تعمیرگاه ستفیکس

کشف ابرنورون ها در مغز سالمندان

کشف ابرنورون ها در مغز سالمندان

تعمیرکار: یک پژوهش جدید نشان میدهد که چرا تعدادی از افراد سالمند هنوز در دهه 80 زندگی خود، خاطره ها را به شکل شگفت انگیزی به یاد دارند. پژوهشگران دریافته اند که نورون های بزرگ تر و سالم تری به آنها اجازه می دهد از نظر ذهنی هوشیار و زیرک بمانند.به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر اساس یک پژوهش جدید، افراد سالمند سالم که اصطلاحا "SuperAger" یا "اَبَرپیر" نامیده می شوند، در مغز خود ابرنورون هایی دارند که با وجود افزایش سن به یادآوری واضح خاطراتشان کمک می کنند.

اما چه چیزی این سالمندان را جوان نگه می دارد؟ بااینکه این سالمندان سالم یا ابرپیر که اصطلاحی است که توسط مرکز نورولوژی شناختی و بیماری آلزایمر Mesulam Northwestern ابداع شده و افراد ۸۰ ساله و بالاتر را توصیف می کند، اغلب عادت های سالمی را برای تیز نگه داشتن ذهن خود در پیش می گیرند، اما یک پژوهش جدید نشان میدهد که اعصاب مغز آنها نیز در این قضیه دخیل است. این نورون های بزرگ تر به آنها اجازه می دهند با سرعتی بسیار کندتر از سن واقعی خود خود پیر شوند.

این پژوهش جدید نشان میدهد که اعصاب ناحیه ای از مغز که مسئول حافظه است، به نام قشر انتورینال (ERC) در این افراد در مقایسه با همسالان خود با قابلیت های شناختی متوسط، بسیار بزرگ تر است. این مقایسه گروه همسالان شامل سالمندان با شروع زودرس بیماری آلزایمر و افراد ۲۰ تا ۳۰ سال جوان تر از آنها بود.

ابرنورون های ابرپیرها

پژوهش دریافتند که نورون های این افراد حاوی رگه های پروتئین تائو (tau) یا رسوبات غیرعادی پروتئینی نیستند که می توانند درون نورون ها تجمع کنند و به آنها لطمه برسانند. این پروتئین های تائو اغلب نشانه بزرگی از بیماری آلزایمر هستند.

پژوهش روی این افراد و یادآوری باورنکردنی خاطرات آنها در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن فاینبرگ در شیکاگو انجام شد و "برنامه تحقیقاتی ابرپیری نورث وسترن" نام دارد. این پژوهش نشان میدهد که ابرپیرها با حافظه های خارق العاده، دارای خاصیت های بیولوژیکی منحصربه فردی هستند که شامل سلول های عصبی سالم تر در ناحیه ERC در مغزشان است.

در این مطالعه ذکر شده است که شرکت کنندگان مغز خودرا برای تحقیق بعد از مرگشان، اهدا کرده اند.

"تامار گفن"، نویسنده اصلی این مطالعه و استادیار روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن می گوید: برای درک این که چگونه و چرا ممکنست افراد در مقابل مبتلاشدن به بیماری آلزایمر مقاوم باشند، مهمست که مغز ابرپیرها بعد از مرگ از نزدیک بررسی شود تا دریابیم که چه چیزی مغز آنها را منحصر به فرد می کند و چگونه می توانیم از خاصیت های بیولوژیکی آنها برای مساعدت با سالمندان برای جلوگیری از بیماری آلزایمر استفاده کنیم؟

دانشمندان برای این پژوهش، مغز شش فرد ابرپیر، هفت فرد مسن که از نظر شناختی متوسط هستند، شش فرد جوان و پنج فرد مبتلا به مراحل اولیه آلزایمر را بررسی کردند. سپس اندازه سلول های عصبی را در ناحیه ERC مغز آنها اندازه گیری کردند و بدنبال وجود گره ها و انباشت های تائو در قشر مغز آنها بودند.

آنها توانستند متوجه شوند که مغز ابرپیرها حاوی انباشت پروتئین تائو که سبب بروز آلزایمر می شود، نیست.

اهمیت یافته های این پژوهش

پژوهشگران در این پژوهش توانستند دریابند که یک نورونِ در امان مانده از انباشت تائو می تواند یکپارچگی ساختاری خودرا حفظ کند، به این معنا که می تواند سالم و بزرگ بماند. عکس این قضیه نیز درست به نظر می آید. انباشت و گره خوردن تائو می تواند منجر به کوچک شدن نورون ها شود.

این یافته به پژوهشگران اجازه می دهد باور کنند که ممکنست به یافتن راهی برای جلوگیری از بیماری آلزایمر و اثرات مخرب آن نزدیک تر شده باشند.

گفن می گوید: بینش قابل توجهی که افراد ابرپیر با نورون های بزرگ تر نسبت به همتایان و حتی افراد جوان تر از خود نشان دادند، ممکنست به این معنا باشد که این سلول های بزرگ از بدو تولد وجود داشته اند و از نظر ساختاری در طول زندگی شان حفظ شده اند. ما نتیجه می گیریم که نورون های بزرگ تر نشانه ای بیولوژیکی از مسیر ابرپیری هستند.

پژوهشگران تاکید می کنند، این امکان وجود دارد که افراد با این سلول های بزرگ تر به دنیا بیایند که به آنها اجازه می دهد از نظر ذهنی و شناختی بهتر از همسالان خود باقی بمانند.

مطالعه ای که می تواند از بروز بیماری آلزایمر در آینده جلوگیری کند

این پژوهش در حل معمای علت بیماری آلزایمر نوید بزرگی را نشان میدهد. این مطالعه به پژوهشگران اجازه می دهد تا عوامل اولیه آلزایمر را شناسایی کنند و گام هایی را در راستای ایجاد یک روش درمانی موثر و شاید حتی یک درمان و معالجه کارآمد بردارند.

اما امید واقعی، پیشگیری کلی از این بیماری و فهمیدن این است که چگونه ابرپیرها در وهله اول به آلزایمر مبتلا نمی شوند و چطور میتوان از شکل گیری آن جلوگیری کرد. خاصیت های شیمیایی، متابولیکی یا ژنتیکی این سلول ها چیست که آنها را انعطاف پذیر می کند؟ هنگامی که به این پرسش پاسخ داده شود، می توان از آن برای ریشه کن کردن بیماری ناتوان کننده و پیشرونده آلزایمر بهره برد.

نتایج این پژوهش جدید در مجله The Journal of Neuroscience انتشار یافته است.منبع:

1401/07/14
12:23:01
5.0 / 5
201
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار