تعمیرگاه ستفیکس
ادعای یك ستاره شناس

4 تمدن فرازمینی در کهکشان ما وجود دارد!

4 تمدن فرازمینی در کهکشان ما وجود دارد!

تعمیرکار: یک ستاره شناس ادعا نمود که چهار تمدن مخرب فرازمینی در کهکشان راه شیری وجود دارد و احتمال این که آنها به ما حمله کنند مانند احتمال برخورد یک سیارک غول پیکر به زمین است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از وایس، "آلبرتو کابایرو"(Alberto Caballero) از دانشگاه ویگو اسپانیا تخمین زده که احتمالاً چهار تمدن در کهکشان راه شیری وجود دارند که خبیث هستند و اگر به ارسال پیام به بیگانگان ادامه دهیم، ممکنست به ما حمله کنند.
ماه گذشته گزارش شد که اخترشناسان در "پیام رسانی اطلاعات فرازمینی"(METI) درحال برنامه ریزی برای ارسال مجدد پیام هایی به فضا هستند به این امید که با گونه های هوشمند دیگری در جهان مواجه شویم.
اخترشناسانی که قسمتی از این برنامه هستند بر این عقیده اند که اتخاذ یک رویکرد فعالِ این چنینی احتمالاً نتایج بهتری برای مواجهه با یک تمدن بیگانه نسبت به جستجوی آسمان برای یافتن نشانه هایی از حیات فرازمینی دارد.
در سال ۱۹۷۷، تلسکوپ "گوش بزرگ" در دانشگاه ایالتی اوهایو انفجار قدرتمندی از امواج رادیویی را دریافت کرد که یک دقیقه و ۱۲ ثانیه به طول انجامید. این سیگنال حاوی یک کد حرفی عددی بود که برای اخترشناسانی که درحال مطالعه آن بودند، اعجاب انگیز بود و "سیگنال WoW" لقب گرفت.
این سیگنال بعنوان بهترین سیگنال شناخته می شود که بشر بعد از شروع برنامه "جستجو برای هوش فرازمینی"(SETI) طی بیش از ۶۰ سال دریافت کرده است. پژوهشگران در طول چندین دهه اخیر اهتمام کرده اند این سیگنال و منشأ آنرا با جزییات بیشتری مطالعه کنند و یک ستاره شناس آماتور به نام "آلبرتو کابایرو"(Alberto Caballero) اخیراً ادعا کرد که منشاء دقیق این سیگنال را شناسایی کرده است.
در صورتیکه "کابایرو" یافته های خودرا در اوایل این ماه در مجله بین المللی Astrobiology منتشر کرد، آثار دیگری را نیز منتشر نمود که قابل توجه است. یکی از آنها مقاله ای است که بااینکه بررسی همتای نشده است، اما در یک سرورِ قبل از چاپ موجود است که "کابایرو" در آن تعداد تمدن های مخرب فرازمینی را تخمین زده است.
چند تمدن مخرب در فضا وجود دارد؟
ابتدا یک چیز را باید اشاره نماییم و آن این که کار "کابایرو" بیشتر یک آزمایش فکری و ادعا است و توسط ستاره شناسان تأیید نشده است. هدف وی از این تخمین نیز این است که تعداد تمدن هایی را که احتمالاً می توانند به پیام هایی که ما ارسال می نماییم واکنش نشان دهند، حدس بزند و مشخص نماید و در حقیقت یک عدد روی این فرضیه بگذارد.
"کابایرو" که در حقیقت دانشجوی رشته حل تعارض در دانشگاه "ویگو" در اسپانیا است، برای رسیدن به این عدد، اعدادی را از رشته تحصیلی رسمی خود به رشته ای که به آن علاقه دارد تعمیم داده است. وی تعداد برخوردهای سیارکی را که برای سیاره زمین اتفاق افتاده است، شمرد و سپس آنرا روی تعداد تخمینی سیارات فراخورشیدی در کهکشان راه شیری اعمال کرد. به گزارش وایس، "کلودیو ماکونه"(Claudio Maccone) دانشمند ایتالیایی برنامه "SETI"، این تعداد را ۱۵ هزار ۷۸۵ تمدن اعلام نموده است.
اما برمبنای محاسبات "کابایرو"، تعداد تمدن هایی که احتمالاً می توانند به ما حمله کنند، تنها چهار تمدن است و این نسبت به احتمال برخورد یک سیارک غول پیکر به زمین که بطور بالقوه می تواند زمین را کاملا نابود کند، احتمال کمتری است.
تخمین "کابایرو" نشان میدهد که از نظر پیشرفت فناوری، این ۴ تمدن در حقیقت می توانند بیشتر شبیه جامعه بشری فعلی باشند و از نظر ریاضی، کمتر از یک تمدن وجود دارد که واقعاً قادر به سفر بین ستاره ای است که برای حمله به زمین مورد نیاز است.
این دانشجوی رشته حل تعارض همین طور مطرح کرده است که با پیشرفت جوامع زمینی و فرازمینی، کمتر احتمال دارد یک درگیری حادث شود. وی در تخمین خود این فرض را مطرح می کند که یک تمدن بیگانه نیز همان رفتاری را که ما در زمین داشته ایم، دنبال می کند.
این فرضیات ممکنست کاملا نادرست باشند، اما "کابایرو" امیدوار است که این کار به بشر کمک نماید تا به سمت یک گفتگو و تفاهم جهانی در مورد این که آیا باید به بیگانگانِ فرضی پیام ارسال نماییم یا نه، برویم.
منبع:

1401/03/11
13:47:33
5.0 / 5
410
تگهای خبر: فناوری , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار