تعمیرگاه ستفیکس
به همت دانشمند ایرانی دانشگاه هاروارد

شمردن گوسفندان را برای خوابیدن فراموش کنید!

شمردن گوسفندان را برای خوابیدن فراموش کنید!

تعمیرکار: دانشمندان دانشگاه ˮتگزاس در آستینˮ با همکاری ˮشهاب حقایقˮ دانشمند ایرانی دانشگاه ˮهارواردˮ یک سیستم بالش و تشک ابداع نموده اند که با بهره گیری از گرمایش و سرمایش، بدن را فریب می دهد تا سریع تر به خواب برود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، هیچ چیز آزاردهنده تر از غلت زدن و چرخیدن در رختخواب و کوشش برای آرام کردن خود و خوابیدن نیست.
اگر شمارش گوسفندان شما را به جایی نمی رساند، ممکنست یک مطالعه جدید راهگشا باشد.
پژوهشگران دانشگاه "تگزاس در آستین" یک سیستم بالش و تشک منحصربفرد ابداع نموده اند که بدن شما را بوسیله گرم کردن و خنک کردن، سریع تر به خواب می برد.
پژوهشگران در طول یک آزمایش نشان دادند که این سیستم به شرکت کنندگان کمک می نماید تقریباً ۵۸ درصد سریع تر از حالت عادی به خواب بروند.
متأسفانه هنوز مشخص نیست که این سیستم چقدر قیمت دارد یا چه زمانی در دسترس قرار می گیرد، بااینکه پژوهشگران حق اختراع آنرا به ثبت رسانده اند.
پژوهشگران می گویند، احساس خواب آلودگی تا حدودی با افزایش دمای بدن ما ایجاد می شود.
در شب، دمای بدن ما بطور طبیعی به عنوان قسمتی از یک ریتم ۲۴ ساعته کاهش پیدا می کند و به ما می گوید زمان خواب فرا رسیده است.
"شهاب حقایق" محقق دانشگاه هاروارد که به این تحقیق کمک شایانی کرده است، توضیح داد: ما با دستکاری سنسورهای حساس به دمای داخلی بدن، آمادگی برای به خواب رفتن را تسهیل می نماییم تا بطور خلاصه ترموستات بدن را تنظیم نماییم تا فکر کند دما بالاتر از آن چیزی است که هست.


بر طبق این دانش، پژوهشگران تصمیم گرفتند تا بفهمند که آیا تحریک حرارتی می تواند به خواب افراد کمک نماید یا خیر.
در سال ۲۰۱۹ این تیم مطالعه ای را انجام دادند که در آن نشان دادند حمام آب گرم در یک یا دو ساعت پیش از خواب به افراد کمک می نماید تا سریع و بهتر بخوابند.
حالا در این مطالعه جدید، پژوهشگران تصمیم گرفتند یک تشک با دمای کنترل شده و بالش گرم شونده ایجاد کنند تا اثر مشابهی ایجاد کنند.
همین طور دو نوع تشک به وجود آمد که یکی از آب برای تنظیم دما و دیگری از هوا استفاده می کرد.
پژوهشگران در مطالعه خود که در مجله Sleep Research انتشار یافته است، توضیح دادند: یک تشک از آب درحال گردش برای ایجاد و کنترل دو منطقه دمایی استفاده می نماید و تشک دیگر از جریان هوا برای ایجاد و کنترل دو منطقه دمایی استفاده می نماید. سیستم این دو نوع تشک از منابع خنک کننده و گرم کننده جداگانه استفاده می نماید که بطور مستقل تنظیم می شوند.
این تشک، نواحی مرکزی بدن را تا دمای ۲۵ درجه سانتیگراد خنک می کند، در صورتیکه گردن، دست ها و پاها را تا دمای ۳۳ درجه سانتیگراد گرم می کند.
این کار، جریان خون را برای دفع گرمای بدن می افزاید و موجب می شود احساس خواب آلودگی کنید.
برای آزمایش این سیستم، پژوهشگران ۱۱ شرکت کننده را انتخاب کردند که از آنها خواسته شد دو ساعت زودتر از حد معمول به رختخواب بروند.
در بعضی شب ها، شش نفر از شرکت کنندگان از تشک بادی و پنج نفر از تشک های آبی استفاده می کردند، در صورتیکه در شب های دیگر از تشک معمولی استفاده می کردند.
در نهایت، نتایج نشان داد که سیستم کنترل دما به شرکت کنندگان کمک کرد تا تقریباً ۵۸ درصد سریع تر به خواب بروند، در صورتیکه تفاوت مدلول داری بین تشک های آبی و هوایی مشاهده نشد.
شرکت کنندگان همین طور بهبود کیفیت خواب با این سیستم را نسبت به بدون آن گزارش کردند.
پروفسور "کنت دیلر" نویسنده این مطالعه می گوید: قابل توجه است که گرم شدن ملایم در امتداد ستون فقرات گردنی در ارسال سیگنالی به بدن برای افزایش جریان خون به دست ها و پاها برای کاهش دمای مرکزی و تسریع در شروع خواب موثر است.
وی ادامه داد: همین اثر همین طور فشار خون را در طول شب کمی می کاهد و به سیستم قلبی عروقی اجازه می دهد تا از استرس حفظ جریان خون در طول کارهای روزانه که برای سلامت طولانی مدت بسیار مهم می باشد، بهبود یابد.
این تیم یک حق اختراع برای فناوری تشک و بالش گرم کننده و خنک کننده به ثبت رسانده است و به دنبال مشارکت با شرکت های تشک سازی برای تجاری سازی آنست.
منبع:

1401/05/05
23:43:15
5.0 / 5
192
تگهای خبر: تنظیم , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار