تعمیرگاه ستفیکس

حسگر بلعیدنی برای پایش وضعیت رشد دام

حسگر بلعیدنی برای پایش وضعیت رشد دام

به گزارش تعمیرکار، فناوران یکی از شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر سنسورهای بلعیدنی را به تولید رساندند که با قابلیت ۵ سال نگهداری در شکمبه دام سنگین، اطلاعات لازم را به کاربر عرضه می دهد.


نهال تبریزی، مدیر این شرکت فناور در گفتگو با ایسنا، تمرکز تحقیقاتی این شرکت را هوشمندسازی در پلت فرم های دامی، پایش هوشمند و کارخانه و انبار هوشمند عنوان نمود و اظهار داشت: یکی از محصولات ما حسگری برای بلعیدن دام سنگین است. این حسگر، پس از بلعیده شدن از جانب دام به شکمبه آن می چسبد.
وی با اشاره به اینکه این حسگر زیست سازگار است و به بدن دام صدمه ای وارد نمی کند، اظهار نمود: این حسگر از داخل بدن دام، اطلاعاتی چون دمای بدن دام، زمان فهلی، حاملگی دام، میزان مصرف آب و خوراک را از راه مودم به اپراتور ارسال می کند.
تبریزی، کارکرد این حسگر را از راه باتری عنوان نمود و با تکیه بر این که عمر باتری حسگر ۵ ساله است، افزود: عمر دام شیری ۵ ساله است و پس از آن دام ذبح می شود. میتوان باردیگر از این حسگر استفاده کرد، ولی ما این امر را سفارش نمی نماییم.
وی ادامه داد: ریدر این حسگر در دروازه ورودی حیوان در محل نگهداری آنها نصب می شود و تا فاصله یک متر و نیم قابلیت خواندن حسگر وجود دارد.
مدیر این شرکت فناور، محصول دیگر این شرکت را میکرو چیپ های تزریقی دانست که از این چیپ ها با نام تگ RFID هم یاد می شود.
وی با اشاره به اینکه میکروچیپ ها برای هویت گذاری مورد استفاده قرار می گیرند، تصریح کرد: در این چیپ میتوان کلیه شجره دام را در آن ذخیره سازی کرد.
تبریزی اضافه کرد: این میکروچیپ از راه گام تزریقی خشاب دار در زیر پوست دام قرار می گیرد، اظهار داشت: از این میکروچیپ ها میتوان برای پت، پرندگان و ماهی هم بهره برد.
به قول وی این میکروچیپ اطلاعاتی در رابطه با ژنتیک و شجره حیوان را عرضه می دهد.
تبریزی، تشخیص بیماری و توزین روزانه دام را از دیگر کاربردهای این نوع تگ ها عنوان نمود و خاطرنشان کرد: اطلاعات این چیپ ها از راه اس ریدر خوان ها قابل خوانش است و میتوان اطلاعاتی را در مورد میزان شیری که روزانه حیوان تولید می کند، وزن روزانه آنها و تشخیص گونه های اصیل حیوان دریافت کرد.
منبع:

1403/04/17
13:06:29
5.0 / 5
54
تگهای خبر: باتری , تشخیص , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار