تعمیرگاه ستفیکس

توسعه دستگاهی برای اندازه گیری غیرتهاجمی فعالیت عصب گردنی

توسعه دستگاهی برای اندازه گیری غیرتهاجمی فعالیت عصب گردنی

تعمیرکار: گروهی از مهندسان و پزشکان در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، دستگاهی انعطاف پذیر و یکپارچه دارای چسب را برای اندازه گیری فعالیت عصب گردنی در انسان بصورت غیرتهاجمی توسعه داده اند که بطور بالقوه می تواند برای اطلاع رسانی و بهبود درمان بیماران مبتلا به سپسیس استفاده گردد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، سپتیسمی (Septicemia) یا گَندخونی، نوعی التهاب است که سراسر بدن را فرا می گیرد و به سبب عفونت پیش می آید. علایم و نشانه های این بیماری شامل تب، افزایش تپش قلب، افزایش میزان تنفس و سردرگمی می باشند. همین طور علایم دیگری نیز وجود دارند که در رابطه با عفونت های خاصی از قبیل سرفه همراه با ذات الریه یا ادرار کردن با درد به همراه عفونت کلیه هستند.
پژوهشگران در این پژوهش روی عملکردهای گوناگون و اساسی عصب واگ گردنی، قسمت بالایی عصب واگ که روده را به مغز متصل می کند، متمرکز بوده اند. عصب واگ گردنی، فرآیندهای حیاتی بدن مانند پاسخ ایمنی و هضم را کنترل می کند، اطلاعاتی را در مورد سلامت اندام های داخلی مجاور منتقل می کند و در وضعیت شدید روانپزشکی مانند اختلالات خلقی و اضطراب نقش دارد.
این نخستین باری است که دانشمندان شواهد الکترونوروگرافی گردنی را از زیست گروههای خودمختار شناسایی می کنند که بطور قابل توجهی در چالش های مختلف سیستم عصبی خودمختار یا غیرارادی سازگار هستند.
دانشمندان می توانند با بهره گیری از آرایه الکترودهای انعطاف پذیر دستگاه جدید، فعالیت الکتریکی را در اعصاب مختلف که از جلوی پایین گردن تا قسمت بالایی پشت کشیده می شود را ثبت کنند. تجسم داده ها در زمان واقعی ازطریق یک رابط کاربری یکپارچه امکان پذیر می شود و افراد برمبنای نحوه واکنش سیستم عصبی آنها به استرس در یک الگوریتم خاص گروه بندی می شوند.
دانشمندان مجموعه ای از آزمایش ها را انجام دادند که افراد مورد مطالعه را ملزم می کرد تا دست خودرا در آب یخ قرار دهند و نگه دارند و بدنبال آن یک تمرین تنفسی زمان بندی شده، جهت بررسی بیوتیپ های/زیست گروههای خودمختار انسان یا گروه هایی از بیمارانی که سیستم های عصبی غیرارادی آنها به استرس واکنش مشابهی نشان می دادند، انجام دادند. قبل و پس از چالش آب یخ و در طول تمرین تنفسی، این آرایه ضربان قلب افراد و سیگنال دهی عصب گردنی یا الکترونوروگرافی را ثبت نمود.
مشخص شد که شرکت کنندگان در مطالعه بطور مداوم به دو گروه بیوتیپ مجزا تقسیم می شوند: آنهایی که ضربان قلب و شلیک عصبی آنها در طول هر دو آزمایش بالا رفته است و گروهی که روند مخالف را نشان می دهند. الگوریتم منحصربه فرد دستگاه، تفاوت هایی را در پاسخ خوشه های عصبی خاص به عوامل استرس زا مانند درد ناشی از آب یخ و علایم فیزیکی مانند تعریق و افزایش ضربان قلب در رابطه با چالش تنفسی زمان بندی شده، شناسایی کرد.
پژوهشگران گفتند: نتایج هیجان انگیز هستند. این آرایه می تواند فعالیت سیستم عصبی خودمختار را ثبت کند و ما از مشاهده پاسخ های خودمختار ثابت در چالش های تست استرس شگفت زده شدیم. با این وجود، برای نشان دادن قابلیت های سنسور ما در جمعیت های بزرگ تر، به کار بیشتری نیاز است. بااینکه این آرایه الکترود نمی تواند اعصاب دقیق شلیک شده در پاسخ به استرس و درد ناشی از چالش آب سرد را شناسایی کند، اما امیدواریم روزی به تشخیص و درمان شرایطی مانند اختلال استرس بعد از سانحه و سپسیس کمک نماید.
دستگاه جدید آنها ممکنست در نهایت با نظارت بر شلیک عصبی در عصب واگ، به پزشکان در اندازه گیری پاسخ بیماران به درمان اختلال استرس بعد از سانحه، مانند تمرینات تنفس عمیق که در حین مدیتیشن ذهن آگاهی به کار می رود، کمک نماید.
دانشمندان درحال برنامه ریزی بیشتر برای ادغام این آرایه با سخت افزار اضافی برای یک سنسور بی سیم و پوشیدنی هستند که می تواند در خارج از لابراتوار مستقر شود. آنها حالا درحال توسعه طرح هایی برای آزمایش بالینی تشخیص سپسیس در بیمارستان هستند.

منبع:

1401/08/29
14:43:28
5.0 / 5
293
تگهای خبر: تشخیص , دستگاه , شركت , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار