تعمیرگاه ستفیکس

دستکاری ژنتیکی گونه ها برای مقابله با تغییرات جوی

دستکاری ژنتیکی گونه ها برای مقابله با تغییرات جوی

به گزارش تعمیرکار یکی از مخترعین ویرایش ژن که روشی پیشگامانه برای مهندسی کدهای ژنتیکی است باور دارد که میتوان از روشی مشابه برای مقابله با بعضی از بزرگ ترین چالش هایی که بشریت هم اکنون با آنها مواجه می باشد همچون تغییرات جوی استفاده نمود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از فیوچریزم، "جنیفر دودنا"(Jennifer Doudna) که در سال ۲۰۲۰ به همراه "امانوئل شارپنتیر"(Emmanuelle Charpentier) برای این کشف موفق به دریافت جایزه نوبل شده است در گفتگو با مجله "MIT Technology Review" می گوید که فناوری کریسپر را میتوان برای بهبود توانایی جوامع میکروبی در "جذب کربن" در خاک و آب مورد استفاده قرار داد.
به قول "دودنا" این ایده ی آینده نگرانه به صورت بالقوه اثر زیادی دارد اما رسیدن به آن زمان زیادی می برد.
او به این مجله اظهار داشت: تمرکز زیادی بر روی استفاده های پزشکی از کریسپر وجود دارد. با این وجود من گمان می کنم که در دهه آینده، زمانی که به تغییرات جهانی و تأثیر آن بر زندگی روزمره فکر نماییم، استفاده از آن در کشاورزی و حتی برای رسیدگی به تغییرات جوی تأثیر گسترده تری خواهد داشت.
ایده استفاده از کریسپر برای بهبود توانایی ژنتیکی گیاهان در جذب دی اکسید کربن چند سالی است که وجود دارد. برای مثال طرح مهار گیاهان "موسسه مطالعات زیست شناسی سالک" در تلاش است تا سیستم ریشه گیاهان و تولید سوبرین که پوسته محافظ آنها و مسئول ذخیره کربن دی اکسید است را تقویت کند.
از فرآیندی مشابه میتوان بهره برد تا موجودات زنده دی اکسید کربن بیشتری ذخیره کنند. علاوه بر ذخیره بیشتر دی اکسید کربن، کریسپر به آنها امکان سازگاری بیشتر با شرایط جوی نامساعد آینده را می دهد.
برای مثال دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا برکلی در تلاشند تا ژنتیک برنج را بهبود بخشند. آنها می خواهند کاری کنند که برنج بعنوان منبع اصلی کالری برای خیلی از انسان ها در سرتاسر جهان، در مقابل خشکی مقاومت بیشتری داشته باشد. این تحقیق که هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، وابسته به موسسه "Innovative Genomics" است که دودنا آنرا تاسیس کرده است.
"جیل بانفیلد"(Jill Banfield)، دانشمند اکوسیستم دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و یکی از همکاران بسیار نزدیک دودنا در ماه ژانویه به تایم اظهار داشت: همه ی این ها هم اکنون بسیار رویایی است. ما ابتدا می خواهیم قطعات آن و نحوه ی قرار گرفتن آنها کنار هم را درک نماییم.
کریسپر هم اکنون بسیار تطبیق پذیر است و در صورتیکه دانشمندان بیشتر از همه در مورد کاربردهای بالینی آن هیجان زده هستند اما اثرات بالقوه پیشگامانه آن بر زنجیره غذایی جهان و تلاشهای ما برای مقابله با بحران رو به رشد تغییرات جوی را نباید دست کم گرفت.
منبع:

1401/02/08
13:47:41
5.0 / 5
334
تگهای خبر: فناوری , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار