانوپلاستیك ها پرداخته است. نانوپلاستیك ها یكی از چالش های زیست محیطی هستند كه مشخصه یابی آنها با روش های رایج چالش برانگیز است.
پستنوا آنالیتیكس (Postnova Analytics) بتازگی گزارشی منتشر نموده است كه در آن جزئیات مربوط به چگونگی استفاده از دستگاه جداسازی EAF۴ این شركت در مشخصه یابی نانوپلاستیك ها درج شده است. EAF۴ دستگاه جداسازی جریان میدان الكتریكی متفارن است.
زباله های پلاستیكی یكی از اثرات مخرب انسان در محیط زیست است، این ذرات بسادگی در محیط زیست پخش شده و تجزیه آنها در طبیعت سبب تشكیل ذرات نانومتری می شود. نانوپلاستیك ها را به سختی می توان از محیط زیست جدا كرد و با استفاده از روش های رایجی نظیر فیلتراسیون، جمع آوری آنها چالش برانگیز است. از آنجایی كه این نانوپلاستیك ها ابعاد بسیار كوچكی دارند بسادگی در محیط زیست نفوذ كرده و زندگی موجودات آبزی را تهدید می كنند.
در حال حاضر با استفاده از تجهیزاتی نظیر تفرق نور پویا و كروماتوگرافی به سختی می توان نانوذرات پلاستیك را مشخصه یابی و جدا كرد. در مقایسه با این تجهیزات، روش جداسازی AF۴ كه جداسازی با جریان میدانی متقارن است، ابزار بهتری برای حل این مشكل می تواند باشد. چونكه این روش از قدرت تفكیك بالایی برخوردار بوده و می تواند نانوذرات پلی دیسپرس و منودیسپرس را جداسازی كند.
تولید و عرضه تجاری پلاستیك های زیست تخریب پذیر حاوی نانوسلولز
محققان نشان دادند می توان تلفیقی از دو نوع ذره پلی استایرن را كه بعنوان ماده استاندارد در آزمایش ها استفاده می شود با این روش مشخصه یابی كرد. این مخلوط با استفاده از روش AF۴ و با كمك میدان الكتریكی اعمالی مورد بررسی قرار می گیرد و بوسیله كانال های این سامانه، امكان جداسازی ذرات وجود دارد.
با استفاده از چهار میدان الكتریكی مختلف، حركت الكتروفوریتیكی ذرات بررسی شده و می توان پتانسیل زتای این ذرات را در مخلوط مشخص كرد. پراش نور چند زاویه ای بعنوان شناساگر، برای جمع آوری اطلاعات مربوط به هر دو ذره به كار می رود.
در مقایسه با روش های رایج، EAF۴ ابزاری دقیق و قدرتمند برای مشخصه یابی نانوذرات پلاستیك است.


منبع:

1398/06/30
15:05:15
5.0 / 5
4649
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار