داده های ماهواره های هواشناسی چین در دسترس جهانیان

داده های ماهواره های هواشناسی چین در دسترس جهانیان

پژوهشگران چینی بتازگی اعلام نموده اند داده های ثبت شده توسط دو ماهواره هواشناسی سری ˮفنگیونˮ(Fengyun) این کشور با کاربران جهانی به اشتراک گذاشته خواهد شد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از چاینا دیلی، "ژوانگ گوتای" (Zhuang Guotai)، رییس اداره هواشناسی چین در هفتاد و پنجمین اجلاس شورای اجرائی سازمان جهانی هواشناسی اعلام نمود که داده های ثبت شده توسط دو ماهواره هواشناسی سری "فنگیون"(Fengyun) این کشور با کاربران جهانی به اشتراک گذاشته خواهد شد.
ماهواره های "فنگیون 3 ای"(Fengyun ۳E) و "فنگیون ۴B" (Fengyun ۴B) برای مساعدت با نظارت و پیش بینی آب و هوا و همین طور پیشگیری و کاهش بلایا استفاده می شوند.
فنگیون ۴B که در ژوئن سال قبل میلادی پرتاب شد، می تواند از فاصله ۲۵۰ متر نیز تصاویری با وضوح بالا ثبت کند تا به نظارت بهتر بر آب و هوا کمک نماید.
فنگیون ۳E، نخستین ماهواره هواشناسی غیرنظامی جهان نیز یک ماه بعد و در ماه ژوئیه سال قبل میلادی بمنظور بهبود پیش بینی آب و هوای جهانی و ثبت داده های جهانی در هر شش ساعت، پرتاب شد.
ماهواره هواشناسی Fengyun ۳E سوار بر موشک لانگ مارچ ۴ سی پرتاب شد.
FY-۳E به ۱۱ محموله سنجش از دور مجهز است و نخستین ماهواره هواشناسی جهان در مدار بامداد زود(early morning orbit) برای خدمات شهری بود.
این ماهواره که با عمر هشت ساله طراحی شده است، عمدتاً دمای جو، رطوبت و سایر پارامترهای هواشناسی را برای برنامه های پیش بینی عددی اندازه گیری می کند و با این داده ها وضعیت پیش بینی آب و هوای چین را بهبود می بخشد.
همین طور برای پاسخگویی بهتر به تغییرات آب و هوایی و پیشگیری و کاهش بلایای جوی، بر برف و یخبندان جهانی، دمای سطح دریا، بلایای طبیعی و محیط زیست نیز نظارت دارد.
علاوه بر این، ماهواره یاد شده بر محیط خورشید و فضا و تأثیرات آنها و همین طور داده های یونوسفر برای برطرف نمودن نیازهای چین در حوزه پیش بینی وضعیت هوا و خدمات پشتیبانی نظارت می کند.
ماهواره و موشک مذکور توسط آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای تولید شده است که این آکادمی نیز تحت نظارت شرکت علوم و فناوری هوافضای چین فعالیت می کند.1401/04/03
10:54:50
5.0 / 5
215
تگهای خبر: خدمات , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار