تعمیرگاه ستفیکس

ادوین آلدرین بازمانده دوران اسطوره های فضانوردی

ادوین آلدرین بازمانده دوران اسطوره های فضانوردی

تعمیركار: ادوین آلدرین (Edwin Aldrin) بازمانده ای از دوران اسطوره های تاریخ فضانوردی و یكی از پیشتازان كیهان نوردی است كه زندگیش مظهری از آرزوهای انسان برای پروازهای فضایی است.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا، آلدرین در ۲۰ ژانویه ۱۹۳۰ در مونت كلیر ( Montclair) از ایالت نیوجرسی (New Jersey) آمریكا به دنیا آمد. بعد از آخر تحصیلات دبیرستانی وارد دانشكده نیروی هوایی شد. با به پایان رساندن این دانشكده بعنوان خلبان آزمایشگر در نیروی هوایی مشغول به كار شد.
وی تحصیلات عالی را تا درجه مهندسی ادامه داد و در سال ۱۹۶۳ در حالیكه یكی از خلبان های برجسته نیروی هوایی آمریكا به شمار می رفت از انستیتوی تكنولوژی ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) دكترای مهندس هوانوردی خویش را گرفت.
این فضانورد رساله دكترای خویش را درباره مكانیك مداری نوشت. ضمن تقدیم رساله خود به فضانوردان این مطلب را هم به آن افزود: "ای كاش من هم یكی از آنها بودم" این آرزویش خیلی زود برآورده شد! در اواخر همان سال یعنی اكتبر ۱۹۶۳ او هم یكی از آنها شد. در نوامبر ۱۹۶۶ به همراه بعنوان كمك خلبان با جیمز لاول (James Lovell) بر عرشه سفینه جمینی 12 (Gemini 12) به فضا سفر كرد و طی چهار روز كه ۵۹ بار به دور زمین چرخیدند.


در این پرواز او ۲۰۸ دقیقه روی صندلی ایستاد و حالی كه سر و قسمت فوقانی بدنش از دریچه به خارج خم شده بود تصاویری از زمین گرفت. در جریان همین عكسبرداری ها بود كه او اولین تصاویر سلفی فضایی را هم از خودش گرفت.
در جریان همان پرواز از سفینه خارج شد و ۱۲۹ دقیقه در فضا راهپیمایی كرد. در این راهپیمایی یك طناب مخصوص او را به سفینه متصل كرده بود. مدتی كه وی در خارج از سفینه گذراند سال ها بعنوان یك ركورد راهپیمایی فضایی باقی مانده بود. او بدون اشكال و بی آن كه تحت چنین شرایطی احساس خستگی كند، این كار را با دقت تمام انجام داد و در نتیجه او نخستین انسانی بود كه در حال خارج بودن از سفینه ای كه در مدار گردش می كرد توانست تصاویری از كسوف خورشید بردارد.


پرواز جمینی -۱۲ ‏ در ۱۵ تا ۱۱ نوامبر ۱۹۶۶ به مدت ۳ روز و ۲۲ ساعت و ۳۴ دقیقه‏ نام او را بعنوان بیست و نهمین فضانورد جهان، هجدهمین فضانورد آمریكا به ثبت رساند.
مأموریت بعدی او همراهی با نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بر عرشه آپولو -۱۱ ‏در ‏۱۶ تا ۲۴ ژوئیه ۱۹۶۹ به مدت ۸ روز و ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه‏ بود كه این دفعه هم نامش بعنوان دومین انسان مهنورد به ثبت رسید.


در جریان این سفر، او یك مرتبه در سطح ماه به مدت ۲ ساعت ‏و ۳۲ دقیقه قدم زد. جالب آن كه چون دوربین عكاسی بر روی سینه نیل آرمسترانگ نصب یود، تصاویری كه آرمسترانگ از او گرفته اینك به اشتباه، در خیلی از مطبوعات به اسم آرمسترانگ ثبت می شود.
آلدرین پس از كناره گیری از فضانوردی در‏ ‏۱ ژوئیه ۱۹۷۱‏ به نویسندگی و حضور در نشست های علمی مربوط به سیستم های حمل و نقل ‏فضایی ‏مشغول شد. او هنوز هم از مبلغان و مروجان فضانوردی به حساب می آید.
منبع:

1398/03/17
14:35:16
5.0 / 5
4821
تگهای خبر: تكنولوژی , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار