تعمیرگاه ستفیکس

شناسایی چندین منظومه ستاره ای چهارگانه توسط ماهواره ناسا

شناسایی چندین منظومه ستاره ای چهارگانه توسط ماهواره ناسا

به گزارش تعمیرکار ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران ناسا حدودا ۱۰۰ منظومه ستاره ای چهارگانه(Quadruple Star Systems) پیدا کرده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران ناسا که به اختصار تس(TESS) نامیده می شود از زمان آغاز مأموریت خود در اواخر سال ۲۰۱۸، بیشتر از ۵ هزار نامزد سیاره فراخورشیدی و ۱۹۷ سیاره فراخورشیدی تایید شده را پیدا کرده است.
تس علاوه بر آنکه در یافتن سیارات فراخورشیدی عملکرد خوبی دارد، یک پلت فرم علمی قدرتمند است و اکتشافات دیگری هم انجام داده است. دانشمندانی که به بررسی داده های ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران می پردازند، به تازگی از شناسایی ۹۷ نامزد ستاره چهارگانه اطلاع داده اند که در صورت تایید تعداد منظومه های چهارگانه شناخته شده را دو برابر می کند.
مأموریت این ماهواره ناسا یافتن سیارات فراخورشیدی است. به صورت خاص، مأموریت آن یافتن سیارات فراخورشیدی در اطراف ستاره های درخشان نزدیک است. این ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران همینطور می تواند جرم، چگالی، اندازه و مدار آن سیارات را بررسی کند.
ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران یک تلسکوپ فضایی ساخت ناسا است. بعنوان ادامه برنامه کاوشگران، هدف تس جستجوی سیاره های فراخورشیدی بیشتر در فضایی ۴۰۰ برابر پوشش مأموریت کپلر با استفاده از روش گذر است. مجموعه دوربین های میدان وسیع آن ۸۵ درصد از آسمان را بررسی نموده و حجم عظیمی از داده ها را جمع آوری کرده است. دانشمندان از فناوری یادگیری ماشینی و گروهی از دانشمندان شهروند مشتاق جهت بررسی این داده ها استفاده می نمایند.
نویسنده اصلی مقاله اخیر "وسلین کوستوف"(Veselin Kostov) از مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا است. نویسندگان این مطالعه گفتند: نامزدهای شناسایی شده در داده های تصویر کامل تس از بخش های ۱ تا ۴۲، از راه تلفیقی از روش های یادگیری ماشین و بررسی های بصری و با مشارکت های گروهی اختصاصی از دانشمندان شهروند شناسایی شدند.
طی این پروژه محققان ناسا از هفت شهروند دانشمند باتجربه کمک دریافت نمودند و آنها به محققان در تجزیه و تحلیل پیکسل به پیکسل منحنی های نور کمک کردند.
طی این مطالعه محققان تلاش خویش را بر شناسایی منظومه های ستاره ای سه گانه و چهارگانه متمرکز کردند اما نتایج فراتر از آن سامانه های ستاره ای مختلف است.


نویسندگان اعلام کردند، اولین منظومه ستاره ای شش گانه و نخستین سیاره دروانی گذران را که از یک بخش از داده های تس شناسایی شده اند، پیدا کردند. منظومه های ستاره ای چهارگانه شامل دو ستاره دوگانه درحال کسوف(EB) هستند. با این وجود، آنها فقط در صورتی دو ستاره دوگانه درحال کسوف هستند که یکدیگر را از نقطه نظر ما تحت الشعاع قرار دهند. محققان فقط به منظومه های چهارگانه ستاره ای خاص علاقه مند بودند و ازاین رو بیشتر تمرکز خویش را بر روی آنها گذاشتند.
محققان فقط به منظومه های چهارگانه ستاره ای خاص علاقه مند بودند. آنها گفتند: ما توجه می نماییم که اهداف لیست شده در این کاتالوگ، نامزدهای چهارگانه ای هستند که هر کدام از یک منبع تس منشا می گیرند.
منظومه های ستاره ای سه گانه هم وجود داشتند که الگوی کسوف آنها از یک منظومه ستاره ای چهارگانه تقلید می کرد. نویسندگان اعلام کردند که ستارگان مورد هدف از راه بررسی بصری شناسایی شده اند. همه اهداف به صورت یکسان بررسی شده اند و یک سری آزمایش همچون پیکسل به پیکسل و تجزیه و تحلیل حرکت مرکز فوتو را گذرانده اند.


چرا ستاره شناسان به بررسی سیستم های چهارگانه علاقه مند هستند؟
منظومه های ستاره ای چندگانه می توانند اطلاعات زیادی را در مورد مسیرهای تکامل ستاره ای آشکار کنند. ستاره شناسان و اخترفیزیکدانان به مراحل تکامل ستاره ای علاقه مند هستند. آرایش ستارگان در منظومه های مختلف هم گواه چگونگی شکل گیری ستارگان است.1400/12/09
23:16:24
5.0 / 5
275
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار