تعمیرگاه ستفیکس
یك مقام مسئول مطرح كرد؛

اشتغال ۱۰۵ هزار نفر در واحدهای فناور

اشتغال ۱۰۵ هزار نفر در واحدهای فناور

به گزارش تعمیرکار، مشاور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اظهار داشت: ۲ هزار و ۳۵ شرکت دانش بنیان مستقر در پارک ها و مراکز رشد وجود دارد و بالغ بر یکصد و پنج هزار نفر شاغل در واحدهای فناور هستند.به گزارش تعمیرکار به نقل از موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، مصطفی صفدری در نشست هم اندیشی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تکمیل و تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، آموزش و ترویج کارآفرینی و تقویت فرهنگ دانش بنیانی در کشور، تجاری سازی فناوری و اشتغال آفرینی دانش بنیان، مأموریت گرایی و هدایت ظرفیت های فناورانه در جهت رفع نیازها و حل مسائل کشور و آینده نگاری فناوری و تدوین نظام ملی نوآوری را ۵ راهبرد اصلی معاونت فناوری و نوآوری اعلام نمود.
وی اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته رتبه ایران در شاخص نوآوری از رتبه ۱۲۰ جهان در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۶۰ جهان در سال ۲۰۲۱ رسیده است.

اشتغال ۱۰۵ هزار نفر در واحد های فناور
صفدری با اشاره سیر تکاملی زیست بوم کارآفرینی و نوآوری، به وضعیت زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران در سال ۱۴۰۱ پرداخت و اظهار داشت: ۵۱ پارک علم و فناوری، ۲۲ پردیس فناوری و نوآوری، ۲۶۰ مرکز رشد واحدهای فناور، ۱۱ هزار و ۴۱۴ واحد فناور، ۲ هزار و ۳۵ شرکت دانش بنیان مستقر در پارک ها و مراکز رشد وجود دارد و بالغ بر یکصد و پنج هزار نفر شاغل در واحدهای فناور هستند.
وی رویکرد فعلی معاونت فناوری و نوآوری را ترغیب ایجاد پردیس علم و فناوری با مشارکت بخش خصوصی دانست و افزود: صدور مجوز برای تاسیس پردیس های علم و فناوری تسهیل شده است.
طرح تانا: توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها
مشاور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم از برگزاری ۴ رویداد تانا در شهرهای مختلف کشور اطلاع داد و اظهار داشت: شبکه سازی و بهم رسانی نقش آفرینان مختلف اکوسیستم نوآوری در هر استان با محوریت پارک های علم و فناوری جهت حل مسائل بخش دولتی و رفع نیازهای فناورانه بخش خصوصی از راه فعال کردن ظرفیت ها و پتانسیل های علمی و فناورانه دانشگاه ها، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری و اهرم کردن منابع مالی نهادهای مربوطه مهم ترین اهداف برگزاری رویداد تانا است که با استقبال خوب بخش های خصوصی و دولتی روبرو شده است.
مهمترین اقدامات معاونت فناوری و نوآوری
صفدری تدوین آئین نامه برنامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طراحی و رونمایی از سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان)، مشارکت در تدوین احکام پژوهش، فناوری و نوآوری برنامه هفتم توسعه کشور، تدوین آئین نامه های اجرایی قانون جهش تولید دانش بنیان را همچون مهم ترین اقدامات انجام شده در حوزه معاونت فناوری و نوآوری دانست.
وی اضافه کرد: ایجاد و فعال سازی اتاق های فکر ۱۶ گانه، تهیه پیش نویس سند نظام ملی نوآوری در حوزه آموزش عالی، تاسیس و راه اندازی پردیس های فناوری و نوآوری در دانشگاه ها و بخش خصوصی و تاسیس دهکده های فناوری و نوآوری و عقد تفاهمنامه همکاری با شرکتهای بزرگ صنعتی کشور را همچون مهم ترین اقدامات انجام شده در حوزه معاونت فناوری و نوآوری دانست.
لزوم بررسی تکامل و تقابل دانش و ثروت
سخنران دیگر نشست دکتر امید رضایی فر مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم ضمن تاکید بر عملیاتی شدن مباحث مطرح شده اظهار داشت: یکی از موضوعات اساسی که حالا میتوان در مورد آن گفتگو نمود فلسفه دانش و ثروت است. هم اکنون هیچگونه مدلی برای مبحث تقابل و تکامل این دو مقوله در کنار یکدیگر و مدل توسعه تمدن اسلامی و بیان انتظار از این سیستم را نداریم.
وی افزود: انجام امور فناوری احتیاج به یک پیوست فرهنگی ندارد بلکه اعتقاد بنده اینست که فضایی که می خواهیم در حوزه فناوری ایجاد نماییم باید در یک بستر فرهنگی رخ بدهد نه در یک پیوست فرهنگی و نیاز است که بستر فرهنگی در تمامی پارک های علمی و فناوری رسوخ کند.
مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم همینطور خواهان انجام طرح های مطالعاتی مرتبط باحوزه مأموریت معاونت فناوری و نوآوری در موسسه شد.

1401/06/25
07:59:02
5.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار