تعمیرگاه ستفیکس

وجود مقادیر بالای مواد خنک کننده خطرناک در سیگارهای الکترونیکی

وجود مقادیر بالای مواد خنک کننده خطرناک در سیگارهای الکترونیکی

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، از وجود مواد خنک کننده خطرناک در سیگارهای الکترونیکی اطلاع داده اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، پژوهش جدیدی که در "دانشگاه دوک"(Duke University) آمریکا انجام شده است، نشان داده است که سازندگان سیگارهای الکترونیکی، سطوح احیانا خطرناکی از عوامل خنک کننده مصنوعی معروف به "WS-3" و "WS-23" را به سیگارهای الکترونیکی یکبار مصرف اضافه می کنند.
سیگارهای الکترونیکی با طعم نعنا و جوهر نعنا به علت اثر خنک کنندگی، بسیار محبوب هستند. عرضه کنندگان سیگار الکترونیکی به تازگی استفاده از مواد خنک کننده مصنوعی را بعنوان افزودنی هایی شروع کرده اند که خاصیت خنک کنندگی دارند اما بوی نعنا ندارند. دانش بسیار محدودی در مورد محتوای خنک کننده های مصنوعی در سیگارهای الکترونیکی یا در مورد خطرات آنها برای سلامتی وجود دارد.
دکتر "سون جورد"(Sven Jordt)، استاد دانشگاه دوک و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما در پژوهش پیشین خود کشف کردیم که یک عامل خنک کننده مصنوعی معروف به WS-3، به سیگارهای الکترونیکی برند "جول" Juul) که در اروپا عرضه می شوند، اضافه شده است. جول در آن زمان، محبوب ترین برند سیگار الکترونیکی بود. این مورد ما را بر آن داشت تا بررسی نماییم که آیا مواد خنک کننده مصنوعی به سیگارهای الکترونیکی عرضه شده در آمریکا هم اضافه می شوند یا خیر.
جورد و همکارانش، بررسی خود در وب سایت فروشندگان مایعات الکترونیکی را با جستجوی عبارات خاصی مانند "kool/cool" و "ice" شروع کردند. آنها تلاش داشتند که بفهمند آیا شرکت ها، عوامل خنک کننده W-3 و WS-23 را فروخته اند یا خیر. آنها بیشتر پژوهش خویش را روی انواع یخی و غیر یخی "پوفبار"(Puffbar) متمرکز کردند که هم اکنون محبوب ترین برند سیگار الکترونیکی است و برای یکبار مصرف طراحی شده است تا از مقررات "سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) فرار کند.
پژوهشگران، مایعات الکترونیکی و خنک کننده های مصنوعی را با استفاده از روش "کروماتوگرافی گازی/طیف سنجی جرمی"(GC-MS) بررسی کردند که مواد متعدد درون نمونه ها را شناسایی می کند.
دانشمندان WS-3 را در ۲۴ مورد از ۲۵ مایع الکترونیکی تحت بررسی شناسایی نمودند. حدودا همه انواع طعم دهنده یکبار مصرف پوفبار، حاوی WS-23 در هر دو نمونه یخی و غیر یخی بودند. مدل سازی مصرف مایعات الکترونیکی بخارشده، نتایج نگران کننده ای داشت.
عوامل خنک کننده مصنوعی نه تنها در محصولات با طعم نعنا یا جوهر نعنا، بلکه در محصولات با طعم میوه و آبنبات، همچون سیگارهای پوفبار و سایر سیگارهای الکترونیکی یکبار مصرف پیدا شد. پوفبار، طعم هایی مانند انبه، وانیل، توت و خیلی از طعم های شیرین دیگر را به بازار عرضه می کند که در بین جوانان محبوبیت دارند.
جورد اظهار داشت: بررسی ها و محاسبات ما نشان می دهند که مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی، WS-3 و WS-23 را در سطوحی بالاتر از سطوحی که "سازمان جهانی بهداشت"(WHO) بی خطر می داند، استنشاق می کنند و امکان دارد به مسمومیت اندام منجر شوند. سازمان هایی مانند سازمان غذا و دارو باید ایمنی دستگاه ها و مایعات موجود در سیگار الکترونیکی را که ما آزمایش کرده ایم، در نظر بگیرند.
باآنکه WS-3 و WS-23 در محبوب ترین سیگارهای الکترونیکی موجود هستند اما توسط سازمان غذا و داروی آمریکا بعنوان افزودنی های غذایی در نظر گرفته می شوند؛ نه برای استنشاق کردن. تولیدکنندگان سیگارهای الکترونیکی با افزودن این مواد شیمیایی، خویش را بی تفاوت نشان می دهند.
این پژوهش، در کنفرانس بین المللی "ATS 2022" عرضه شد.
منبع:

1401/02/26
19:28:33
5.0 / 5
441
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار