تعمیرگاه ستفیکس

مهندسانی که علم رباتیک را متحول کردند

مهندسانی که علم رباتیک را متحول کردند

به گزارش تعمیرکار، رباتیک به بخشی اساسی در جامعه مدرن تبدیل گشته است اما ما چگونه به اینجا رسیدیم؟ ربات ها از دوران باستان به شکلی یا بشکلی دیگر وجود داشته اند. گزارشهایی در خصوص وجود ابزارهای خودکار در یونان باستان و روم وجود دارد و بنابر گزارش ها ربات های مکانیکی ساده ای هم در چین طراحی و ساخته شده اند. حتی لئوناردو داوینچی ایده یک شوالیه مکانیکی را در قرن پانزدهم بیان کرد که بسیار شبیه بعضی از انسان نماهایی است که حالا در دنیای مدرن شاهد آن هستیم.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، چه ربات ها را دوست داشته باشید چه از آنها بترسید باید بدانید که ربات ها جزء جدایی ناپذیر دنیای ما شده اند و خیلی حرفه ای راه خویش را در حوزه های مختلف شامل پزشکی، صنعت خودرو، هوا و فضا و سرگرمی باز کرده اند. بر اساس گزارش های اخیر انتظار می رود ارزش صنعت رباتیک تا سال ۲۰۲۵ به ۱۵۸ میلیارد دلار برسد که این جهشی عظیم نسبت به ارزش آن در سال ۲۰۲۰ یعنی ۶۶.۴۸ میلیارد دلار است. گرچه افراد موفق بسیاری در پیشرفت این علم نوین نقش مهمی داشته اند اما ما در این خبر به معرفی برخی مهندسان نامی علم رباتیک که گامی مهم در پیشرفت این صنعت برداشته اند، پرداخته ایم.
جوزف انگلبرگر

«جوزف انگلبرگر»(Joseph Engelberger) مهندس و موسس نخستین شرکت رباتیک است که بعنوان پدر علم رباتیک شناخته می شود. جوزف انگلبرگر به سبب تولد صنعت رباتیک صنعتی بسیار شهرت دارد. انگلبرگر در ژوئیه ۱۹۲۵ متولد شد و در دسامبر ۲۰۱۵ دارفانی را وداع گفت. وی یک فیزیکدان، تاجر و مهندس آمریکایی بود که کارهای او انقلابی در جهان ایجاد کرد. در سال ۱۹۵۶ انگلبرگر در یک مهمانی با مهندس و مخترع آمریکایی جورج دِوول آشنا شد. این دو نفر در مورد فلسفه های آیزاک آسیموف در مورد رباتیک بحث کردند. دِوول همینطور به انگلبرگر در مورد دستگاه «انتقال مقاله برنامه ریزی شده» خود توضیح داد. جوزف بلافاصله آن دستگاه را بعنوان یک ربات شناسایی کرد و این آغاز همکاری مثمر ثمر بین این دو نفر بود. در سال ۱۹۵۹ آنها نخستین نمونه اولیه ربات صنعتی خود به نام «Unimate # ۰۰۱» را ایجاد کردند و آن ربات هم نخستین بار توسط جنرال موتورز و در خط تولید آنها مورد استفاده قرار گرفت. وی در سال ۱۹۶۱ شرکت «Unimation» را تاسیس کرد تا مفهوم جدید خود از ربات های صنعتی را توسعه دهد.
جرج دی دِوول

جرج دی دِوول(George D. Devol) مخترع نخستین ربات صنعتی قابل برنامه ریزی است. جورج دِوول نخستین ربات صنعتی قابل برنامه ریزی جهان را طراحی، ساخت و ثبت اختراع کرد. هنگامی که دِوول ۹ساله بود، کلمه «ربات» را هنگام خواندن نمایشنامه کارخانه ربات سازی روسوم شنید. در سال ۱۹۲۱ وی محبوب شد. این رویداد تاثیر زیادی بر دِوول گذاشت و چندین دهه بعد توانست نخستین ربات صنعتی جهان را طراحی و تولید نماید. دِوول در سال ۲۰۱۱ در سن ۹۹ سالگی درگذشت.
ماروین مینسکی

ماروین مینسکی(Marvin Minsky) یکی از افراد نامی حوزه هوش مصنوعی بود. ماروین مینسکی به خاطر کارهای بزرگش در علم هوش مصنوعی معروف است. وی در سال ۱۹۶۹ برای کارش جایزه ای ام تورینگ را از آن خود کرد. این جایزه یکی از جوایز بسیار با ارزش در علوم کامپیوتر است. ماروین مینسکی اوت ۱۹۲۷ در شهر نیویورک متولد شد. وی بعد از حضور در نیروی دریایی ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم، برای تحصیل در رشته های فیزیک، نوروفیزیولوژی و روانشناسی در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد. سرانجام در سال ۱۹۵۰ با معدل بالا در رشته ریاضیات فارغ التحصیل شد. سال بعد در پرینستون ثبت نام کرد و نخستین شبیه ساز شبکه عصبی را ساخت. مینسکی بعد از چند سال ماندن در هاروارد به ام آی تی رفت تا علاقه خود به کامپیوتر را بعنوان وسیله ای برای درک اندیشه انسان کشف کند. در آنجا او با جان مک کارتی کار کرد و این دو بعداً پروژه هوش مصنوعی را تأسیس کردند و حاصل آن لابراتوار علوم کامپیوتری و هوش مصنوعی ام آی تی است که هنوز هم تا به امروز یکی از مراکز تحقیقاتی برجسته در زمینه هوش مصنوعی است. کارهای مینسکی همچنان برای مهندسی رباتیک مدرن ضروری می باشد. وی در ژانویه ۲۰۱۶ در بوستون، ماساچوست درگذشت.
ویکتور شینمن

ویکتور شینمن(Victor Scheinman) بعنوان مخترع نخستین بازوی رباتیک الکتریکی کنترل شده توسط کامپیوتر(اصطلاحاً بازوی استنفورد) شناخته می شود. این ربات دستگاهی سبک، دارای قابلیت برای چندین مرتبه برنامه ریزی و همه کاره بود. ویکتور در دسامبر سال ۱۹۴۲ متولد شد و بعد از تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه استنفورد، بازوی رباتیک پیشگامانه خویش را ایجاد کرد. وی بعداً شرکت «Vicarm» را در سال ۱۹۷۳ تأسیس کرد تا اختراع خویش را بیشتر توسعه دهد و تجاری کند. شرکت او بعداً به شرکت رباتیک «Unimation» به فروش رسید. وی بعد از آن شرکت رباتیک Automatrix را تأسیس کرد و در آن ربات هایی مجهز به دوربین داخلی و سنسور ساخت. او همینطور سیستم Robotworld را توسعه داد که به ربات ها امکان می داد به صورت هماهنگ با یکدیگر هماهنگ کار کنند. ویکتور در سپتامبر ۲۰۱۶ در کالیفرنیا درگذشت.
ایچیرو کاتو

«ایچیرو کاتو»(Ichiro Kato) از دانشگاه واسدا نخستین اندروید(ربات انسان نما) واقعی جهان را ساخت. ایچیرو کاتو به مطالعه در زمینه پزشکی و ربات های انسان نما پرداخت و سرانجام توانست در سال ۱۹۶۷ پروژه بسیار تأثیرگذار WABOT را آغاز کند و در نهایت توانست نخستین ربات انسان نما هوشمند در مقیاس کامل جهان WABOT-۱ را ایجاد نماید. WABOT-۱ مجهز به دو بازو بود و می توانست روی دو پا راه برود و از یک جفت دوربین برای «دیدن» هم استفاده می کرد. WABOT-۱ هنگامی که در سال ۱۹۷۲ تکامل یافت به نخستین اندروید(ربات انسان نما) در جهان تبدیل شد. کاتو در سال ۱۹۹۴ درگذشت.
تاکئو کاناده

تاکئو کاناده(Takeo Kanade) نخستین بازوی رباتیک رانش مستقیم جهان را در سال ۱۹۸۱ ساخت. وی اکتبر ۱۹۴۵ در هیوگو، ژاپن متولد شد و یکی از برجسته ترین متخصصان و محققان جهان در زمینه بینایی کامپیوتری و رباتیک است. بینایی کامپیوتری یک زمینه تحقیقاتی است که به بررسی چگونگی درک کامپیوتر از تصاویر و فیلمهای دیجیتال می پردازد. کاناده همینطور برنده جوایزی همچون جایزه کیوتو و مدال مؤسسان انجمن مهندسان برق و الکترونیک شده است. وی با خیلی از سازمان های دولتی، هیئت های مشاوره صنعتی و دانشگاهی همچون هیئت مهندسی هوا و فضا(ASEB) شورای تحقیقات ملی، کمیته مشاوره فناوری پیشرفته ناسا، پنل PITAC برای تغییر پنل بهداشت و هیئت مشاوره موسسه کانادا برای تحقیقات پیشرفته خدمت کرده است.
ساتوشی شیگمی

ساتوشی شیگمی(Satoshi Shigemi) مهندس ارشد و رهبر پروژه ربات انسان نمای سرشناس ژاپنی «آسیمو» شرکت هوندا است. «آسیمو»(ASIMO) مخفف گام پیشرفته در تحرک نوآورانه است که نخستین بار در سال ۲۰۰۰ رونمایی گردید. آسیمو نتیجه ۱۰ سال تحقیق و توسعه رباتیک از طرف هوندا بود. این ربات نخستین گامهای خویش را در سال ۲۰۰۵ برداشت و چند سال بعد به ایالات متحده آمریکا رسید. این ربات در اصل یکی از نخستین ربات هایی بود که به شکل یک انسان پیاده روی می کرد. نسخه هفتم آسیمو ۱۳۰ سانتی متر قد و ۴۸ کیلوگرم وزن داشت. او حتی می توانست با سرعت ۹ کیلومتر بر ساعت قدم بردارد. به تازگی شرکت هوندا اعلام نمود که با توقف به روزرسانی، این ربات رسما بازنشسته شد است.
جیکوب متیجویک و دونا شرلی جیکوب متیجویک


منبع:

1402/01/04
14:38:48
5.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار