تعمیرگاه ستفیکس

حمایت ۸۱ میلیارد تومانی از ۱۸ طرح تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته

حمایت ۸۱ میلیارد تومانی از ۱۸ طرح تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته

تعمیرکار: معاونت علمی و فناوری اعلام نمود از 18 طرح کلان حوزه مواد، تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته با اعتبار 81 میلیارد تومان حمایت شد.به گزارش تعمیرکار به نقل از معاونت علمی و فناوری، حوزه ماشین سازی شامل صنعت ساخت ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید، و مواد، همیشه بعنوان یک صنعت زاینده و زیربنایی شناخته می شود که وضعیت آن در هر کشوری، یکی از فاکتورهای مهم توسعه یافتگی صنعتی است و این مهم جز با برنامه ریزی ویژه و سرمایه گذاری جدی در امتداد تقویت توانمندی های بومی ممکن نخواهد بود.
بررسی صنعت ماشین سازی کشور حاکی از این مساله است که این صنعت، باوجود برخورداری از ظرفیت های انسانی بالا و فرصت های صنعتی و بازار مناسب در داخل و منطقه، با چالش های مختلفی در حوزه دستیابی به تکنولوژی های جدید روبه رو است.
به دلیل اهمیت این موضوع، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تلاش می کند راه را برای ورود نوآوری ها به حوزه انرژی با ایجاد بستری برای به کار بستن قابلیت های فناورانه در نقاط کلیدی زنجیره ارزش این صنعت هموار کند.
مرکز طرح های کلان ملی فناوری با هدف تحقق اهداف این معاونت، مبادرت به شناسایی و پشتیبانی از طرح‍ های فناورانه این حوزه در ۳ بخش اصلی تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته صنعتی، فوتونیک و لیزر و مواد پیشرفته کرده است.
بررسی ها نشان میدهد از مجموع ۱۸ طرح حمایت شده از زمان شروع به کار مرکز طرح های کلان ملی فناوری، تمامی آنها در بازه زمانی سالهای ۱۳۹۲ الی ۱۴۰۰ مورد حمایت قرار گرفته است. مجموعا در حدود ۸۱ میلیارد تومان اعتبار بمنظور پشتیبانی از طرح ها مصوب شده است که از این مقدار، رقمی در حدود ۴۰ میلیارد تومان سهم معاونت بوده است. همین طور حسب پیشرفت پروژه و فاکتورهای کلیدی عملکرد تعیین شده، تا حالا اعتباری در حدود ۱۱ میلیارد تومان از سهم معاونت پرداخت شده است.
آمارها بیان کننده آنست از مجموع ۱۸ طرح حمایت شده، بخش تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته صنعتی با تعداد ۱۰ طرح، بیشترین تعداد طرح های مورد حمایت را به خود مختص کرده است.
همچنین بررسی نسبت توزیع ریالی طرح ها حاکی از آنست که از مجموع ۸۱ میلیارد تومان اعتبار مصوب، بخش تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته صنعتی با رقمی در حدود ۵.۲۴ میلیارد تومان، بیشترین میزان ریالی حمایت را به خود مختص کرده است. تا حالا ۹۶ درصد از طرح های سرمایه گذاری شده در این عرصه با موفقیت همراه بوده است.


منبع:

1400/11/23
23:41:20
5.0 / 5
388
تگهای خبر: تكنولوژی , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار