تعمیرگاه ستفیکس
عكس روز ناسا؛

نگاهی به دهانه مزرعه  سیاره زهره

نگاهی به دهانه مزرعه  سیاره زهره

تعمیرکار: به گزارش تعمیرکار، ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری از دهانه های سیاه زهره را منتشر نمود.به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، ناسا با انتشار این تصویر نوشت: به دهانه مزرعه (Crater Farm) سیاره زهره نگاه کنید. این سه دهانه موجود در سطح سیاره زهره به سبب جو منحصر به فرد متراکم این سیاره به وجود آمده است. جو غلیظ این سیاره به عنوان سنگری در مقابل شهاب سنگ های ورودی عمل می کند و همانطور که آنها به سطح این سیاره نزدک می شوند، آنها را می شکند و همین برخورد آنها با این سیاره موجب ایجاد دهانه های برخوردی می شود.

علیرغم این که دهانه "مزرعه" یکی از معروف ترین محلهای این سیاره است، اما سیاره زهره دهانه های برخوردی کمتری نسبت به بقیه سیاره های منظومه شمسی دارد. تخمین های جدیدتر نشان میدهد که کارهای آتشفشانی و نیروهای زمین ساختی شدید این سیاره، شکل سطح سیاره زهره را تا متوسط ​​حدود ۱۵۰ میلیون سال تغییر داده اند و بنا بر این بیشتر آثار شکل اولیه سطح این سیاره و دهانه های آنرا پاک کرده اند.دهانه مزرعه توسط فضاپیمای ماژلان ناسا در سال ۱۹۹۱ مشاهده شد. فضاپیما ماژلان که به افتخار کاشف پرتغالی فردیناند ماژلان نامگذاری شده است، بیش از ۹۸ درصد از سطح سیاره زهره را در یک سری ماموریت نقشه برداری، اسکن کرد. بعد از پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز پارامترهای ماموریت خود، به فضاپیما فرمان داده شد تا در جو متراکم زهره شیرجه بزند تا داده های بیشتری را به دست آورد. البته گفتنی ست این یک سفر یک طرفه بود، برای اینکه بعد از جمع آوری داده های جوی، در جو متراکم سیاره سوخت. ناسا می خواهد طی سال های آتی با پرتاب چند ماموریت به بررسی بیشتر این سیاره بپردازد.

برنامه های ناسا در سیاره زهره

این ماموریت ها که قسمتی از "برنامه دیسکاوری" (Discovery Program) ناسا است که هدف آن، درک شرایط جوی سیاره زهره و این که چگونه این سیاره که دارای خیلی از خاصیت های سیاره زمین است، تا این حد گرم شده است. سال ۲۰۱۹ ناسا اعلام نمود به عنوان قسمتی از برنامه دیسکاوری، چهار ماموریت که دانشمندان درحال کار روی آن هستند را انتخاب نموده است و می خواهد تا سال آینده یک الی دو مورد از چهار ماموریت مذکور را به عنوان ماموریت رسمی انتخاب نماید که حال آن دو ماموریت انتخاب شده است. ناسا تقریباً ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه هر ماموریت اعطا می کند. انتظار می رود که هر یک از این دو ماموریت در بازه زمانی ۲۰۲۸ تا ۲۰۳۰ پرتاب شوند.

یکی از این دو ماموریت "داوینچی" (DAVINCI) نام دارد که مخفف عبارت "تحقیق درباره ی گازهای نجیب اتمسفر عمیق، شیمی و تصویربرداری سیاره زهره" است. هدف اصلی آنها تحلیل و بررسی فضای آشفته و سمی زهره است.

ماموریت دیگر نیز "وریتاس" (VERITAS) نام دارد که مخفف عبارت "قابلیت انتشار زهره، علوم رادیویی، تداخل سنجی رادار دهانه ترکیبی، توپوگرافی و طیف سنجی" است. قابلیت انتشار یا گسیلندگی یک ماده به قابلیت انتشار تشعشع توسط سطح آن جسم گفته می شود. این توانایی انتشار تشعشعی یک خاصیت از ماده است که بیان کننده نسبت انرژی تشعشع شده توسط ماده مورد نظر به انرژی تشعشع شده ازطریق یک جسم سیاه در همان درجه حرارت است.

برنامه آژانس فضایی اروپا

آژانس فضایی اروپا می خواهد بین سالهای ۲۰۳۱ و ۲۰۳۳، مدارگرد جدیدی را به سیاره زهره پرتاب کند. آژانس فضایی اروپا مقرر است مدارگرد خود موسوم به "EnVision" را به این سیاره بفرستد تا دلیل تفاوت آن با زمین را مورد بررسی قرار دهد. ماموریت اصلی این است که مشخص شود فرآیندهای درون سیاره زهره مانند آتش فشان خیزی و تخلیه گرمای داخل آن چگونه به مرور بر جو اثر گذاشته اند.

مدارگرد EnVision، سه ابزار اصلی علمی به همراه خواهد داشت؛ یک ژرفاسنج رادار جهت بررسی ساختار زیرزمینی سیاره، یک مجموعه طیف سنج جهت بررسی ترکیب شیمیایی سطح و جو زهره و یک سیستم رادار اضافه برای نقشه برداری از سطح سیاره. سیستم رادار نهایی توسط ناسا فراهم خواهد شد تا قسمتی از همکاری این دو آژانس فضایی باشد.

این مدارگرد مقرر است بین سالهای ۲۰۳۱ و ۲۰۳۳ و اندکی بعد از ماموریت های "VERITAS" و "DAVINCI" به فضا پرتاب شود. این سه ماموریت به همراه یکدیگر، دقیق ترین و جامع ترین چشم انداز را از سیاره زهره ارائه خواهند داد.

علاوه بر این، شرکت راکت لب مستقر در کالیفرنیا می خواهد یک ماموریت خصوصی کاوش زهره را در سال ۲۰۲۳ پرتاب کند و هند نیز می خواهد مدارگرد Shukrayaan را یک سال بعد به فضا بفرستد. روسیه همین طور برنامه هایی را برای ماموریتی به نام Venera-D اعلام نموده است که مقرر است در سال ۲۰۲۹ پرتاب شود. البته گفتنی ست به سبب تهاجم روسیه به اوکراین، ناسا در این پروژه با آنها همکاری نخواهد کرد.


1401/06/25
23:55:10
5.0 / 5
115
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار