تعمیرگاه ستفیکس

درمان سرطان و لطمه های ورزشی با یک برچسب!

درمان سرطان و لطمه های ورزشی با یک برچسب!

به گزارش تعمیرکار، مهندسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو فناوری پوشیدنی قابل کشش و غیرتهاجمی جدیدی را توسعه داده اند که می تواند به صورت مداوم و سه بعدی بافت های عمیق در بدن انسان را نظارت کند و سرطان یا صدمه های ورزشی را درمان کند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران دانشگاه «کالیفرنیا سن دیگو» بتازگی یافته هایی را در مورد توسعه فناوری پوشیدنی جدیدی منتشر نموده اند که می تواند نظارت سه بعدی عمیق بافت انسان را فراهم آورد.
این پوشیدنی جدید از امواج فراصوت برای نظارت مداوم بر مشکلات سلامتی مانند سفتی بافت، سرطان و لطمه های ورزشی و سایر بیماریها استفاده می نماید.
این فناوری پوشیدنی قابل ارتجاع و کشش است و تصویربرداری سه بعدی غیرتهاجمی بی سابقه ای از بافت هایی به عمق چهار سانتی متر زیر پوست انسان را با وضوح فضایی فوق العاده ۰.۵ میلی متری ارائه می دهد.
هونگجی هو پژوهشگر فوق دکترا و یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: ما یک دستگاه پوشیدنی اختراع کرده ایم که می تواند بطور مکرر سفتی بافت انسان را ارزیابی کند. در حقیقت ما مجموعه ای از عناصر فراصوت را در یک ماتریس الاستومری نرم ادغام کرده ایم و از الکترودهای کشش پذیر مارپیچی مواج برای اتصال این عناصر بهره برده ایم و دستگاه را قادر ساخته ایم تا برای ارزیابی سفتی بافت با پوست انسان مطابقت داشته باشد.
این فناوری می تواند برای کاربردهای مختلف همچون تحقیقات پزشکی مورد استفاده قرار گیرد، جایی که می تواند داده های اساسی در مورد پیشرفت بیماری هایی مانند سرطان که سبب سفت شدن سلول ها می شود، عرضه نماید.
برای ورزشکاران نیز می توان از آن برای مساعدت با تشخیص و درمان لطمه های عضلانی، تاندون ها و سایر بافت های نرم بهره برد.
این برچسب همین طور می تواند کاربردهای مهمی در ارزیابی اثربخشی و ارائه درمان های فعلی برای بیماریهای کبدی و قلبی عروقی و همین طور تعدادی از عوامل شیمی درمانی داشته باشد که ممکنست بر سفتی بافت ها تأثیر بگذارند.
پژوهشگران می گویند، این فناوری با اصلاحات بیشتر می تواند به توسعه درمان های نوآورانه منجر شود.
داوِی سانگ پژوهشگر فوق دکترا در دانشگاه پنسیلوانیا و همکار این پژوهش اظهار داشت: این رویکرد به ما امکان می دهد اطلاعات کامل تری در مورد خواص مکانیکی بافت ها به دست آوریم، بدین سبب قابلیت های تشخیصی دستگاه های اولتراسونیک را بیشتر بهبود می بخشیم.
برای بهبود طراحی و ساخت این برچسب می توان از مهارتهای لیتوگرافی پیشرفته نیز استفاده نمود. این کار، اختلال را می کاهد و عملکرد را بهبود می بخشد و در نتیجه وضوح فضایی بالاتر و یک پنجره سونوگرافی گسترده تر به وجود می آورد.
شیائوشیانگ گائو یکی دیگر از پژوهشگران فوق دکترا در این گروه اظهار داشت: دستگاه ما پتانسیل بالایی را در نظارت دقیق بر گروههای پرخطر نشان میدهد و مداخلات بموقع را در لحظات اضطراری ممکن می سازد.
این مطالعه در مجله Nature Biomedical Engineering انتشار یافته است.1402/02/17
00:04:03
5.0 / 5
269
تگهای خبر: تشخیص , دستگاه , فناوری , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار