تعمیرگاه ستفیکس
اقتصاددان برنده جایزه نوبل مدعی شد

هوش مصنوعی مشاغل را نابود خواهد کرد

هوش مصنوعی مشاغل را نابود خواهد کرد

به گزارش تعمیرکار، «پل کروگمن» به تازگی تصریح کرد که هوش مصنوعی مشاغل را از بین خواهد برد و بشر نمی تواند جلوی این اتفاق را بگیرد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، «پل کروگمن»(Paul Krugman) اقتصاددان برنده جایزه نوبل، در یکی از اپیزودهای پادکست «Odd Lots» شرکت رسانه جمعی «بلومبرگ»(Bloomberg) اظهار داشت: رونق هوش مصنوعی امکان دارد شغل شما را از بین ببرد و ما نمی توانیم در این حوزه کاری انجام دهیم.
کروگمن که مرتب در مورد سیاست های اقتصادی و تأثیرات گسترده تر آنها می نویسد، اظهار داشت که فکر می کند هوش مصنوعی بیشتر از آن فراگیر و پراکنده است که بتوان هرگونه مداخله بزرگ از جانب دولت را برای محدود کردن آن تضمین نمود.
منظور کروگمن اینست که رونق هوش مصنوعی به جای ویران کردن یک منطقه یا گروه اجتماعی خاص، احیانا بعضی از مشاغل معروف به «یقه سفید» یا مشاغل یدی را به صورت مساوی در سرتاسر کشور از بین خواهد برد. به قول کروگمن، این بدان معناست که طراحی کردن سیاست های اصلاحی جهت کمک به کارگران آواره دشوار خواهد بود. وی ادامه داد: من فکر نمی کنم در این مورد به غیر از کوشش برای ممنوع کردن کامل فناوری که کارساز نیست، بتوانید کار زیادی انجام دهید.
کروگمن افزود: خیلی از کارهای یقه سفید که فناوری هایی مانند ChatGPT آنها را تهدید می کنند، در تفکر خلاق یا اصیل ریشه ندارند. چند نفر در دنیای واقعی خلاق هستند؟ چقدر از کارهایی که برای انجام دادن آنها به مردم پول زیادی می دهیم، به تصحیح خودکار فوق العاده گسترده شباهت دارند؟ این به صورت بالقوه یک مفهوم واقعا بزرگ است و می تواند جای خیلی از مشاغل را بگیرد.
کروگمن اظهار داشت: اما چگونه یک مفهوم واقعا بزرگ، به یک تأثیر قابل اندازه گیری بر اقتصاد تبدیل می شود؟ هنوز اندازه گیری کردن تاثیر نوآوری های فناوری مانند هوش مصنوعی دشوار است چونکه روشی که ما فناوری را با آن اندازه گیری می نماییم، خوب نیست.
کروگمن توضیح داد که اقتصاددانان معمولاً معیارهای ملموسی مانند «افزایش موجودی سرمایه به رشد اقتصادی» را اضافه می کنند و آن چه را که نمی توان با رشد فناوری اندازه گیری نمود، برجسته می سازند. وی ادامه داد: بعنوان مثال، بهره وری کشور با نرخ یک درصد در سال بین اواسط دهه ۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ شتاب گرفت که با ظهور اینترنت و در نهایت کشف چگونگی استفاده از فناوری اطلاعات توسط شرکت ها همراه بود.
با این حال، بعضی از موارد توسعه هم در نتیجه موارد معمولی تر به دست می آیند. یک نمونه از این موارد، شرکت هایی هستند که متوجه می شوند چگونه از بارکد برای مدیریت موجودی های خود استفاده نمایند.
کروگمن اظهار داشت: فناوری اساسا معیاری است که شما نمی توانید به صورت دیگری توضیح دهید. وقتی صحبت از هوش مصنوعی به میان می آید، تنها زمان مشخص خواهد نمود که چه اتفاقی خواهد افتاد.1402/05/23
11:07:52
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار