تعمیرگاه ستفیکس

قارچی که آتش نشانی می کند!

قارچی که آتش نشانی می کند!

تعمیرکار: یک ماده هوشمند تولید شده از قارچ می تواند ساختمان ها را در حریق نجات دهد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان اغلب در مورد قارچ ها با اصطلاح «نوک کوه یخ» یاد می کنند، به این معنا که آن چه از آنها می دانیم تنها مقدار ناچیزی از آن چیزهایی است که در مورد آنها وجود دارد و بخش کوچکی از چیزی است که در زیر آن نهفته است. اگر در خاک زیر قارچ ها دقیق شوید، احیانا شبکه وسیعی از مواد مغذی موسوم به جُلینه(mycelium) و سیستم ارتباطی را پیدا خواهید کرد که نقش مهمی در پشتیبانی از اکوسیستم ایفا می کنند.
در قارچ شناسی به توده ای از نَخینه های یک قارچ، جُلینه یا میسیلیوم گفته می شود. جلینه بیشتر در زیر خاک قرار دارد، ولی در قارچ های انگلی همچون سفیدک و کپک خاکستری، جلینه در خود گیاه و بیشتر در بین سلول های گیاه قرار می گیرد.
جای تعجب نیست که جلینه یا میسیلیوم با شبکه پیچیده ای از رشته های شاخه دار و لوله ای به نام نَخینه(hyphae)، توجه پژوهشگران را برانگیخته است که پتانسیل آنرا برای سازگاری با کاربردهای ساختاری در یک محیط می کاوند.
نَخینه یا ریسه، رشته ای لوله ای شکل است که واحد ساختمانی همه ی قارچ ها به جز مخمرها و آکتینوباکتری ها است. توده های نخینه، جلینه نامیده می شود.
حالا گروهی از دانشگاه RMIT در ملبورن استرالیا، ترکیبات جلینه را بطور شیمیایی دستکاری کرده اند تا یک ماده مقاوم، پایدار، مقیاس پذیر و ایمن در مقابل آتش ایجاد کنند که می تواند به عنوان عایق موثر ساختمانی همراه با کاربردهای دیگر استفاده گردد.
"تین هوین"، متخصص بیوتکنولوژی و قارچ شناسی و دانشیار دانشکده علوم در RMIT می گوید: قارچ ها به طور معمول به شکل ترکیبی و مخلوط با مواد خوراکی باقی مانده یافت می شوند، اما ما راهی برای رشد ورقه های جلینه خالص پیدا کردیم که می توان آنها را لایه بندی کرد و در کاربردهای مختلف، از صفحات تخت برای صنعت ساختمان گرفته تا مواد چرم مانند برای صنعت مد مهندسی کرد.
این تیم با تاکید بر تحقیقات قبلی در مورد ماهیت مقاوم جلینه در مقابل آتش، ماده ای را ساخته است که می تواند روی زمینه های قابل اشتعال قرار گیرد.
آنها با مهندسی زیستی قارچ ها همین طور توانستند ساختار جلینه را در سراسر ماده یکنواخت کنند و آنرا به مانند کاغذی نازک درآورند.
هنگامی که ماده در معرض آتش یا گرمای شدید قرار می گیرد، لایه تماس جلینه به زغال تجزیه می شود. سپس از لایه های زیرین محافظت حرارتی می کند. این ماده به عنوان یک حائل غیر سمی و موثر عمل می کند که پژوهشگران می گویند پتانسیل زیادی به عنوان یک ماده مقاوم در مقابل آتش دارد و می تواند در عایق کاری ساختمان ها استفاده گردد.
اورسون کانداره، دانشیار RMIT و متخصص در اشتعال پذیری و خواص حرارتی مواد زیستی می گوید: نکته مهم در مورد میسیلیوم این است که وقتی در معرض آتش یا گرمای تابشی قرار می گیرد، یک لایه زغال محافظ حرارتی تشکیل می دهد. باتوجه به زمان طولانی و دمای بالاییی که در آن زغال جلینه زنده می ماند، به خوبی می توان از آن به عنوان یک ماده نسوز بهره برد.
این ماده برای محیط زیست و انسان ایمن است، پایدار می باشد و بطور بالقوه می تواند از زباله های آلی تجدیدپذیر تولید شود و همین طور بر خلاف خیلی از پنل های سنتی، بدون پلاستیک است، بدین سبب در تماس با شعله آتش، بخار سمی تولید نمی کند.
کانداره می گوید: مواد ضد آتش سوزی که حاوی برومید، یدید، فسفر و نیتروژن هستند، موثر هستند، اما اثرات نامطلوبی بر سلامتی و محیط زیست دارند. آنها نگرانی های بهداشتی و زیست محیطی دارند، برای اینکه مواد سرطان زا و نوروتوکسین هایی که می توانند فرار کنند و در محیط باقی بمانند، تولید می کنند که به زندگی گیاهان و حیوانات لطمه می رساند.
وی ادامه داد: اما جلینه های زیستی آب و کربن دی اکسید طبیعی تولید می کنند.
در صورتیکه سرعت رشد آهسته قارچ ها خصوصاً در مقایسه با تولید پلاستیک، چالشی برای مقیاس پذیری و تولید انبوه ایجاد می کند، ممکنست یک فرصت نیز باشد.
هوین می گوید: متولیان صنعت تولید قارچ در مورد استفاده از ضایعات قارچی خود با ما تماس گرفته اند. همکاری با صنعت قارچ نیاز به مزارع جدید را از بین می برد و در عین حال محصولاتی را تولید می کند که نیازهای ایمنی حریق را به روشی پایدار برآورده می کند.
این تیم حالا درحال تحقیق بر روی تشک های قارچی مهندسی زیستی شده است که می تواند شدت شعله آتش را کم کند و درجه ایمنی آتش نشانی در ساختمان ها را افزایش دهد.
این مطالعه در مجله Polymer Degradation and Stability انتشار یافته است.
منبع:

1402/04/23
17:11:41
5.0 / 5
269
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار