تعمیرگاه ستفیکس

آخرین تمرین نمایشی مأموریت آرتمیس 1

آخرین تمرین نمایشی مأموریت آرتمیس 1

ناسا خویش را برای آخرین تمرین نمایشی نخستین مأموریت بازگشت به ماه معروف به ˮآرتمیس ۱ˮ در تاریخ ۵ ژوئن که در آن همه چیز مانند روز آغاز و پرتاب مأموریت انجام می پذیرد و فقط پرتاب صورت نمی گیرد آماده می کند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، آیا موشک غول پیکر SLS که برای رفتن به کره ماه طراحی شده است، حالا بعد از چند بار به تعویق افتادن، در نهایت برای آغاز مأموریت خود آماده می شود؟
تابحال سه بار سوخت گیری کامل موشک SLS معروف به "تمرین لباس خیس" لغو شده است و بعد از قرار گرفتن موشک و کپسول "اوریون" بر روی سکوی پرتاب، یک مرتبه به ساختمان مونتاژ بارگردانده شد و الان بار دیگر برای سپری کردن آزمایشات نهایی روی سکوی پرتاب قرار خواهد گرفت.
آژانس فضایی ایالات متحده(ناسا) در تاریخ ۱۶ آوریل اعلام نمود که بعد از آخرین تاخیر در برنامه های خود برای انجام تمرین لباس خیس، موشک خویش را برای یک مجموعه اصلاح تنظیمات از سکوی پرتاب پایین خواهد آورد.
حالا ناسا اعلام نموده است که تلاش چهارم برای این آزمایش در تاریخ پنج ژوئن در سکوی پرتاب واقع در مرکز فضایی "کندی" آغاز خواهد شد. "تام ویت مِیِر" معاون ناسا برای توسعه سیستم های اکتشافی مشترک اظهار داشت: هم اکنون این سیستم درست است و همه چیز آماده است.
حالا اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، این تمرین به ناسا این امکان را می دهد که در نهایت یک فضاپیمای بدون سرنشین "اوریون" را طی مأموریت "آرتمیس ۱" برای سفر به مدار ماه به فضا پرتاب کند. سپس مأموریت "آرتمیس ۲" چند فضانورد را به مدار ماه خواهد فرستاد و در نهایت، مأموریت "آرتمیس ۳" که حدود سال ۲۰۲۵ صورت خواهد گرفت، بر روی کره ماه فرود خواهد آمد.
البته انتقال موشک و کپسول فضایی از ساختمان مونتاژ به سکوی پرتاب کار کوچکی نیست، چونکه به وسیله نقلیه ۲.۹ میلیون کیلوگرمی ناسا معروف به "Crawler-Transporter ۲" نیاز دارد تا این محموله را در این راه هفت کیلومتری با سرعتی معادل کمتر از ۱.۵ کیلومتر در ساعت به سکوی پرتاب برساند.
بعد از آنکه موشک SLS با ارتفاع ۹۸ متر و همینطور کپسول "اوریون" برای نخستین بار به سکوی پرتاب راه یافتند، ناسا به مشکلاتی برخورد که مانع از انجام تمرین لباس خیس شد. هدف این بود که هسته و مرحله بالایی موشک با ۷۳۰ هزار گالن هیدروژن مایع و اکسیژن مایع فوق خنک شده پر شود و یک شمارش معکوس شبیه سازی شده بدون احتراق موتورها صورت گیرد.
مشکلات فشار و سوپاپ دریچه های سوخت مانع از انجام نخستین و دومین تلاش پیش از تصمیم مقامات ناسا برای بازگرداندن موشک به ساختمان مونتاژ شد. مهم تر از همه این که این توفیق الزامی به ناسا این امکان را داد که بفهمد چرا شیر ۳ اینچی در مرحله بالایی روی موشک کار نمی نماید. همینطور زمان کافی برای ارتقای خطوط تأمین خود برای تأمین نیتروژن گازی که برای تأمین امنیت روی سکو ضروری می باشد، فراهم نمود تا خطر آتشسوزی کاهش پیدا کند.
"بیل نلسون" رئیس ناسا گفته است که آژانس فضایی ایالات متحده در ماه آگوست به پرتاب موشک SLS چشم دوخته است و یک پنجره احتمالی پرتاب برای ۲۶ ژوئیه تا ۱۰ اوت تعیین شده است. این بدان معناست که ماه آگوست می تواند ماه شلوغی برای پرتاب موشک های جدید باشد، چونکه موشک "استارشیپ" ساخته شرکت "اسپیس ایکس" که برای مأموریت "آرتمیس ۳" استفاده خواهد شد، احیانا نخستین پرواز مداری خویش را در همان زمان انجام می دهد.
با این وجود، ناسا چندین پنجره پرتاب بالقوه را در نظر گرفته است که آخرین آن بین ۹ تا ۲۳ دسامبر اواخر سالجاری است. همه این پنجره های پرتاب در دوره هایی تنظیم می شوند که زمین و ماه به صورت ایده آل در یک راستا قرار دارند.
وقتی فضاپیمای "اوریون" ناسا سرانجام با موشک SLS پرتاب شود، سفری را آغاز می کند که آنرا دورتر از هر فضاپیمای درجه بندی شده انسانی تا فاصله ۲۸۰ هزار مایلی(۴۵۰ هزار کیلومتری) از زمین و ۴۰ هزار مایلی(۶۴ هزار کیلومتری) بر فراز ماه خواهد برد.
مأموریت "آرتمیس ۱" بین چهار تا شش هفته به طول خواهد انجامید و فضاپیمای "اوریون" در نهایت برای فرود در اقیانوس آرام آماده خواهد شد. این مأموریت بعد از تکمیل، راه را برای مأموریت های سرنشین دار به ماه و در نهایت فراتر از آن به مریخ در دهه ۲۰۳۰ هموار می کند.
منبع:

1401/03/12
23:22:32
5.0 / 5
329
تگهای خبر: تنظیم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار